REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE chce zmniejszyć obciążenia biurokratyczne unijnych firm

Julita Żylińska
Julita Żylińska

REKLAMA

KE zaproponowała zmiany w przepisach, które mają zmniejszyć obciążenia biurokratyczne głównie małych i średnich firm m.in. przez uproszczenie sprawozdań finansowych. KE chce też zmusić firmy wydobywcze do ujawniania płatności na rzecz poszczególnych rządów.

Komisja Europejska zaprezentowała pakiet propozycji nowych przepisów lub zmian dotychczasowych, który ma z jednej strony pobudzić przedsiębiorczość i ułatwić życie firmom w UE, a z drugiej - zwiększyć odpowiedzialność unijnego biznesu. Jest to też element wzmocnienia wewnętrznego rynku UE; propozycje KE będą musiały uzyskać poparcie krajów UE i Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

REKLAMA

"Ten pakiet ma służyć zarówno firmom, jak i europejskiemu społeczeństwu: zredukować biurokratyczne obciążenia małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawić warunki dla gospodarki społecznej" - powiedział komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani.

KE chce zwiększyć przejrzystość raportowania finansowego firm wydobywających ropę, gaz i węgiel, a także tych zajmujących się wycinką lasów. Komisja proponuje, by prezentowały one informacje takie jak płacone podatki i inne świadczenia na rzecz państwa, np. koncesje, w podziale na poszczególne kraje, w których dokonują takich transferów, a nie globalnie, jak dotychczas.

"Chcemy, by duże międzynarodowe firmy, zwłaszcza te wydobywcze i z sektora leśnictwa, były bardziej otwarte w kwestii - za co i ile płacą rządom na całym świecie" - zaznaczył komisarz.

Ponadto KE proponuje, by inwestorzy raportowali nabywanie wszystkich instrumentów finansowych, które służą przejmowaniu kontroli nad spółkami giełdowymi, a nie tylko nabywanie akcji. Nowy sposób raportowania miałby być wprowadzony w życie poprzez zmiany dyrektyw o transparentności oraz o księgowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z kolei, aby zmniejszyć obciążenia biurokratyczne unijnych małych i średnich firm, Bruksela proponuje uproszczenie sprawozdań finansowych oraz poprawę ich przejrzystości dla banków i udziałowców takich firm. Chodzi o to, by łatwiej i szybciej można się było zorientować w ich kondycji finansowej na podstawie sprawozdań. "Potencjalne oszczędności dla małych i średnich firm z tego tytułu są szacowane na 1,7 mld euro rocznie" - podkreśla KE.

Ponadto, zgodnie z proponowaną przez KE poprawką do dyrektywy o transparentności, firmy notowane na giełdzie nie będą dłużej musiały publikować kwartalnych informacji finansowych, co przyczyni się do dalszych oszczędności.

KE poddała też pod konsultacje pakiet pomysłów pobudzenia działalności firm społecznych (z ang. social businesses) m.in. poprzez zwiększanie ich dostępu do unijnych funduszy. Działalność takich firm skupia się na obranych celach społecznych, a nie tylko na zysku. Obecnie stanowią one 10 proc. europejskiego biznesu i zatrudniają ponad 11 mln pracowników. Zdaniem KE, ich działalność i realizacja celów społecznych, np. ochrony klimatu, nabiera wagi w czasie kryzysu.

"Biznes społeczny stanowi niewykorzystany potencjał rynku wewnętrznego, tymczasem jest to przykład odpowiedzialnego biznesu, który przyczynia się do wzrostu i tworzy miejsca pracy" - powiedział Tajani.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA