REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz reklamy a obowiązek informowania o zakresie i rodzaju świadczeń zdrowotnych

Podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek podawać do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych. Jednak treść ani forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy.

Pierwszy biznes - Wsparcie na starcie dla studentów i absolwentów

Preferencyjne pożyczki na rozkręcenie biznesu - to główne założenie rządowego programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie", adresowanego do studentów, absolwentów i bezrobotnych.

Energopożyczka na zmniejszenie zużycia energii w firmach

Energopożyczka pomoże zmniejszyć zużycie energii w przedsiębiorstwach. Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje pożyczkę – do 300 tysięcy zł – dla małych i średnich przedsiębiorstw. Może być ona przeznaczona na cele związane z szeroko rozumianą poprawą efektywności energetycznej. Koszt takiej pożyczki to 6 proc. w skali roku, a maksymalny okres spłaty – 72 miesiące.

Czy OFE podnoszą dług publiczny?

OFE podnoszą dług publicznyc. Tak wynika z rządowego przeglądu emerytalnego. Gdyby nie było OFE, dług publiczny według metodologii UE, wynosiłby na koniec 2012 roku 38,1 proc, a nie 55,6 proc. 

REKLAMA

Przechowywanie dokumentacji spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji

Zakończenie bytu prawnego spółki z o.o. poprzez jej rozwiązanie następuje po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej oraz po wykreśleniu spółki z rejestru. Likwidacja spółki oznacza konieczność wypełnienia szeregu obowiązków, które prawo nakłada na spółkę m.in. obowiązek archiwizacji dokumentów. 

Ochrona własności intelektualnej w przedsiębiorstwie

Coraz większa liczba przedsiębiorców uświadamia sobie jak duże znaczenie ma ochrona własności intelektualnej, na której wytworzenie przekazali znaczne środki finansowe. Jakie są sposoby na ochronę dóbr własności intelektualnej?

Ranking lokat terminowych – czerwiec 2013

Narodowy Bank Polski poinformował, że w kwietniu z lokat bankowych Polacy wycofali prawie 7 miliardów złotych. Czy oznacza to, że na tym produkcie trzeba postawić przysłowiowy „krzyżyk”? TotalMoney.pl sprawdził na jakie lokaty warto wpłacić teraz oszczędności.

Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

Nabycie przedsiębiorstwa wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednym z nich jest uregulowanie kwestii używania firmy dotychczasowego przedsiębiorcy. Czy nabywca przedsiębiorstwa osoby fizycznej może nadal używać nazwy firmy poprzedniego przedsiębiorcy?

REKLAMA

Ochrona klientów przed nieuczciwymi pożyczkodawcami

Prawodawca powinien chronić klientów przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. Jasność warunków umowy i ich zrozumienie przez klienta to minimalny standard, jaki powinien obowiązywać firmy udzielające pożyczek pozabankowych – uważa profesor Witold Orłowski. 

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Sprawozdanie wraz z koniecznymi dokumentami składa się w odpowiednim sądzie rejestrowym.

Dobra atmosfera w pracy sposobem na lepszą efektywność pracowników

Relacje między pracownikami znacznie wpływają na ich wydajność. Jak pokazały badania odpowiednia atmosfera w pracy zapewnia równowagę jednocześnie zwiększając zyski pracodawcy. Jakie są sposoby na stworzenie zdrowej atmosfery?

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Każda spółka komandytowa ma obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego do właściwego sądu rejestrowego w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zostaje poddane badaniu biegłego rewidenta w przypadku kontynuacji działalności. Roczne sprawozdanie finansowe składa komplementariusz prowadzący sprawy spółki w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia.

Oferta wariantowa a oferta częściowa

Oferta wariantowa zawiera inny sposób wykonywania zamówienia publicznego niż określony przez zamawiającego, natomiast oferta częściowa związana jest z wykonaniem tylko części zamówienia publicznego. Wybór oferty pozwala wykonawcy wybrać inny wariant wykonania zamówienia. Zamawiający musi jednak zastrzec, czy dopuszcza złożenie tego rodzaju ofert.

Trening relokacyjny – na czym polega?

Trening relokacyjny to szkolenie przygotowujące pracownika do pracy w zagranicznym oddziale firmy, który będzie pracował na długim kontrakcie. Tego rodzaju szkolenie ma nauczyć pracownika umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur. Jakie są zatem wyzwania związane z relokacją pracownika?

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Sprawozdania finansowe spółek handlowych należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym, w którym spółka została zarejestrowana w terminie 15 dni od zatwierdzenia. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Ubezpieczenie od utraty pracy

W sytuacji, gdy kredytobiorca traci pracę ratę kredytową w określonym czasie opłaca za niego ubezpieczyciel. Koszt takiego ubezpieczenia jest znacznie wyższy niż inne ze względu na fakt, iż jest ono sprzedawane w pakiecie razem z ubezpieczeniem na życie oraz od niemożności wykonywania pracy w wyniku choroby.

Coaching konfliktu

W każdym zespole pracowniczym mogą pojawiać się konflikty o charakterze interpersonalnym niekoniecznie wśród samych pracowników, ale również na szczeblu zarządzającym. Warto zastosować nowatorskie rozwiązania ułatwiające prawidłową komunikację w firmie, do których należy coaching.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej może być wynikiem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która w określonych miesiącach w roku najzwyczajniej może nie przynosić dochodów. Powodem zawieszenia działalności może być również chociażby choroba przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy konsekwencje jakie wynikają ze skorzystania z tego uprawnienia.

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Polsce potrzebna jest przemyślana strategia dotycząca rozwoju kompleksowej „smart” komunikacji

5 czerwca 2013 w warszawskim hotelu Marriott odbyło się międzynarodowe „III Smart Communications & technology Forum”. W konferencji udział wzięło blisko dwustu ekspertów z instytucji, firm, organizacji i stowarzyszeń związanych z szeroko pojętymi inteligentnymi sieciami. Okazuje się, że samo zdefiniowanie smart gridu nastręcza wielu problemów (mimo tego, że wywołuje uśmiech na twarzach specjalistów).

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Z dniem 28 kwietnia 2013 roku weszła w życie nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Głównym założeniem wprowadzanych zmian jest walka z coraz bardziej powszechnym problemem - zatorami płatniczymi. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest skrócenie terminów płatności w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie dodatkowych sankcji dla dłużników. Nowelizacja przepisów wynika również z konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji unijnych.

Ostatnie fundusze na systemy informatyczne w firmach

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie integracji systemów informatycznych w firmach. Za tydzień Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze jeden konkurs, związany z e-usługami. – To są już ostatnie konkursy z programów finansowanych ze środków unijnych na lata 2007-2013 – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

Hormonogram czasu pracy - nowy obowiązek przedsiębiorców

Tworzenie harmonogramu czasu pracy będzie obowiązkiem przedsiębiorców korzystających z eleastycznego czasu pracy. Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy wydłużyła do roku okres rozliczeniowy czasu pracy, ale równocześnie wprowadziła kosztowny i czasochłonny obowiązek tworzenia szczegółowych rozkładów czasu pracy dla pracowników.

Obowiązuje już nowy urlop rodzicielski

Od dziś obowiązuje już nowy urlop rodzicielski, a dodatkowy urlop macierzyński został wydłużony do 6 tygodni. Łączny wymiar wszystkich urlopów dla rodziców będzie wynosił 1 rok przy urodzeniu jednego dziecka.

Dyrektywa tytoniowa - protesty przedsiębiorców

Dzisiaj mają rozpocząć się protesty przeciwko dyrektywie tytoniowej. Organizacje handlowe z dziesięciu państw UE, w tym z Polski, protestują dziś przeciwko wprowadzeniu dyrektywy tytoniowej, która ma zakazać handlu papierosami mentolowymi oraz slim na terenie Unii Europejskiej. 

Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Kontrola skarbowa w oczach przedsiębiorców nie należy do przyjemności. W obawie przed konsekwencjami, podatnicy starają się jak najlepiej przygotować do kontroli i spełnić wszystkie wymogi organów skarbowych. Natomiast niewiele osób zastanawia się nad tym, czy równie dobrze przygotowani się kontrolerzy - jeśli bowiem okaże się, że czynności weryfikujące są przeprowadzane niepoprawnie, przedsiębiorca może wnieść przeciwko taki działaniom sprzeciw.

Uchwalono elastyczny czas pracy

 Elastyczny czas pracy uchwalony. 12-miesięczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy. Sejm głosami koalicji rządzącej uchwalił nowelizację Kodeksu pracy i zmianę ustawy o związkach zawodowych.

Gwarancje de minimis - skorzystało już 5 tys. firm

Z gwarancji de minimis skorzystało już ponad 5 tys. przedsiębiorców. Daje to łącznie ponad 1 mld zł udzielonych gwarancji na spłatę kredytów obrotowych. Jak dotąd program bardzo dobrze spełnia swoje założenia, bo wspiera akcję kredytową i rozwój biznesu – ocenia Dariusz Daniluk, prezes BGK, który to bank gwarancji udziela. Jego zdaniem ta inicjatywa przyniesie pozytywne efekty dla gospodarki.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych 2013 - taniej już od lipca

Od II półrocza 2013 r. gospodarstwa domowe zapłacą za prąd ok. 4% mniej niż dotąd, choć. To skutek zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych taryf na sprzedaż energii przedsiębiorstwom Enea SA, Energa - Obrót SA, PGE Obrót SA i Tauron Sprzedaż. Wszystkie zatwierdzone taryfy zakładają obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców z grup G, tj. gospodarstw domowych od ok. 3,9 do 4,6%. Warto pamiętać, że rachunek za prąd obejmuje też opłatę za przesył, która do końca roku się nie zmieni.

Wywóz śmieci 2013 - ceny w Polsce na tle rynku niemieckiego

Wchodząca w życie w Polsce tzw. „ustawa śmieciowa” bazuje m.in. na bogatych doświadczeniach Niemiec, które obok Danii, Belgii, Austrii, Szwecji oraz Holandii mają modelowy system recyklingu odpadów. Czy po jej wprowadzeniu możemy spodziewać się w Polsce przysłowiowego „niemieckiego porządku”, czy raczej tylko „niemieckich cen” za wywóz naszych odpadów?

Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie

Rusza program Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie. Główne cele programu to rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy.

Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

Spis z natury. Od 11 maja 2013 roku obowiązują nowe regulacje odnośnie prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, w tym również w zakresie przeprowadzania spisu z natury. Jak przeprowadzić spis z natury?

Brak wykwalifikowanych pracowników?

Kandydaci bezskutecznie poszukują pracy, a pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów. Jak wybrnąć z tego błędnego koła?

Ruchomy czas pracy - decyzje w tym tygodniu

Decyzje o wydłużeniu okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy oraz wprowadzeniem ruchomego czasu pracy zapadną jeszcze w tym tygodniu w Sejmie. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej podkreśla, że te rozwiązania pozwolą uratować wiele miejsc pracy i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki.

Płaca minimalna w 2014 roku o 80 zł wyższa

Płaca minimalna w 2014 roku wzrośnie o kolejne 80 złotych. Taka decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Oznacza to, że w 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 1680 zł. 

Phasellus quis metus ac lectus pellentesque laoreet nec at arcu

Sed ultricies ligula purus, at dapibus purus commodo vitae. Aenean non arcu id quam suscipit tincidunt. Quisque sodales id leo sed sodales. Morbi ut consectetur elit, vitae malesuada elit. Duis scelerisque ipsum dui, interdum fermentum purus tempus vitae. Praesent cursus dolor eu metus ultrices dictum eget ut ipsum. Fusce vitae leo sed mauris bibendum sodales vitae sit amet est.

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych

Rząd planuje ukrócić wyłudzanie wysokich zasiłków macierzyńskich przez osoby, które zakładają działalność gospodarczą jedynie w celu otrzymania świadczenia. Prawo do zasiłku macierzyńskiego zachowają osoby zatrudnione na umowy zlecenia. Żadnych świadczeń nie dostaną jednak pracujący na umowę o dzieło.

Delegowanie pracowników do krajów UE - proponowane zmiany

Rada i Parlament Europejski chcą zmienić sposób delegowania pracowników do krajów UE. Co roku polskie firmy, w celu świadczenia swoich usług, delegują około 230 tysięcy pracowników do innych krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że około 25 proc. wszystkich delegowanych pracowników w Europie to Polacy

Płaca minimalna 2014 - rząd decyduje o jej wysokości

Płaca minimalna 2014. Rząd zamierza zająć się wysokością płacy minimalnej w przyszłym roku. Pracodawcy podkreślają, że poziom tego wynagrodzenia w Polsce już jest wyższy niż w podobnych pod względem gospodarczym krajach Europy Środkowo-Wschodniej i nie jest wskazane jego radykalne podnoszenie, bo to oznacza groźbę zwolnień, zwłaszcza w biedniejszych regionach kraju.

Opłaty parkingowe i opłaty za autostrady kosztem uzyskania przychodu

Opłaty parkingowe i za autostrady są kosztem uzyskania przychodu - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. NSA uznał, że pracodawcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez pracowników w czasie podroży służbowej prywatnym autem  – na opłaty parkingowe i za autostrady, ale tylko do limitu kilometrówki, czyli przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz stawki określonej w przepisach. Dla pracodawców to niekorzystne orzeczenie, bo zgodnie z przepisami, wydatki związane z podróżą służbową muszą zwrócić pracownikom w pełnej wysokości.

Obowiązki pracodawców w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Jakie są obowiazki pracodawcy w czasie upałów?

Doręczanie pism sądowych

Od 7 czerwca obowiązują nowe zasady doręczania pism w postępowaniu cywilnym. Wynikają one z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. 2013 poz. 600).

Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Od 1 kwietnia 2013 roku łatwiej rozliczyć eksport towarów poza UE. Od tej daty obowiązują nowe definicje importu i eksportu towarów. Wcześniejsze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zostały dostosowane do unijnej dyrektywy 112 oraz orzecznictwa, dzięki czemu przedsiębiorcom łatwiej będzie rozliczać zagraniczne transakcje. Nowelizacje sprawiły, że procedurę wywozu poza Unię Europejską można rozpocząć w dowolnym kraju unijnym - nie tylko w Polsce, dzięki czemu przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów ze skorzystaniem z zerowej stawki podatku od towarów i usług.

Gwarancje de minimis są niewystarczające

Pomoc de minimis to za mało dla małych firm, by przetrwać na rynku. Aby przetrwać firmy potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.

REKLAMA