REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w promocji zatrudnienia

Senat przyjął zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy. Zapewniają one nowe instrumenty wsparcia czy profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, bowiem pozwolą na skuteczniejsze ograniczenie bezrobocia.

Będzie łatwiej o zwrot podatku VAT

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zbędnej zwłoki. Jedyna możliwość przedłużenia terminu zwrotu nastąpi tylko w przypadku kwoty budzącej wątpliwości.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

W przypadku ustania stosunku pracy pracodawca w uzasadnionych interesem prowadzonej działalności przypadkach może zadecydować o podpisaniu z odchodzącym pracownikiem umowy o zakazie konkurencji zawierającej karę umowną za złamanie zakazu.

REKLAMA

Co powinna zawierać etykieta?

Ostatnimi czasy w nurcie dbania o zdrowie i sylwetkę coraz więcej konsumentów zwracają uwagę na etykiety i to nie tylko po to, aby wiedzieć, jaki produkt kupują ale też czy spełnia on ich wymagania pod względem składu czy procesu technologicznego.

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników? - cz. II

Zatrudniając nowych pracowników pracodawca zobowiązany jest do dokonania określonych czynności, m.in. sprawdzenia informacji o kandydacie czy aktualnych badań lekarskich. Jakie są konsekwencje ich niedopełnienia?

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację PIT-11 z tytułu świadczonej pracy. Jeżeli jednak nie prześle pracownikowi tego druku, należy mimo wszystko rozliczyć się z fiskusem. W tym przypadku przydadzą się rachunki, umowy czy wyciągi bankowe stanowiące tzw. paski wynagrodzeń.

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Pracownik ponosi szczególną odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę. Jest to rodzaj surowej odpowiedzialności i charakteryzuje się domniemaniem winy, wobec czego pracodawca nie musi jej udowadniać. Pracownik odpowiada zatem w pełnej wysokości za powstałą szkodę.

REKLAMA

Leasing samochodów – zmiany w odliczaniu VAT

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą również umów leasingu samochodu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Jakie zmiany obowiązują przedsiębiorców, którzy leasingują samochody?

Obowiązują nowe wzory formularzy NIP

Od 9 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe wzory formularzy NIP. Jakie wzory zmieniły się dla przedsiębiorców?

Franczyza szansą dla małych przedsiębiorstw

Mali przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą artykułów spożywczych tracą na rozwoju dyskontów spożywczych. Dobrym rozwiązaniem na utrzymanie odpowiednio wysokich obrotów jest franczyza lub specjalizacja. Małe sklepy będą mogły utrzymać się na rynku, dzięki dopasowaniu do potrzeb klientów.

Firmy chętniej inwestują w opiekę medyczną dla rodzin pracowników

Firmy coraz chętniej wprowadzają darmowe programy opieki medycznej dla członków rodzin pracowników. Jest to korzystne rozwiązanie również dla małych przedsiębiorstw, bowiem pracodawca nie traci na nieobecności pracowników w związku z koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny.

Kolejna umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Czasem okres trzech miesięcy może okazać się niewystarczający dla podjęcia decyzji przez pracodawcę. Czy istnieje możliwość zawarcia kolejnej umowy o pracę na okres próbny?

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

707 firm w Polsce wprowadziło już elastyczny czas pracy. Takie dane przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy. Wynika z nich, że najwięcej przedsiębiorców korzysta z tych rozwiązań w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie i Olsztynie. Jakie korzyści płyną dla firm z wprowadzenia elastycznego czasu pracy?

Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Kontrakt menedżerski to umowa o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o zleceniu według art. 750 Kodeksu cywilnego. Stronami takiej umowy są przedsiębiorca oraz osoba fizyczna bądź osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, lub osoba prawna. Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Przechowywanie dokumentacji kadrowej - czy można w chmurze?

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek prowadzenia akt osobowych pracowników oraz dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Dodatkowo dokumentacja oraz akta powinny być przechowywane w warunkach niegrożących ich uszkodzeniem lub zniszczeniem. Obowiązek ten dotyczy w równym stopniu jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniającą jednego pracownika, jak i korporację zatrudniającą setki pracowników etatowych. Za naruszenie powyższego obowiązku grozi grzywna w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi maja kłopot jaki adres powinien pojawić się na wystawianych przez nich fakturach. Modyfikacja przepisów o zawartości faktury miała na celu nie tylko zmianę niektórych zasad, ale też kosmetyczne poprawki, które miały poprawić zrozumienie przepisów oraz je doprecyzować. Czy rzeczywiście się to udało?

Program Rozwoju Przedsiębiorstw przyjęty przez rząd

System wsparcia dla polskich innowacyjnych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem sektora MSP oraz kompleksowy katalog instrumentów pomocy na każdym etapie rozwoju firmy to główne elementy Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku (PRP), przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki. Rada Ministrów przyjęła dokument 8 kwietnia 2014 r.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Czy jeśli podatnik zdecyduje się na 50-procentowe odliczenie VAT-u od samochodu to można uznać, że przyznaje się tym samym do wykorzystywania go zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych? Czy nie będzie to miało negatywnych konsekwencji w przypadku tych samochodów, które zostały wprowadzone do środków trwałych firmy?

Międzynarodowa konferencja IED FORUM - 22 maja 2014 r. Warszawa

Zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji IED FORUM, która odbędzie się 22 maja 2014 roku w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w związku z nowymi obowiązkami, z którymi będzie musiało się zmierzyć wielu przedsiębiorców oraz wdrożeniem postanowień dyrektywy 2010/75/UE (tzw. Industrial Emissions Directive) w Polsce.

Nowe wymagania w regulaminach sklepów internetowych

Przedsiębiorcy prowadzący sklep internetowy mają czas do 13 czerwca 2014 roku na wprowadzenie stosownych zmian w regulaminach oraz systemach sprzedaży stosowanych w swoich sklepach. Chodzi przede wszystkim o większą ochronę konsumenta. O jakich zmianach muszą pamiętać właściciele e-sklepów?

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Kodeks spółek handlowych nie wyklucza powoływania członków zarządu w spółce z o.o. na czas nieokreślony. Kwestię dopuszczalności powołania członka zarządu na czas nieokreślony rozstrzygnął natomiast Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt III CZP 23/10.

Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Większa ochrona praw delegowanych pracowników

W krajach UE pracuje milion pracowników delegowanych, z czego jedna czwarta to Polacy. Dlatego tak ważna dla nas jest unijna dyrektywa, która ma chronić prawa delegowanych pracowników. 16 kwietnia zagłosuje nad nią Parlament Europejski. Nowe prawo w tym zakresie to jeden z elementów dyskusji o mobilności zawodowej Europejczyków.

Stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawi główną stopę procentową na poziomie 2,5 proc. – spodziewają się ekonomiści. Według nich, pierwsza podwyżka kosztu pieniądza będzie miała miejsce dopiero za rok, bo inflacja w najbliższych miesiącach powinna pozostać niska. Niewielki wzrost cen, niski koszt kredytu oraz inwestycje publiczne będą sprzyjać wydatkom konsumentów i przedsiębiorców. Spadnie też bezrobocie.

MF planuje zrezygnować z rejestru firm pożyczkowych

Ministerstwo Finansów planuje, że zamiast rejestru firm pożyczkowych UOKiK mógłby publikować listę ostrzeżeń przed firmami podejrzanymi o nieuczciwe praktyki, tak jak teraz robi to KNF. Taką możliwość daje Urzędowi nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którą pracuje Sejm.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, delegacje, nowe przepisy" 11 kwietnia 2014 r. - Opole

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, delegacje, nowe przepisy", które odbędzie się 11 kwietnia 2014 r. w Opolu.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie OFE mają możliwość wyboru, czy chcą, aby w dalszym ciągu część składki emerytalnej była przekazywana do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji członkowie OFE mają czas do końca lipca.

Kolejna transza deregulacji obejmie 91 zawodów

Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Ustawa stanowi drugi etap deregulacji - pierwsza transza deregulacji dotycząca 51 zawodów została uchwalona 13 czerwca 2013 r. Przyjęta ustawa otwiera dostęp do 91 profesji: 82 technicznych i 9 finansowych.

Skarbówka reaguje na anonimowe donosy

Izby skarbowe kontrolujące podatników często o nieprawidłowościach dowiadują się z anonimowych listów i donosów. Wiele donosów na przedsiębiorców pochodzi od ich konkurencji.

Giełda Papierów Wartościowych otwiera się na małych przedsiębiorców

GPW chce skupić się na zachęcaniu małych i średnich przedsiębiorstw do korzystania ze źródeł finansowania, jakie daje publiczny rynek kapitałowy. Choć firmy te tworzą większość miejsc pracy w Polsce i wytwarzają połowę PKB, to trudniej im o uzyskanie finansowania w bankach.

MDM nie wywołało ożywienia na rynku kredytów

W I kwartale wpłynęło 4,4 tysiąca wniosków o kredyt z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał już ponad 2 tysiące kredytów. Eksperci uważają jednak, że program będzie impulsem do rozwoju rynku kredytów hipotecznych, chociaż rewolucji na nim nie spowoduje. – Szacujemy, że ok. 10-15 proc. kredytobiorców będzie miało szansę skorzystać z tego programu.

ZUS czy OFE - co warto wybrać?

ZUS czy OFE to pytanie, które stawia sobie obecnie wielu Polaków. Wybór nie jest łatwy, gdyż trudno przewidzieć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla naszych emerytur. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej oszczędzać na przyszłą emeryturę wyłącznie w ZUS, czy może warto zaufać Otwartym Funduszom Emerytalnym.

Ustawa deweloperska do zmiany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonał analizy wprowadzonej w 2012 w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Wynika z niej, że kupujący nieruchomości są znacznie lepiej chronieni. Czy ustawa chroni również przedsiębiorców? Jakie zmiany są konieczne?

Czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest tajemnicą?

W przepisach prawa pracy nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika. W sytuacji tej należy odnosić się do przepisów prawa cywilnego, dotyczących ochrony dóbr osobistych. Do tych bowiem należy informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika.

Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?

Urzędy pacy coraz częściej zamieszczają oferty pracy dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia. Młodych bezrobotnych z roku na rok stale przybywa, zatem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić nowe instrumenty pozwalające na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Czy ulga na dzieci obniży podatek?

Odliczanie ulgi na dzieci jest szczególnie korzystne przy ich większej ilości. W przypadku rodziny z piątką dzieci, ulga wynosi nawet 8 tys. zł. W 2014 r. pierwszy raz oblicza się ulgi według nowych zasad w zeznaniu podatkowym za 2013 r. Osoby wychowujące jedno dziecko mogą ponieść straty i utracić prawo do ulgi prorodzinnej.

Jak uodpornić się na utratę pozycji w rankingach Google?

Skuteczni pozycjonerzy zabezpieczają swoje strony przed potencjalną utratą pozycji w rankingach wyszukiwarek. Zwłaszcza, że taka sytuacja jest w ostatnim czasie dość częsta. Kara nałożona przez Google to tylko jeden z powodów utraty miejsca na piedestale. Spadki są również związane z agresywnymi działaniami ze strony konkurencji lub zmianami algorytmu wyszukiwarki. Niezależnie od powodu, Twoja strona może bardzo szybko utracić znaczną część użytkowników.

Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi spełnić obowiązek informacyjny wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego w przypadku zmiany adresu prowadzenia działalności. Sama zmiana wpisu w CEIDG nie jest spełnieniem tego obowiązku.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Rozliczenie z zagranicznych usług online

Przedsiębiorcy mają problem z rozliczaniem zagranicznych usług online. Dropbox, Google Apps, Google AdWords, GitHub, Basecamp – większość przedsiębiorców na pewno zna te nazwy, bo trudno dziś prowadzić biznes nie korzystając z usług online. Nie wymagają instalacji, działają szybko i niezawodnie. Ze względu na fakt, iż udostępniające je firmy mają jednak siedziby za granicą, pewnym problemem może się wydawać wrzucenie tych usług w koszty. Nic bardziej mylnego!

Przedsiębiorcy powinni złożyć informację VAT-26

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej powinno złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 o tych pojazdach. W przeciwnym razie będzie przysługiwało im ograniczone prawo odliczenia podatku VAT.

Handlujący gruntem bez zwolnień w PIT

Podatnicy trwale i w sposób zorganizowany zajmujący się handlem gruntami z nastawieniem na zysk muszą zapłacić VAT. Nie będą mogli jednakże skorzystać z odliczenia ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu rocznym. Tak wynika z sentencji wyroku NSA.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony.

Ułatwienia dla firm w dopłatach do zatrudnienia niepełnosprawnych

Firmy coraz chętniej chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne w związku z rozwijającym się tzw. otwartym rynkiem pracy. Od kwietnia obowiązują zmienione przepisy, które gwarantują zrównanie dopłat dla firm z otwartego rynku pracy z tymi dla Zakładów Pracy Chronionej.

Polska na szczycie przedsiębiorczych krajów

Z badań Komisji Europejskiej wynika, iż Polska znajduje się na szczycie najbardziej przedsiębiorczych krajów Unii. Prężnie rozwijany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, a w skali roku osiągamy wysoki przyrost wszystkich firm.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Z urlopu wychowawczego może skorzystać nie tylko pracownik, ale również przedsiębiorca. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi spełnić kilka warunków. Jakie to warunki? Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność bądź tacy, którzy nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń finansowych mogą ubiegać się o kredyt z gwarancją de minimis. Pozwoli on na finansowanie bieżącej działalności, jak również przyszłych inwestycji.

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Wspólnik spółki cywilnej może udzielić spółce pożyczki. Wówczas zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który może obniżyć koszty firmy. Warunkiem obniżenia jest zbycie praw majątkowych do udziału w spółce.

Szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego" - 14 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego", które odbędzie się 14 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

REKLAMA