REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

spór o domene.eu
spór o domene.eu

REKLAMA

REKLAMA

Coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców cieszy się domena .eu, która została uruchomiona 7 grudnia 2005 r. Początkowo była przeznaczona dla instytucji publicznych Unii Europejskiej, jednak już rok później rejestracja stała się dostępna dla każdego. Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Domena aktywem przedsiębiorstwa

Domena może być ważnym składnikiem majątku przedsiębiorstwa, a tym samym przyczyniać się do generowania realnych zysków. Te zaś mogą zostać zachwiane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przykładem działania zakłócającego może być rejestracja domeny myląco podobnej do tej bazowej. Tego typu czynności mogą odbić się na renomie, identyfikacji konkretnej firmy oraz oferowanych przez nią towarów albo usług.

REKLAMA

Wówczas poszkodowany może wytoczyć powództwo we właściwym sądzie krajowym. Inne rozwiązanie polega na tym, że rejestracja nazwy domeny może zostać zaskarżona w sądzie arbitrażowym, w ramach procedury pozasądowego rozstrzygania sporów ADR (Alternative Dispute Resolution).

W przypadku domen .eu oraz od niedawna .nl i .co poszkodowany może rozwiązać swój problem przed Sądem Arbitrażowym przy Izbie Gospodarczej RC i Izbie Rolnej RC z siedzibą w Pradze - Czechy (dalej: Sąd Arbitrażowy).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czeski Sąd Arbitrażowy

Sąd Arbitrażowy zapewnia prowadzenie postępowań ADR zgodnie z ustanowionym regulaminem, zasadami oraz regulacjami Komisji Europejskiej wynikającymi z Rozporządzenia WE nr 874/2004.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie prowadzone jest za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy internetowej. Ponieważ sprawy rozpatrywane są w trybie online, a wszelka korespondencja prowadzona jest drogą mailową, strony sporu nie muszą udawać się w podróż do Czech.

Podmiot, który zamierza złożyć wniosek do tej instytucji, nie musi też znać języka czeskiego czy ponosić dodatkowych kosztów z tytułu tłumaczeń.

Warto wiedzieć, że sprawę można wnieść w dowolnym oficjalnym języku UE - w tym w języku polskim. Wyjątkami są języki maltański oraz celtycki, których Sąd Arbitrażowy nie obsługuje.

Spory rozstrzyga zespół arbitrów, którzy są wybierani z grona specjalistów w dziedzinie własności intelektualnej. Średni czas trwania postępowania wynosi 4 miesiące.

Wezwanie do spełnienia świadczenia

Kto może wnieść pozew?

Procedura ADR w przedmiocie zaskarżenia domeny .eu może zostać wszczęta w szczególności, gdy strona posiada tzw. pierwotne prawo do danej nazwy domeny. Przykładem może być choćby posiadanie znaku towarowego, który wprost nawiązuje do nazwy domeny .eu.

Kolejną przesłanką jest cel rejestracji spornej domeny. Wystarczy, że będzie wykorzystywana dla spekulacji lub w złej wierze.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Koszty pozwu

Koszty wniesienia pozwu są stosunkowo niskie. Zasadniczo cena zależy m.in. od fakultatywnej zmiany języka postępowania, od liczby spornych domen oraz od tego, czy wyrok ma być wydany w jedno- czy w trzyosobowym składzie orzekającym.

REKLAMA

Warto nadmienić, że od 1 stycznia 2014 r. Sąd Arbitrażowy oferuje tymczasową ulgę 1000 EUR dla składających pozew i to niezależnie od tego, jaką liczbą domen objęty jest spór. Przykładowo opłata za pozew przeciwko jednej nazwie domeny przed jednoosobowym składem orzekającym wynosi 300 EUR zamiast 1 300 EUR. Obniżka kosztów postępowania ma potrwać do 31 grudnia 2014 r. Jednakże Sąd Arbitrażowy jest umocowany do tego, by w każdej chwili zmienić wysokość tych opłat.

Strona powinna uiścić opłatę przelewem bankowym przed wniesieniem pozwu albo przed odpowiedzią na pozew, w momencie ich składania, lecz nie później niż po otrzymaniu powiadomienia o nieregulowanych płatnościach.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu


Rozstrzygnięcie

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sporna domena zostaje odebrana dotychczasowemu abonentowi oraz przekazana stronie poszkodowanej po upływie 30 dniowego okresu odwoławczego.

Warto dodać, że mogą wystąpić sytuacje, w których potencjalnie poszkodowana strona nie kwalifikuje się na abonenta domeny .eu. Wówczas nazwa strony internetowej zostaje wymazana albo przesunięta do kwarantanny, a następnie ponownie udostępniona do publicznej rejestracji po upływie 40 dni.

W razie przegranej sprawy stronie pozostaje wnieść odwołanie do właściwego sądu w ciągu 30 dni od ogłoszenia rozstrzygnięcia.

Czy brak numeru PESEL pozwanych skutkuje zawieszeniem postępowania?

Opłacalność postępowania ADR

Polubowne rozwiązywanie sporu przed Sądem Arbitrażowym w Pradze należy ocenić jako korzystne. Wynika to ze stosunkowo niskich kosztów  oraz szybkości postępowania.

Sprawy rozstrzygane są przez cenionych ekspertów z branży własności intelektualnej. Praktyka wykazuje wysoki poziom oraz spójność werdyktów. Z tego względu w przypadku zaistnienia konfliktu o domenę .ue warto wziąć pod uwagę alternatywne metody rozstrzygania sporów.

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

Autor: Tomasz Stachowski specjalista ds. prawa podatkowego

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA