| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców cieszy się domena .eu, która została uruchomiona 7 grudnia 2005 r. Początkowo była przeznaczona dla instytucji publicznych Unii Europejskiej, jednak już rok później rejestracja stała się dostępna dla każdego. Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Domena aktywem przedsiębiorstwa

Domena może być ważnym składnikiem majątku przedsiębiorstwa, a tym samym przyczyniać się do generowania realnych zysków. Te zaś mogą zostać zachwiane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przykładem działania zakłócającego może być rejestracja domeny myląco podobnej do tej bazowej. Tego typu czynności mogą odbić się na renomie, identyfikacji konkretnej firmy oraz oferowanych przez nią towarów albo usług.

Wówczas poszkodowany może wytoczyć powództwo we właściwym sądzie krajowym. Inne rozwiązanie polega na tym, że rejestracja nazwy domeny może zostać zaskarżona w sądzie arbitrażowym, w ramach procedury pozasądowego rozstrzygania sporów ADR (Alternative Dispute Resolution).

W przypadku domen .eu oraz od niedawna .nl i .co poszkodowany może rozwiązać swój problem przed Sądem Arbitrażowym przy Izbie Gospodarczej RC i Izbie Rolnej RC z siedzibą w Pradze - Czechy (dalej: Sąd Arbitrażowy).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czeski Sąd Arbitrażowy

Sąd Arbitrażowy zapewnia prowadzenie postępowań ADR zgodnie z ustanowionym regulaminem, zasadami oraz regulacjami Komisji Europejskiej wynikającymi z Rozporządzenia WE nr 874/2004.

Postępowanie prowadzone jest za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy internetowej. Ponieważ sprawy rozpatrywane są w trybie online, a wszelka korespondencja prowadzona jest drogą mailową, strony sporu nie muszą udawać się w podróż do Czech.

Podmiot, który zamierza złożyć wniosek do tej instytucji, nie musi też znać języka czeskiego czy ponosić dodatkowych kosztów z tytułu tłumaczeń.

Warto wiedzieć, że sprawę można wnieść w dowolnym oficjalnym języku UE - w tym w języku polskim. Wyjątkami są języki maltański oraz celtycki, których Sąd Arbitrażowy nie obsługuje.

Spory rozstrzyga zespół arbitrów, którzy są wybierani z grona specjalistów w dziedzinie własności intelektualnej. Średni czas trwania postępowania wynosi 4 miesiące.

Wezwanie do spełnienia świadczenia

Kto może wnieść pozew?

Procedura ADR w przedmiocie zaskarżenia domeny .eu może zostać wszczęta w szczególności, gdy strona posiada tzw. pierwotne prawo do danej nazwy domeny. Przykładem może być choćby posiadanie znaku towarowego, który wprost nawiązuje do nazwy domeny .eu.

Kolejną przesłanką jest cel rejestracji spornej domeny. Wystarczy, że będzie wykorzystywana dla spekulacji lub w złej wierze.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Koszty pozwu

Koszty wniesienia pozwu są stosunkowo niskie. Zasadniczo cena zależy m.in. od fakultatywnej zmiany języka postępowania, od liczby spornych domen oraz od tego, czy wyrok ma być wydany w jedno- czy w trzyosobowym składzie orzekającym.

Warto nadmienić, że od 1 stycznia 2014 r. Sąd Arbitrażowy oferuje tymczasową ulgę 1000 EUR dla składających pozew i to niezależnie od tego, jaką liczbą domen objęty jest spór. Przykładowo opłata za pozew przeciwko jednej nazwie domeny przed jednoosobowym składem orzekającym wynosi 300 EUR zamiast 1 300 EUR. Obniżka kosztów postępowania ma potrwać do 31 grudnia 2014 r. Jednakże Sąd Arbitrażowy jest umocowany do tego, by w każdej chwili zmienić wysokość tych opłat.

Strona powinna uiścić opłatę przelewem bankowym przed wniesieniem pozwu albo przed odpowiedzią na pozew, w momencie ich składania, lecz nie później niż po otrzymaniu powiadomienia o nieregulowanych płatnościach.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

spór o domene.eu
spór o domene.eu

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »