REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różne okresy wypowiedzenia umów na czas określony

REKLAMA

Pracodawcy RP razem z pozostałymi reprezentatywnymi organizacjami pracodawców wypracowali wspólne propozycje zmian w zakresie umów terminowych.

Pracodawcy proponują następujące zmiany przepisów Kodeksu pracy:

REKLAMA

  1. wprowadzenie maksymalnego 48-miesięcznego czasu trwania umowy o pracę na czas określony, wraz z katalogiem wyjątków dotyczących np. umów związanych z realizacją danego projektu czy trwaniem kadencji;
  2. wydłużenie maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy;
  3. wprowadzenie możliwości wypowiadania umów na czas wykonania określonej pracy, z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia;
  4. wprowadzenie zróżnicowanych okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas określony w zależności od długości trwania zatrudnienia;
  5. skrócenie okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas nieokreślony;
  6. zniesienie obowiązku podawania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w firmach zatrudniających do 50 pracowników.

Zapisz się na nasz newsletter

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

W ocenie organizacji pracodawców zaproponowany przez stronę związkową mechanizm – polegający na wydłużaniu maksymalnego limitu zatrudnienia w drodze układów zbiorowych i regulaminów uzgodnionych ze związkami zawodowymi – byłby możliwy do wprowadzenia, ale przy jednoczesnym wyposażeniu w analogiczne uprawnienia przedstawicieli pracowników. W przeciwnym bowiem razie nastąpi dyskryminacja tych pracodawców, u których nie funkcjonują organizacje związkowe. Warto pamiętać o tym, że 99,8 proc. firm w Polsce należy do sektora MŚP.

Zdaniem strony pracodawców zachowanie konstrukcji prawnej z art. 251 k.p., mówiącego o liczbie odnowień umów na czas określony, i jednoczesne wprowadzenie rozwiązania wskazującego maksymalną łączną długość kolejno zawieranych umów, byłoby zgodne z klauzulą 5 załącznika do dyrektywy Rady z 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony. Obie te regulacje mogłyby funkcjonować równolegle na gruncie Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja w urzędzie pracy dla bezpłatnej opieki zdrowotnej

Z uwagi na treść orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2014 r. organizacje pracodawców zgadzają się na zróżnicowanie okresów wypowiedzenia przy umowach na czas określony w zależności od stażu pracy. Trybunał uznał bowiem, że obowiązujące przepisy – dotyczące możliwości rozwiązania takich umów z 2-tygodniowym wypowiedzeniem – są dyskryminujące. W opinii pracodawców okresy wypowiedzenia umów na czas określony powinny być zbliżone do okresów wypowiedzenia przy umowach na czas nieokreślony, dlatego proponują:

  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
  • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

W celu zapewnienia większej stabilizacji zatrudnienia oraz ograniczenia skali umów terminowych konieczne są również zmiany w zakresie umów o pracę na czas nieokreślony, które zachęcą pracodawców do stosowania tej podstawy prawnej. Dlatego pracodawcy postulują identyczną zmianę okresów wypowiedzenia przy umowach bezterminowych.

Dodatkowe wsparcie dla osób bezrobotnych

Pracodawcy proponują także:

złagodzenie obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony (art. 30, § 4 k.p.);

  • modyfikację zasad konsultacji zamiaru rozwiązania umowy na czas nieokreślony poprzez wprowadzenie kontroli następczej (art. 38 i 52 k.p.);
  • uchylenie lub skrócenie 4-letniego okresu ochrony przedemerytalnej (art. 39 k.p.);
  • ograniczenie katalogu grup pracowników korzystających ze szczególnej ochrony stosunku pracy. 

Pismo zawierające propozycje organizacji pracodawców (Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club oraz Związku Rzemiosła Polskiego) zostało przekazane Przewodniczącemu Zespołu Trójstronnej Komisji ds. prawa pracy i układów zbiorowych oraz Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosławowi Mleczce.

Urlop macierzyński na raty – projekt ustawy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA