reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A

Nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A

Od 1 września zmianie ulegną wzory deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

W obecnym stanie prawnym za pomocą środków komunikacji elektronicznej składana jest jedynie deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Brak jest natomiast możliwości złożenia w tej formie załączników – informacji o pozostałych podatnikach (PCC–3/A). Oznacza to, że w przypadku, gdy obowiązek podatkowy z tytułu dokonania czynności ciąży na kilku podmiotach, albo stronach umowy zamiany albo wspólnikach spółki cywilnej – solidarnie zobowiązanych do zapłaty podatku – brak jest możliwości złożenia deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Dlatego, aby umożliwić także tym podatnikom składanie za pomocą internetu deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A, niezbędne jest wprowadzenie ich nowych wzorów.

Projektowane zmiany mają więc na celu określenie wzorów formularzy, tak aby na podstawie danych w nich zawartych mogło nastąpić powiązanie deklaracji podatkowych z odpowiadającymi im załącznikami składanymi odrębnie przez solidarnie zobowiązanych podatników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Proponuje się, aby powiązanie deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A nastąpiło przez wykazanie w załącznikach do deklaracji PCC-3 składanych przez kolejnych podatników kwoty należnego podatku. Obecnie kwota ta jest wykazywana jedynie w deklaracji PCC-3. Jej powtórzenie, zgodnie z nowym wzorem PCC-3/A, jednoznacznie potwierdzi tożsamość zobowiązania, za którego zapłatę odpowiadają solidarnie z podatnikiem składającym PCC-3, pozostali podatnicy składający PCC-3/A.

Projektowane zmiany umożliwią więc podatnikom składanie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i przetwarzanie ich za pośrednictwem systemu e-Podatki, którego uruchomienie planuje się z dniem 1 września 2014 r.

Wsparcie w starcie - do 70 tys. zł pożyczki na start biznesu

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama