REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie problemy z rozliczaniem VAT mają podatnicy handlujący samochodami

Dealerzy samochodowi nabywają zasadniczo samochody wyłącznie w celu ich odsprzedaży. W takim przypadku mogą odliczać pełny VAT od wydatków związanych z tymi samochodami. Jednak nawet oni muszą czasami składać do urzędu skarbowego informacje VAT-26 i prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu, aby prawo do odliczenia nie zostało zakwestionowane.

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

Sporządzenie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym jest obowiązkowe dla jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Po zatwierdzeniu sprawozdania jest ono publikowane łącznie z innymi jego elementami.

Towary w księgach rachunkowych

Towary stanowią element zapasów i są ujmowane w bilansie w grupie aktywów obrotowych. Zgodnie z ustawą o rachunkowości są to towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Na dzień nabycia zapasy rzeczowych składników obrotowych ujmuje się w księgach rachunkowych według cen nabycia. Jeżeli koszty związane z zakupem nie są istotne, jednostki mogą też wyceniać towary w cenie zakupu.

Jak się uczyć angielskiego biznesowego - 7 skutecznych sposobów

Przedstawiamy 7 skutecznych sposobów na naukę angielskiego biznesowego.

REKLAMA

5 największych porażek biznesowych Doliny Krzemowej - Yahoo, Groupon i inne

Dolina Krzemowa - centrum przemysłu i nowych technologii znajdujące w stanie Kalifornia (USA) słynie nie tylko z innowacyjnych firm, ale również z porażek biznesowych. Poniżej pięć historii największych klęsk przedsiębiorców pracujących w Kalifornii.

Mała ustawa o innowacyjności - zmiany od 2017 roku

W dniu 23 listopada 2016 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał pierwszą z ustaw mających na celu poprawę innowacyjności polskiej gospodarki, tzw. małą ustawę innowacyjną. Zmiany zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Nowe rozwiązania mają służyć podniesieniu poziomu innowacyjności w Polsce, poprawie funkcjonowania polskiej gospodarki oraz nauki.

Jak zarejestrować znak towarowy w 2017 r.?

Procedura rejestracji znaku towarowego jest uregulowana w ustawie Prawo własności przemysłowej. Warto wiedzieć jakie zmiany w tej sprawie weszły w życie w 2016 r. i jak ułatwiły przedmiotową rejestrację.

Polska gospodarka rośnie w 2017 r.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w pierwszym kwartale 2017 r. co piąta polska firma nie miała żadnych problemów z otrzymaniem terminowej zapłaty. Rokuje to wyższy wzrost gospodarczy w kolejnej części roku.

REKLAMA

Jak zostać organizatorem turystyki w 2017 r.?

Organizowanie wycieczek, świadczenie usług hotelarskich i praca jako przewodnik to działalność regulowana. Dlatego też przed rozpoczęciem wykonywania tych usług konieczne jest uzyskanie wypisu do odpowiedniego rejestru i spełnienie ustawowych wymogów.

Jak zweryfikować kontrahenta, by uniknąć sankcji karno-skarbowych?

Na początku 2017 r. zaczęła obowiązywać tzw. duża nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza poważne sankcje w przypadku wykrycia błędów w rozliczeniu. Jednym ze sposobów na uniknięcie takiej sytuacji jest stosowna weryfikacja kontrahenta pod kątem statusu VAT. Sprawdź, co warto wiedzieć, by uchronić swoją firmę przed możliwymi konsekwencjami.

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego w 2017 r. jest opłacalną formą zarobku. Warto wiedzieć, iż małe gospodarstwa zwolnione są z podatku dochodowego. Zachętą na rozpoczęcie takiej działalności są również liczne programy dotacji i premii.

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego na część etatu?

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem, który był zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1100 zł brutto miesięcznie. Pracę wykonywał on od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. W okresie ostatnich 3 miesięcy przed rozwiązaniem umowy o pracę wypłaciliśmy mu wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w łącznej wysokości 2200 zł. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop za 1 godzinę?

Na jakiej podstawie najkorzystniej zatrudniać i prawidłowo rozliczać członków zarządu spółek kapitałowych?

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą wykonywać swoją pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Mogą też pełnić swoją funkcję jedynie na podstawie aktu powołania. Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się z licznymi obowiązkami pracodawcy. Dlatego członka zarządu warto zatrudnić na innej podstawie niż stosunek pracy.

Jak prawidłowo tworzyć przepisy zakładowe?

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników powinni posiadać regulamin pracy i regulamin wynagradzania. Regulaminy te powinni tworzyć również pracodawcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników, jeżeli zażądały tego działające w firmie związki zawodowe.

Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu?

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Nasz pracownik będzie świadczył pracę przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie na rzecz pracodawcy użytkownika. Czy i ewentualnie kto jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zwrotu kosztów okularów korekcyjnych zleconych przez lekarza podczas wstępnych badań - my jako agencja pracy, w której ta osoba jest zatrudniona, czy pracodawca użytkownik?

Konferencja: Wątpliwe zagadnienia związane z reprezentacją spółek ze szczególnym uwzględnieniem prokury niewłaściwej łącznej

Koło Naukowe Prawa Handlowego WPiA UKSW zaprasza serdecznie do udziału w konferencji naukowej „Wątpliwe zagadnienia związane z reprezentacją spółek ze szczególnym uwzględnieniem prokury niewłaściwej łącznej”.

MŚP nie dba o bezpieczeństwo sprzętu IT

Małe i średnie firmy w Polsce nadal nie zdają sobie sprawy z podstawowych kwestii bezpieczeństwa sprzętu IT i nie chronią wystarczająco swoich danych - wynika z badania "SPRZĘT IT W MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTWACH W POLSCE 2017" przeprowadzonego przez firmę Lenovo.

Wyższe kary administracyjne dla spółek w 2017 r.

W życie weszły nowe przepisy dotyczące obrotu instrumentami finansowymi i oferty publicznej. Zmiany dotyczą wysokości kar administracyjnych, obowiązku publikacji informacji poufnych oraz uregulowań dotyczących sygnalistów.

Najlepsze polskie marki w Wielkiej Brytanii

W minioną sobotę, 29 kwietnia, w Teatrze Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie odbyło się największe święto polskiego biznesu w Wielkiej Brytanii. Po raz trzeci już organizatorzy oraz partnerzy wydarzenia spotkali się na uroczystej gali z reprezentantami polskich firm, które zostały docenione m.in. przez czytelników tygodnika "Polish Express" i tych internautów, którzy korzystają na co dzień z ich usług. Partnerem medialnym wydarzenia był portal Infor.pl.

Biznesowe partnerstwo wschodnie, czyli inwestycje polsko-ukraińskie - seminarium

17 maja 2017 roku w Warszawie odbędzie się seminarium „Ukraina w procesie przemian. Nowe perspektywy i wyzwania dla zagranicznych inwestorów” organizowane przez Rödl & Partner i Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą. Patronem medialnym seminarium jest Infor.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 maja 2017 roku.

Jak udzielać korepetycji przez Skype‘a - porady

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną edukację bez prywatnych nauczycieli, czyli korepetytorów. Języki obce, matematyka a nawet lekcje śpiewu to dziedziny, w których można się szkolić na odległość. O tym, jak stać się internetowym nauczycielem opowiadają eksperci z Preply.com – globalnej platformy korepetycji.

VII Zjazd Prawników-Administratywistów

Zjazd Prawników-Administratywistów jest cyklicznie organizowanym wydarzeniem naukowym, którego w tym roku akademickim przypada siódma odsłona. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Infor.pl

Czy obowiązujące prawo restrukturyzacyjne się sprawdza?

Obowiązująca Ustawa Prawo restrukturyzacyjne oraz Prawo upadłościowe weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Jak jej funkcjonowanie ocenia rynek i prawnicy?

Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą?

Od roku prowadzę działalność gospodarczą. Po raz pierwszy wypełniam formularz ZUS RCA za siebie i swojego męża – jako osobę współpracującą. Jak w raporcie należy rozpisać finansowanie składek w przypadku osoby prowadzącej działalność oraz w przypadku osoby współpracującej?

Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny

Od 1 marca 2017 r. w naszej firmie zatrudniamy na umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny osobę, która nie ukończyła 30 lat i bezpośrednio przed zatrudnieniem była zarejestrowana jako bezrobotna. Zamierzamy przedłużyć zatrudnienie tego pracownika i zaproponować mu zawarcie kolejnej umowy, na czas określony (1 rok). Czy w czasie trwania kolejnej umowy nadal możemy korzystać ze zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tego pracownika?

Kiedy można refakturować koszty mediów związanych z wynajmem lokali użytkowych?

Przedsiębiorcy świadczący usługi najmu nieruchomości z reguły decydują się na przenoszenie kosztów mediów na najemcę w formie refakturowania. Prawo odrębnego rozliczania mediów, niezależnie od usługi głównej, czyli usługi najmu lokalu, nie zawsze jest jednak oczywiste. Przyjęcie właściwej formy rozliczeń wpływa natomiast istotnie na prawidłowe opodatkowanie realizowanych czynności.

Czy działacza związkowego należy skierować na badania profilaktyczne?

Pracownik zatrudniony na stanowisku montera został szefem organizacji związkowej. Czy w przypadku wyboru pracownika na przewodniczącego organizacji, a następnie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy, istnieje konieczność skierowania go na okresowe badania profilaktyczne, których ważność upływa w trakcie jego kadencji, skoro nie będzie wykonywał umówionej pracy?

Czy w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego?

Nasza firma jest uprawniona do ustalania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Jak powinniśmy ustalać uprawnienia do świadczeń, w sytuacji gdy pracownik będący na urlopie ojcowskim zachoruje? Co w sytuacji, gdy otrzymujemy informację, że w okresie wnioskowanego urlopu dziecko zostaje przyjęte do szpitala?

Zmiany dot. korzystania z podpisu elektronicznego

W piątek Sejm przegłosował ustawę, która przewiduje, że przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet, będzie można się posługiwać tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem ePUAP.

Wymiana oprogramowania w firmie – jak szybko wdrożyć się w nowy system?

Jedną z głównych obaw, która skutecznie wstrzymuje przedsiębiorców przed zmianą oprogramowania jest kwestia związana z obsługą nowego, nieznanego jeszcze systemu. Firmy bardzo często wskazują na fakt, że pomimo iż rozwiązania wdrożone przed laty, obecnie się już nie sprawdzają, inwestycja w nowe jest utrudniona lub nawet niemożliwa, głównie przez wzgląd na inne rozmieszczenie kluczowych funkcji lub nawet zupełnie różny sposób obsługi.

Szkolenie "Umowy IT w praktyce – case study. typowe i najczęstsze problemy oraz praktyczne rozwiązania dotyczące wybranych umów IT"

31 maja 2017 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie "Umowy IT w praktyce – case study. typowe i najczęstsze problemy oraz praktyczne rozwiązania dotyczące wybranych umów IT". Szkolenie organizuje Centrum Promocji Informatyki. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Warsztaty "Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy IT”

24 maja 2017 r. w Warszawie odbędą się warsztaty "Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy IT - co zrobić aby uniknąć sporu i jak się zachować w sytuacjach kolizyjnych pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym”. Warsztaty organizuje Centrum Promocji Informatyki. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Szkolenie "Pozyskiwanie i gromadzenie elektronicznego materiału dowodowego"

17 maja 2017 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie "Pozyskiwanie i gromadzenie elektronicznego materiału dowodowego". Szkolenie organizuje Centrum Promocji Informatyki. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Warsztaty "Informatyka śledcza od kuchni - tajemnice warsztatu biegłego informatyka”

9 maja 2017 r. w Warszawie odbędą się warsztaty "Informatyka śledcza od kuchni - tajemnice warsztatu biegłego informatyka”. Warsztaty organizuje Centrum Promocji Informatyki. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Pakiet przewozowy na lata 2017/2018

18 kwietnia 2017 r. wszedł w życie tzw. pakiet przewozowy, nakładający obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu towarów. Pakiet ma dać budżetowi ok. 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w latach 2017 i 2018.

Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna

Windykacja – proces, który niestety jest rzeczą naturalną w dzisiejszych czasach. Posiadając firmę i nawiązując współpracę z wieloma kontrahentami, pracownikami i współpracownikami obie strony muszą brać pod uwagę ryzyko, iż mogą napotkać na swojej drodze sytuację, w której będą zmuszeni użyć środki określone prawem, by odzyskać swoje należności.

Środki trwałe według krajowego i międzynarodowego prawa bilansowego

Pomiędzy krajowymi regułami prawa bilansowego a międzynarodowymi zasadami sprawozdawczości istnieją różnice zarówno co do samych definicji, jak i do późniejszych operacji na środkach trwałych.

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych mam wpisany lokal użytkowy, którego wartość początkowa wynosi 600 000 zł. Lokal jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem 2,5% rocznej stawki. W maju 2017 r. zamierzam zlikwidować tę działalność i wycofać lokal z ewidencji środków trwałych. Najprawdopodobniej od września 2017 r. rozpocznę nową działalność w zakresie najmu nieruchomości i chciałbym ponownie wykorzystywać lokal użytkowy. W jakiej wysokości powinienem ustalić jego wartość początkową?

Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT

Prowadzę sklep spożywczy. W firmie wykorzystuję samochód osobowy, od którego odliczam 50% wydatków. Czasami dokonuję większych zakupów i muszę wynająć przyczepę do tego samochodu. Czy z otrzymanej faktury za wynajem przyczepy mogę odliczyć 100% VAT?

Nowe uprawnienia kontroli celno-skarbowej

Po nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej urzędnicy skarbowi uzyskali według ekspertów bardzo szerokie i naruszające prywatność uprawnienia wobec przedsiębiorców prowadzących swoja działalność w domu. Mogą ich wypraszać w trakcie przeszukania oraz sprawdzać wszystkie pomieszczenia oraz dokumenty, w tym także rzeczy osobiste właściciela firmy i jego rodziny.

Wysoka dynamika polskiego leasingu

W 2016 r. branża leasingowa zanotowała duży wzrost. Polski leasing nadal znajduje się w europejskiej czołówce, zajmujemy wysoką szóstą pozycję w rankingu europejskim.

Europejski start up ma szansę zaistnieć na rynku amerykańskim

Każdy start up chce się rozwijać i zaistnieć na rynku amerykańskim. Warto dokładnie zaplanować ten krok i poznać zasady panujące na rynku za oceanem.

Wielkanocne życzenia

Naszym Drogim Czytelnikom pragniemy złożyć serdeczne życzenia świąteczne. Niech te miłe dni będą pełne radości, słońca i odpoczynku. Wesołych Świąt!

Kontrola jakości paliw na stacjach 2016/2017

Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość paliw na stacjach benzynowych w 2016 r. Łącznie przebadano 933 próbek pobranych na 933 stacjach. Kontrole prowadzone są także w tym roku w takim samym zakresie.

Konfiskata rozszerzona podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza konfiskatę rozszerzoną, czyli m.in. przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego.

Zasady zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów

Wiele firm w związku z prowadzoną działalnością prędzej czy później napotyka problem braku terminowego regulowania należności. Wierzyciel/podatnik może jednak zrekompensować sobie straty z tego tytułu poprzez utworzenie odpisu aktualizacyjnego albo odpisanie nieściągalnej wierzytelności.

Rozliczanie miesięcznego ryczałtu samochodowego dla pracownika

Niektóre prace wymagają użytkowania przez pracownika samochodu lub innego środka transportu. Nie zawsze dysponuje nimi pracodawca. Trudne może być zapewnienie pojazdu pracownikowi, zwłaszcza w sytuacji regularnego przemieszczania się podczas wykonywania przez niego codziennych obowiązków.

Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy

Polska firma świadczy usługi pozyskiwania personelu dla niemieckiej firmy. Osoby będą zatrudnione na terenie Niemiec oraz Austrii. W przypadku niektórych klientów świadczymy także usługę organizacji podróży do wskazanego przez klienta miejsca pracy. Za świadczoną usługę otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne. Gdzie należy opodatkować tę usługę i jak ją rozliczyć?

FutureTech Congress: Przyszłość pod znakiem technologii

FutureTech Congress to jeden z najważniejszych szczytów biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej dedykowany branżom fintech, insurtech oraz big data. 24 i 25 maja eksperci z całego świata będą w Warszawie rozmawiać o tym, jak przedsiębiorstwa mogą przygotować się do rzeczywistości kształtowanej przez technologie, sztuczną inteligencję i disruptive innovation.

Dobre prognozy dla firm eksportowych

W obecnym roku sprzedaż polskich towarów do krajów Unii Europejskiej powinna wzrosnąć nawet o 8 proc. Pozytywnie na handel zagraniczny wpłynie utrzymujące się ożywienie gospodarcze tak w Europie, jak i na całym świecie. Polskie firmy eksportowe mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość, sięgać po dotacje unijne, ale z ostrożnością powinny podejmować decyzje o wchodzeniu na nowe rynki.

REKLAMA