REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VII Zjazd Prawników-Administratywistów

VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock
VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zjazd Prawników-Administratywistów jest cyklicznie organizowanym wydarzeniem naukowym, którego w tym roku akademickim przypada siódma odsłona. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Infor.pl

Już od pierwszej edycji zamysłem Organizatorów było stworzenie jak najbardziej szerokiego forum dyskusyjnego. Konsekwentne budowanie merytorycznej współpracy pozwala bowiem na przedstawienie postulatów czy wymianę poglądów dotyczącą prawa administracyjnego. Oryginalnie zapoczątkowana, a następnie dopracowywana na przestrzeni lat idea cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co więcej, powołując się na statystyki, każda kolejna edycja skupiała coraz szersze grono prelegentów zarówno z polskich, jak i zagranicznych ośrodków akademickich. Historia pokazuje, że pomysł spotyka się z pozytywnym odbiorem, czego efektem są kolejne edycje Zjazdu.

REKLAMA

Zjazdy w latach poprzednich poruszały następujące tematy:

Europeizacja prawa administracyjnego

(25-27 marca 2011 r.)

Celem konferencji było przeprowadzenie analizy i oceny procesu europeizacji szeroko rozumianego prawa administracyjnego, poruszenie przy tym problemów związanych z przenikaniem się europejskiego i krajowego porządku prawnego. Konferencję inaugurował panel profesorski moderowany przez dr hab. Romana Kwietnia, prof. nadzw., uczestnikami którego byli: prof. dr hab. Leszek Leszczyński, dr hab. Jerzy Stelmasiak, prof. nadzw. oraz prof. dr hab. Andrzej Wróbel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Administracja i prawo administracyjne w kontekście ochrony praw człowieka

(24-25 marca 2012 r.)

Znaczącym novum drugiej edycji było zaproszenie do czynnego udziału w konferencji prelegentów z zagranicy. Jak w roku poprzednim, został zorganizowany panel ekspercki moderowany przez Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS dr hab. Annę Przyborowską-Klimczak, prof. nadzw., w którym udział wzięli profesorowie: Grzegorz Janusz, Leszek Leszczyński oraz Andrzej Wróbel.

Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”

(15-16 marca 2013 r.)

Tym razem za temat refleksji służyły „Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”. Ponad 100 prelegentów dyskutowało w Lublinie nad koniecznością i formami publicznoprawnego reglamentowania swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres merytoryczny wystąpień prezentowanych obejmował m.in.: zagadnienia prawa administracyjnego materialnego, prawa publicznego gospodarczego, prawa finansowego, prawa bankowego, prawa podatkowego, prawa ochrony środowiska oraz szeroko rozumianego prawa regulacyjnego.

Formy nadzoru i kontroli administracji. Aktualne problemy badawcze

(27-28 marca 2014 r.)

IV Zjazd Prawników-Administratywistów miał charakter konferencji międzynarodowej. Prelegenci reprezentujący polskie oraz zagraniczne ośrodki akademickie dyskutowali na temat obecnie stosowanych form nadzoru i kontroli administracji. IV edycja Zjazdu umożliwiła integrację środowiska prawników zainteresowanych dziedziną szeroko pojętego prawa administracyjnego oraz nawiązać kontakty naukowe z przedstawicielami ośrodków akademickich z innych krajów.

Konstytucjonalizacja prawa administracyjnego

(7-8 maja 2015 r.)

Piąta, jubileuszowa edycja Zjazdu Prawników-Administratywistów odbyła się w dniach 7-8 maja 2015 r. W czasie paneli dyskusyjnych omawiano zagadnienia będące obecnie przedmiotem dyskursu naukowego w dziedzinie administracji publicznej i jej związkom z ustawą zasadniczą. Tematyka konferencji objęła swoim zakresem aktualne problemy towarzyszące konstytucjonalizacji prawa administracyjnego. Konferencja odbywała się w języku polskim oraz, jak już wspomniano, była podzielona na panele tematyczne.

Tendencje rozwojowe prawa administracyjnego

(21-22 kwietnia 2016 r.):

REKLAMA

W czasie zeszłorocznej edycji omawiane były obserwowane w ostatnich latach zmiany w obrębie prawa administracyjnego i ich dynamika, które determinują potrzebę podjęcia refleksji naukowej w tym zakresie. Uwaga została skupiana zwłaszcza na identyfikacji zasadniczych impulsów wspomnianych przeobrażeń oraz określenie możliwych ich kierunków, jak również o odpowiedź na pytanie, o miejsce i rolę współczesnego prawa administracyjnego w „mechanizmie działania prawa”.

Tegoroczny, VII Zjazd Prawników Administratywistów odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 roku, a jego motywem jest „Administracyjnoprawny status przedsiębiorcy”. Skupienie się na tematyce związanej z publicznym prawem gospodarczym wynika ze stale rosnącej roli administracyjnoprawnej w gospodarce. Skutkuje to istotnymi przeobrażeniami statusu prawnego przedsiębiorcy jako podmiotu publicznych praw i obowiązków. Następujące w tym zakresie zmiany stanowią zachętę do refleksji zarówno nad podstawowymi desygnatami administracyjnoprawnego statusu przedsiębiorcy, które definiują go jako uczestnika obrotu gospodarczego podlegającego władztwu administracyjnemu, jak i nad szczegółowym katalogiem składających się na ten status praw i obowiązków przedsiębiorcy względem państwa. Dążenie do identyfikacji chociażby tylko najbardziej podstawowych elementów determinujących tak rozumiany administracyjnoprawny status przedsiębiorcy, wymaga zwrócenia uwagi szereg zagadnień, w tym na:

- sposób definiowania przedsiębiorcy przez normy prawa administracyjnego;

- normatywne podstawy podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej;

- aksjologiczne, ekonomiczne i normatywne uwarunkowania oraz zasady reglamentacji i regulacji działalności gospodarczej;

- katalog publicznoprawnych praw i obowiązków przedsiębiorcy;

- normatywne uwarunkowania udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców;

- wpływ prawa europejskiego na status prawny przedsiębiorcy.

Zapraszamy na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1056796331115522/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA