REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VII Zjazd Prawników-Administratywistów

VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock
VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zjazd Prawników-Administratywistów jest cyklicznie organizowanym wydarzeniem naukowym, którego w tym roku akademickim przypada siódma odsłona. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Infor.pl

Już od pierwszej edycji zamysłem Organizatorów było stworzenie jak najbardziej szerokiego forum dyskusyjnego. Konsekwentne budowanie merytorycznej współpracy pozwala bowiem na przedstawienie postulatów czy wymianę poglądów dotyczącą prawa administracyjnego. Oryginalnie zapoczątkowana, a następnie dopracowywana na przestrzeni lat idea cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co więcej, powołując się na statystyki, każda kolejna edycja skupiała coraz szersze grono prelegentów zarówno z polskich, jak i zagranicznych ośrodków akademickich. Historia pokazuje, że pomysł spotyka się z pozytywnym odbiorem, czego efektem są kolejne edycje Zjazdu.

REKLAMA

Zjazdy w latach poprzednich poruszały następujące tematy:

Europeizacja prawa administracyjnego

(25-27 marca 2011 r.)

Celem konferencji było przeprowadzenie analizy i oceny procesu europeizacji szeroko rozumianego prawa administracyjnego, poruszenie przy tym problemów związanych z przenikaniem się europejskiego i krajowego porządku prawnego. Konferencję inaugurował panel profesorski moderowany przez dr hab. Romana Kwietnia, prof. nadzw., uczestnikami którego byli: prof. dr hab. Leszek Leszczyński, dr hab. Jerzy Stelmasiak, prof. nadzw. oraz prof. dr hab. Andrzej Wróbel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Administracja i prawo administracyjne w kontekście ochrony praw człowieka

(24-25 marca 2012 r.)

Znaczącym novum drugiej edycji było zaproszenie do czynnego udziału w konferencji prelegentów z zagranicy. Jak w roku poprzednim, został zorganizowany panel ekspercki moderowany przez Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS dr hab. Annę Przyborowską-Klimczak, prof. nadzw., w którym udział wzięli profesorowie: Grzegorz Janusz, Leszek Leszczyński oraz Andrzej Wróbel.

Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”

(15-16 marca 2013 r.)

Tym razem za temat refleksji służyły „Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”. Ponad 100 prelegentów dyskutowało w Lublinie nad koniecznością i formami publicznoprawnego reglamentowania swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres merytoryczny wystąpień prezentowanych obejmował m.in.: zagadnienia prawa administracyjnego materialnego, prawa publicznego gospodarczego, prawa finansowego, prawa bankowego, prawa podatkowego, prawa ochrony środowiska oraz szeroko rozumianego prawa regulacyjnego.

Formy nadzoru i kontroli administracji. Aktualne problemy badawcze

(27-28 marca 2014 r.)

IV Zjazd Prawników-Administratywistów miał charakter konferencji międzynarodowej. Prelegenci reprezentujący polskie oraz zagraniczne ośrodki akademickie dyskutowali na temat obecnie stosowanych form nadzoru i kontroli administracji. IV edycja Zjazdu umożliwiła integrację środowiska prawników zainteresowanych dziedziną szeroko pojętego prawa administracyjnego oraz nawiązać kontakty naukowe z przedstawicielami ośrodków akademickich z innych krajów.

Konstytucjonalizacja prawa administracyjnego

(7-8 maja 2015 r.)

Piąta, jubileuszowa edycja Zjazdu Prawników-Administratywistów odbyła się w dniach 7-8 maja 2015 r. W czasie paneli dyskusyjnych omawiano zagadnienia będące obecnie przedmiotem dyskursu naukowego w dziedzinie administracji publicznej i jej związkom z ustawą zasadniczą. Tematyka konferencji objęła swoim zakresem aktualne problemy towarzyszące konstytucjonalizacji prawa administracyjnego. Konferencja odbywała się w języku polskim oraz, jak już wspomniano, była podzielona na panele tematyczne.

Tendencje rozwojowe prawa administracyjnego

(21-22 kwietnia 2016 r.):

REKLAMA

W czasie zeszłorocznej edycji omawiane były obserwowane w ostatnich latach zmiany w obrębie prawa administracyjnego i ich dynamika, które determinują potrzebę podjęcia refleksji naukowej w tym zakresie. Uwaga została skupiana zwłaszcza na identyfikacji zasadniczych impulsów wspomnianych przeobrażeń oraz określenie możliwych ich kierunków, jak również o odpowiedź na pytanie, o miejsce i rolę współczesnego prawa administracyjnego w „mechanizmie działania prawa”.

Tegoroczny, VII Zjazd Prawników Administratywistów odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 roku, a jego motywem jest „Administracyjnoprawny status przedsiębiorcy”. Skupienie się na tematyce związanej z publicznym prawem gospodarczym wynika ze stale rosnącej roli administracyjnoprawnej w gospodarce. Skutkuje to istotnymi przeobrażeniami statusu prawnego przedsiębiorcy jako podmiotu publicznych praw i obowiązków. Następujące w tym zakresie zmiany stanowią zachętę do refleksji zarówno nad podstawowymi desygnatami administracyjnoprawnego statusu przedsiębiorcy, które definiują go jako uczestnika obrotu gospodarczego podlegającego władztwu administracyjnemu, jak i nad szczegółowym katalogiem składających się na ten status praw i obowiązków przedsiębiorcy względem państwa. Dążenie do identyfikacji chociażby tylko najbardziej podstawowych elementów determinujących tak rozumiany administracyjnoprawny status przedsiębiorcy, wymaga zwrócenia uwagi szereg zagadnień, w tym na:

- sposób definiowania przedsiębiorcy przez normy prawa administracyjnego;

- normatywne podstawy podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej;

- aksjologiczne, ekonomiczne i normatywne uwarunkowania oraz zasady reglamentacji i regulacji działalności gospodarczej;

- katalog publicznoprawnych praw i obowiązków przedsiębiorcy;

- normatywne uwarunkowania udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców;

- wpływ prawa europejskiego na status prawny przedsiębiorcy.

Zapraszamy na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1056796331115522/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA