REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VII Zjazd Prawników-Administratywistów

Subskrybuj nas na Youtube
VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock
VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zjazd Prawników-Administratywistów jest cyklicznie organizowanym wydarzeniem naukowym, którego w tym roku akademickim przypada siódma odsłona. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Infor.pl

Już od pierwszej edycji zamysłem Organizatorów było stworzenie jak najbardziej szerokiego forum dyskusyjnego. Konsekwentne budowanie merytorycznej współpracy pozwala bowiem na przedstawienie postulatów czy wymianę poglądów dotyczącą prawa administracyjnego. Oryginalnie zapoczątkowana, a następnie dopracowywana na przestrzeni lat idea cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co więcej, powołując się na statystyki, każda kolejna edycja skupiała coraz szersze grono prelegentów zarówno z polskich, jak i zagranicznych ośrodków akademickich. Historia pokazuje, że pomysł spotyka się z pozytywnym odbiorem, czego efektem są kolejne edycje Zjazdu.

REKLAMA

Zjazdy w latach poprzednich poruszały następujące tematy:

Europeizacja prawa administracyjnego

(25-27 marca 2011 r.)

Celem konferencji było przeprowadzenie analizy i oceny procesu europeizacji szeroko rozumianego prawa administracyjnego, poruszenie przy tym problemów związanych z przenikaniem się europejskiego i krajowego porządku prawnego. Konferencję inaugurował panel profesorski moderowany przez dr hab. Romana Kwietnia, prof. nadzw., uczestnikami którego byli: prof. dr hab. Leszek Leszczyński, dr hab. Jerzy Stelmasiak, prof. nadzw. oraz prof. dr hab. Andrzej Wróbel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Administracja i prawo administracyjne w kontekście ochrony praw człowieka

(24-25 marca 2012 r.)

Znaczącym novum drugiej edycji było zaproszenie do czynnego udziału w konferencji prelegentów z zagranicy. Jak w roku poprzednim, został zorganizowany panel ekspercki moderowany przez Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS dr hab. Annę Przyborowską-Klimczak, prof. nadzw., w którym udział wzięli profesorowie: Grzegorz Janusz, Leszek Leszczyński oraz Andrzej Wróbel.

Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”

(15-16 marca 2013 r.)

Tym razem za temat refleksji służyły „Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”. Ponad 100 prelegentów dyskutowało w Lublinie nad koniecznością i formami publicznoprawnego reglamentowania swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres merytoryczny wystąpień prezentowanych obejmował m.in.: zagadnienia prawa administracyjnego materialnego, prawa publicznego gospodarczego, prawa finansowego, prawa bankowego, prawa podatkowego, prawa ochrony środowiska oraz szeroko rozumianego prawa regulacyjnego.

Formy nadzoru i kontroli administracji. Aktualne problemy badawcze

(27-28 marca 2014 r.)

IV Zjazd Prawników-Administratywistów miał charakter konferencji międzynarodowej. Prelegenci reprezentujący polskie oraz zagraniczne ośrodki akademickie dyskutowali na temat obecnie stosowanych form nadzoru i kontroli administracji. IV edycja Zjazdu umożliwiła integrację środowiska prawników zainteresowanych dziedziną szeroko pojętego prawa administracyjnego oraz nawiązać kontakty naukowe z przedstawicielami ośrodków akademickich z innych krajów.

Konstytucjonalizacja prawa administracyjnego

(7-8 maja 2015 r.)

Piąta, jubileuszowa edycja Zjazdu Prawników-Administratywistów odbyła się w dniach 7-8 maja 2015 r. W czasie paneli dyskusyjnych omawiano zagadnienia będące obecnie przedmiotem dyskursu naukowego w dziedzinie administracji publicznej i jej związkom z ustawą zasadniczą. Tematyka konferencji objęła swoim zakresem aktualne problemy towarzyszące konstytucjonalizacji prawa administracyjnego. Konferencja odbywała się w języku polskim oraz, jak już wspomniano, była podzielona na panele tematyczne.

Tendencje rozwojowe prawa administracyjnego

(21-22 kwietnia 2016 r.):

REKLAMA

W czasie zeszłorocznej edycji omawiane były obserwowane w ostatnich latach zmiany w obrębie prawa administracyjnego i ich dynamika, które determinują potrzebę podjęcia refleksji naukowej w tym zakresie. Uwaga została skupiana zwłaszcza na identyfikacji zasadniczych impulsów wspomnianych przeobrażeń oraz określenie możliwych ich kierunków, jak również o odpowiedź na pytanie, o miejsce i rolę współczesnego prawa administracyjnego w „mechanizmie działania prawa”.

Tegoroczny, VII Zjazd Prawników Administratywistów odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 roku, a jego motywem jest „Administracyjnoprawny status przedsiębiorcy”. Skupienie się na tematyce związanej z publicznym prawem gospodarczym wynika ze stale rosnącej roli administracyjnoprawnej w gospodarce. Skutkuje to istotnymi przeobrażeniami statusu prawnego przedsiębiorcy jako podmiotu publicznych praw i obowiązków. Następujące w tym zakresie zmiany stanowią zachętę do refleksji zarówno nad podstawowymi desygnatami administracyjnoprawnego statusu przedsiębiorcy, które definiują go jako uczestnika obrotu gospodarczego podlegającego władztwu administracyjnemu, jak i nad szczegółowym katalogiem składających się na ten status praw i obowiązków przedsiębiorcy względem państwa. Dążenie do identyfikacji chociażby tylko najbardziej podstawowych elementów determinujących tak rozumiany administracyjnoprawny status przedsiębiorcy, wymaga zwrócenia uwagi szereg zagadnień, w tym na:

- sposób definiowania przedsiębiorcy przez normy prawa administracyjnego;

- normatywne podstawy podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej;

- aksjologiczne, ekonomiczne i normatywne uwarunkowania oraz zasady reglamentacji i regulacji działalności gospodarczej;

- katalog publicznoprawnych praw i obowiązków przedsiębiorcy;

- normatywne uwarunkowania udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców;

- wpływ prawa europejskiego na status prawny przedsiębiorcy.

Zapraszamy na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1056796331115522/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA