REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VII Zjazd Prawników-Administratywistów

Subskrybuj nas na Youtube
VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock
VII Zjazd Prawników-Administratywistów/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zjazd Prawników-Administratywistów jest cyklicznie organizowanym wydarzeniem naukowym, którego w tym roku akademickim przypada siódma odsłona. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Infor.pl

Już od pierwszej edycji zamysłem Organizatorów było stworzenie jak najbardziej szerokiego forum dyskusyjnego. Konsekwentne budowanie merytorycznej współpracy pozwala bowiem na przedstawienie postulatów czy wymianę poglądów dotyczącą prawa administracyjnego. Oryginalnie zapoczątkowana, a następnie dopracowywana na przestrzeni lat idea cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co więcej, powołując się na statystyki, każda kolejna edycja skupiała coraz szersze grono prelegentów zarówno z polskich, jak i zagranicznych ośrodków akademickich. Historia pokazuje, że pomysł spotyka się z pozytywnym odbiorem, czego efektem są kolejne edycje Zjazdu.

REKLAMA

Zjazdy w latach poprzednich poruszały następujące tematy:

Europeizacja prawa administracyjnego

(25-27 marca 2011 r.)

Celem konferencji było przeprowadzenie analizy i oceny procesu europeizacji szeroko rozumianego prawa administracyjnego, poruszenie przy tym problemów związanych z przenikaniem się europejskiego i krajowego porządku prawnego. Konferencję inaugurował panel profesorski moderowany przez dr hab. Romana Kwietnia, prof. nadzw., uczestnikami którego byli: prof. dr hab. Leszek Leszczyński, dr hab. Jerzy Stelmasiak, prof. nadzw. oraz prof. dr hab. Andrzej Wróbel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Administracja i prawo administracyjne w kontekście ochrony praw człowieka

(24-25 marca 2012 r.)

Znaczącym novum drugiej edycji było zaproszenie do czynnego udziału w konferencji prelegentów z zagranicy. Jak w roku poprzednim, został zorganizowany panel ekspercki moderowany przez Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS dr hab. Annę Przyborowską-Klimczak, prof. nadzw., w którym udział wzięli profesorowie: Grzegorz Janusz, Leszek Leszczyński oraz Andrzej Wróbel.

Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”

(15-16 marca 2013 r.)

Tym razem za temat refleksji służyły „Prawno-administracyjne ograniczenia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej”. Ponad 100 prelegentów dyskutowało w Lublinie nad koniecznością i formami publicznoprawnego reglamentowania swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres merytoryczny wystąpień prezentowanych obejmował m.in.: zagadnienia prawa administracyjnego materialnego, prawa publicznego gospodarczego, prawa finansowego, prawa bankowego, prawa podatkowego, prawa ochrony środowiska oraz szeroko rozumianego prawa regulacyjnego.

Formy nadzoru i kontroli administracji. Aktualne problemy badawcze

(27-28 marca 2014 r.)

IV Zjazd Prawników-Administratywistów miał charakter konferencji międzynarodowej. Prelegenci reprezentujący polskie oraz zagraniczne ośrodki akademickie dyskutowali na temat obecnie stosowanych form nadzoru i kontroli administracji. IV edycja Zjazdu umożliwiła integrację środowiska prawników zainteresowanych dziedziną szeroko pojętego prawa administracyjnego oraz nawiązać kontakty naukowe z przedstawicielami ośrodków akademickich z innych krajów.

Konstytucjonalizacja prawa administracyjnego

(7-8 maja 2015 r.)

Piąta, jubileuszowa edycja Zjazdu Prawników-Administratywistów odbyła się w dniach 7-8 maja 2015 r. W czasie paneli dyskusyjnych omawiano zagadnienia będące obecnie przedmiotem dyskursu naukowego w dziedzinie administracji publicznej i jej związkom z ustawą zasadniczą. Tematyka konferencji objęła swoim zakresem aktualne problemy towarzyszące konstytucjonalizacji prawa administracyjnego. Konferencja odbywała się w języku polskim oraz, jak już wspomniano, była podzielona na panele tematyczne.

Tendencje rozwojowe prawa administracyjnego

(21-22 kwietnia 2016 r.):

REKLAMA

W czasie zeszłorocznej edycji omawiane były obserwowane w ostatnich latach zmiany w obrębie prawa administracyjnego i ich dynamika, które determinują potrzebę podjęcia refleksji naukowej w tym zakresie. Uwaga została skupiana zwłaszcza na identyfikacji zasadniczych impulsów wspomnianych przeobrażeń oraz określenie możliwych ich kierunków, jak również o odpowiedź na pytanie, o miejsce i rolę współczesnego prawa administracyjnego w „mechanizmie działania prawa”.

Tegoroczny, VII Zjazd Prawników Administratywistów odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 roku, a jego motywem jest „Administracyjnoprawny status przedsiębiorcy”. Skupienie się na tematyce związanej z publicznym prawem gospodarczym wynika ze stale rosnącej roli administracyjnoprawnej w gospodarce. Skutkuje to istotnymi przeobrażeniami statusu prawnego przedsiębiorcy jako podmiotu publicznych praw i obowiązków. Następujące w tym zakresie zmiany stanowią zachętę do refleksji zarówno nad podstawowymi desygnatami administracyjnoprawnego statusu przedsiębiorcy, które definiują go jako uczestnika obrotu gospodarczego podlegającego władztwu administracyjnemu, jak i nad szczegółowym katalogiem składających się na ten status praw i obowiązków przedsiębiorcy względem państwa. Dążenie do identyfikacji chociażby tylko najbardziej podstawowych elementów determinujących tak rozumiany administracyjnoprawny status przedsiębiorcy, wymaga zwrócenia uwagi szereg zagadnień, w tym na:

- sposób definiowania przedsiębiorcy przez normy prawa administracyjnego;

- normatywne podstawy podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej;

- aksjologiczne, ekonomiczne i normatywne uwarunkowania oraz zasady reglamentacji i regulacji działalności gospodarczej;

- katalog publicznoprawnych praw i obowiązków przedsiębiorcy;

- normatywne uwarunkowania udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców;

- wpływ prawa europejskiego na status prawny przedsiębiorcy.

Zapraszamy na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1056796331115522/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA