REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów

Zasady zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów /fot. Fotolia
Zasady zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele firm w związku z prowadzoną działalnością prędzej czy później napotyka problem braku terminowego regulowania należności. Wierzyciel/podatnik może jednak zrekompensować sobie straty z tego tytułu poprzez utworzenie odpisu aktualizacyjnego albo odpisanie nieściągalnej wierzytelności.

Częstym problemem przedsiębiorców jest kwestia poprawnego zarachowania wymagalnych, a nieściągalnych wierzytelności, tj. takich należności, które wprawdzie są objęte tytułem wykonawczym (nakazem sądowym, wyrokiem) uzyskanym przez wierzyciela, ale których nie można skutecznie wyegzekwować od dłużnika (z powodu bezskuteczności egzekucji będącej następstwem braku po stronie dłużnika majątku nadającego się do egzekucji, tj. przedstawiającego wartość handlową).

REKLAMA

REKLAMA

Poza przypadkami, gdy ustawa wyraźnie wskazuje na przynależność danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów, konieczne jest poddanie wydatku indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. W szczególności należy zbadać związek przyczynowo-skutkowy (związek między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu po stronie podatnika).

Zasadniczo w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wierzytelności odpisane jako nieściągalne nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak zostaną spełnione określone przesłanki wskazane w ustawie o CIT, wówczas istnieje możliwość zarachowania nieściągalnych wierzytelności w ciężar kosztów podatkowych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Odpowiednio podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, jeśli (łącznie):

a) nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,

b) wykaże ich związek z prowadzoną działalnością,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) poniesienie danego wydatku ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania/zachowania/zabezpieczenia przychodu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Aby dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, między kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Zasady zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów

W artykule przedstawiono również problematykę powstawania wierzytelności nieściągalnych oraz prawidłowego udokumentowania nieściągalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA