| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Główne miary kosztowe i operacyjne w controllingu kosztowym

Główne miary kosztowe i operacyjne w controllingu kosztowym

Nowoczesny controlling kosztów wymaga wypracowania kryteriów wyboru i integracji narzędzi zarządzania kosztami w spójny system. Controlling kosztów jest integralną częścią szeroko rozumianego systemu controllingu i zyskuje na znaczeniu w przedsiębiorstwach, które dążą do zwiększonego udziału w rynku poprzez poprawę produktywności, wydajności, jakości oferowanych produktów oraz optymalizacji kosztów.

Przedsiębiorstwo może uzyskać pełne korzyści ze stosowania procesowego modelu zarządzania kosztami tylko wtedy, gdy dostosuje podaż swoich zasobów do popytu generowanego przez produkty i klientów. Efektywny controlling kosztów w przedsiębiorstwie zarządzanym procesowo wymaga zastosowania zaawansowanych matematycznie narzędzi zarządzania kosztami.

Zobacz serwis: Finanse

Najbardziej adekwatnymi narzędziami zarządzania kosztami dla zbudowania nowoczesnego controllingu kosztów są:

● prognoza wartości i ilości zużytych zasobów produkcyjnych, które zostaną wykorzystane do realizacji programów produkcyjnych z uwzględnieniem takich parametrów jak: produktywność, materiałochłonność, energochłonność, maszynochłonność, pracochłonność procesów produkcji oraz ilość planowanej produkcji,

● produktowe ujęcie zasobów produkcyjnych, które kwantyfikuje koszt wytworzenia produktu gotowego,

● kontrola kosztów i analiza odchyleń,

● inżynieria wartości, która eliminuje procesy, zasoby i czas cyklu, nietworzące wartości dodanej dla klienta,

● analiza progu rentowności przedsiębiorstwa z uwzględnieniem zmiennych charakteryzujących technologie produkcji.

Etapy budowy budżetów kosztowych

Przez budżet kosztów rozumie się sformalizowaną konkretyzację planu kosztów. Budżet kosztów często jest opracowywany nie w jednym, lecz w kilku różnych przekrojach kosztów. Forma oraz układ budżetu kosztów wynikają z charakteru prowadzonej działalności, branży, w której przedsiębiorstwo funkcjonuje, a przede wszystkim z indywidualnych wymagań odnoszących się do zakresu oraz szczegółowości kontroli zużycia zasobów.

Zobacz serwis: E-firma

Budżet kosztów stanowi podstawę kontroli oraz oceny ośrodków odpowiedzialności za powierzone im do wykonania zadania. Istotą kontroli kosztów jest porównywanie kosztów rzeczywistych z kosztami budżetowanymi. Na proces kontroli kosztów składają się:

● pomiar rzeczywiście poniesionych kosztów,

● porównanie kosztów rzeczywistych ze wzorcem,

● analiza przyczyn zidentyfikowanych odchyleń,

● podjęcie działań modyfikujących.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł:Główne miary kosztowe i operacyjne w controllingu kosztowym

W artykule dokonano również porównania budżetu elastycznego z kosztami rzeczywistymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »