| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem

W kwietniu 2016 r. dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przez pomyłkę nie uwzględniliśmy go w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2016 r. (w miesiącu wystawienia faktury przez unijnego dostawcę). Czy wykazując wstecznie podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w deklaracji VAT-7 za kwiecień możemy również w tej deklaracji podatek ten odliczyć?

Tak, jesteście Państwo uprawnieni do odliczenia podatku należnego z tytułu wskazanego wewnątrzwspólnotowego nabycia w ramach korekty deklaracji VAT-7 za kwiecień. Szczegóły w uzasadnieniu.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT związanego z tymi czynnościami. W przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, tj. gdy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu:

● świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest nabywca,

● dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca,

● wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

– prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy lub usługobiorcy (odpowiednio od świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest usługobiorca, od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Ponadto, warunkiem powstania prawa do odliczenia jest uwzględnienie przez podatnika kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć podatek należny z tego tytułu (zob. art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy o VAT oraz art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT).

Oznacza to, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji prawo do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie powstało. Nie wykazaliście bowiem Państwo transakcji w deklaracji. Prawo to powstanie dopiero w momencie, gdy w drodze korekty deklaracji VAT-7 za kwiecień 2016 r. wykażecie Państwo podatek należny z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem

W artykule omówiono również zmiany w VAT na 2017 r. dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »