Towary w księgach rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
1. Bieżąca wycena towarów
REKLAMA
Przyjęcie towarów do magazynu wycenia się na dzień ich nabycia:
● w cenach zakupu,
● w cenach nabycia,
● w stałych cenach ewidencyjnych.
Wybrany sposób wyceny towarów jednostka powinna opisać w polityce rachunkowości.
Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Natomiast za cenę zakupu przyjmuje się kwotę należną sprzedającemu, bez podlegającego odliczeniu VAT, a w przypadku importu powiększoną o obciążenia o charakterze publicznoprawnym.
Zatem w przypadku wyceny towarów w cenach zakupu koszty zakupu odpisywane są w całości na bieżąco w koszty w okresie ich poniesienia.
REKLAMA
Cena zakupu może być stosowana wtedy, gdy nie zniekształca wartości aktywów i wyniku finansowego. Ten warunek nie będzie spełniony w przypadku, gdy koszty zakupu są wysokie i kształtują się na zmiennym poziomie, przy zmiennym poziomie sprzedaży towarów w danym okresie sprawozdawczym. Wówczas wycena towarów wg ceny zakupu doprowadza do zniekształcenia aktywów i wyniku finansowego.
Stałe ceny ewidencyjne to ceny indywidualnie ustalane przez podmiot gospodarczy we własnym zakresie, które stosuje się przez dłuższy czas do wyceny towarów przyjmowanych do magazynu oraz wydawanych z magazynu.
Wartość stałej ceny ewidencyjnej towarów może być wyliczona na podstawie: cen zakupu, cen sprzedaży netto, cen sprzedaży brutto, lub może to być umownie przyjęta kwota służącą jedynie do ewidencji zapasów towarów.
Różnica pomiędzy stałą ceną ewidencyjną towarów a ceną zakupu lub nabycia stanowi odchylenie kredytowe lub debetowe od ceny ewidencyjnej.
W bilansie odchylenia te korygują wartość towarów ujętych na koncie „Towary” i w efekcie wartość towarów jest doprowadzona do ich ceny zakupu lub nabycia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Towary w księgach rachunkowych
W artykule omówiono również ewidencję towarów oraz wycenę towarów do bilansu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.