REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mała ustawa o innowacyjności - zmiany od 2017 roku

Dominika Sułecka
Mała ustawa o innowacyjności - zmiany od 2017 roku
Mała ustawa o innowacyjności - zmiany od 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 23 listopada 2016 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał pierwszą z ustaw mających na celu poprawę innowacyjności polskiej gospodarki, tzw. małą ustawę innowacyjną. Zmiany zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Nowe rozwiązania mają służyć podniesieniu poziomu innowacyjności w Polsce, poprawie funkcjonowania polskiej gospodarki oraz nauki.

Jakie zmiany zaproponował resort nauki i szkolnictwa wyższego?

Polska obecnie jest zaliczana do grupy krajów o średnim stopniu innowacyjności, jednak tak naprawdę dystans dzielący nas od krajów będących na czele stawki jest bardzo duży, zmiany mają na celu jego zmniejszeni m.in. poprzez wprowadzenie systemu instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej, w szczególności ulg podatkowych, ustabilizowaniu finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych czy ułatwień proceduralnych.

REKLAMA

Wśród najważniejszych propozycji ustawodawczych, znalazły się m.in.:  

  • Zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym od własności intelektualnej wnoszonej do spółki – fakt, że akcje spółki otrzymane za wkład w postaci własności intelektualnej nie podlegają opodatkowaniu to nie nowość, jednak nowe przepisy przewidują zastosowanie tego mechanizmu na stałe.
  • Wydłużenie z 3 do 6 lat możliwości odliczenia kosztów na działalność Badawczą i Rozwojową (dalej: „B+R”) – jest to rozwiązanie bardzo korzystne, bowiem podatnik, który w jednym roku wyda na działalność B+R, ale równocześnie poniesie stratę lub jego dochód będzie niższy niż wydatki i odliczenie nie będzie mu przysługiwało, będzie miał możliwość jego wydłużenia aż o sześć lat.
  • Zwrot gotówkowy dla nowopowstałych przedsiębiorstw – ten mechanizm stanowi alternatywę, dla wyżej wymienionego  wydłużenia okresu rozliczenia, a polega na tym, że przedsiębiorca, który w danym roku poniósł wydatki na działalność B+R, ale jego działalność nie przyniosła zysku, może starać się o zwrot gotówkowy, przypuszczalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.
  • Ustabilizowanie finansowania działań związanych z komercjalizacją wyników badań  naukowych i prac rozwojowych  – obowiązkiem jednostek naukowych będzie przeznaczenie 2% środków pochodzących z dotacji na utrzymanie potencjału badawczego, na finansowanie działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych.
  • Modyfikacja procedury „uwłaszczenia naukowców” – polegającej na umożliwieniu dysponowania prawami własności intelektualnej w celach komercyjnych bezpośrednio tym, którzy są tejże własności twórcami - do tej pory procedura uwłaszczeniowa (regulująca zasady nabywania przez naukowców praw do wyników swoich badań) była bardzo biurokratyczna, a zainteresowanie nią samych naukowców rzadkie.
  • Uelastycznienie zasad dysponowania przez państwowe osoby prawne posiadaną infrastrukturą w tym badawczą – podmioty takie jak uczelnie, instytuty badawcze będą mogły zawierać krótkie (do 90 dni), umowy najmu i dzierżawy mienia bez zgody Ministra Skarbu Państwa.

Jak podkreśla resort nauki i szkolnictwa wyższego, zmiany w zakresie ulg podatkowych są dopasowane do możliwości przyszłorocznego budżetu i stopniowo będą zwiększane. Ministerstwo uważa, że powyższe oraz przyszłe zmiany będą zachętą dla przedsiębiorców oraz naukowców do podejmowania działalności mającej na celu prowadzenie, wdrażanie oraz komercjalizację badań nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Na to czy zmiany przyniosą pożądane skutki będzie trzeba jeszcze na pewno poczekać. Jednak ze względu na fakt iż wzrost gospodarczy kraju jest uzależniony od innowacyjności rynku i nowych technologii, próba podjęta przez ustawodawcę wydaje się konieczna i należy ocenić ją pozytywnie. Dopiero praktyka pokaże czy taki kierunek zmian przynosi zamierzone efekty czy jednak należy jeszcze go udoskonalić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA