| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny

Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny

Od 1 marca 2017 r. w naszej firmie zatrudniamy na umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny osobę, która nie ukończyła 30 lat i bezpośrednio przed zatrudnieniem była zarejestrowana jako bezrobotna. Zamierzamy przedłużyć zatrudnienie tego pracownika i zaproponować mu zawarcie kolejnej umowy, na czas określony (1 rok). Czy w czasie trwania kolejnej umowy nadal możemy korzystać ze zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tego pracownika?

W przedstawionej sytuacji mają Państwo prawo kontynuować korzystanie z ulgi do pełnych 12 miesięcy, pod warunkiem że kolejna umowa o pracę zostanie zawarta bezpośrednio po umowie na okres próbny oraz że w dniu nawiązania kolejnego stosunku pracy (z tytułu rocznej umowy) pracownik nadal będzie spełniał kryterium wiekowe do skorzystania z ulgi, tj. nie będzie miał ukończonych 30 lat.

Składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich ubezpieczonych mają obowiązek opłacać płatnicy składek za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych tych osób, w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to ogólna zasada, od której są jednak przewidziane liczne wyjątki. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP dotyczy m.in. tzw. młodych bezrobotnych. Płatnicy składek nie opłacają składek na ww. fundusze przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za zatrudnionych bezrobotnych skierowanych przez urząd pracy, którzy nie ukończyli 30. roku życia (art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Warunkiem zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP jest skierowanie osoby bezrobotnej do pracy przez urząd pracy.

Spółka z o.o. od 17 kwietnia 2017 r. zatrudnia na podstawie umowy o pracę 29-letnią osobę skierowaną do pracy przez PUP. 18 kwietnia 2017 r. pracownik ten ukończy 30 lat. Pomimo że w kolejnych miesiącach zatrudniony będzie miał skończone 30 lat, płatnik nie straci prawa do ulgi w opłacaniu składek na FP i FGŚP, którą nabył w związku z zatrudnieniem bezrobotnej osoby w wieku do 30. roku życia. Spółce przysługuje 12-miesięczne zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za tego pracownika od 1 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r., jeżeli w tym okresie osoba ta nadal będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Jeżeli zawarli Państwo z osobą skierowaną do pracy przez PUP, w wieku do 30. roku życia, umowę o pracę na okres próbny, a bezpośrednio po tej umowie zostanie z nią zawarta kolejna umowa o pracę, to firma nie straci uprawnienia do skorzystania z ulgi w opłacaniu składek na FP i FGŚP.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Warunkiem kontynuacji zwolnienia jest spełnianie przez zatrudnioną osobę kryterium wiekowego w dniu zawarcia kolejnej umowy o pracę (tzn. dzień nawiązania stosunku pracy jest wcześniejszy niż dzień 30. urodzin). Należy pamiętać, że nawet 1-dniowa przerwa między umowami odbiera prawo do kontynuacji korzystania z ulgi.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny

W artykule przedstawiono również warunki, których łączne spełnienie uprawnia do skorzystania z ulgi za „młodego bezrobotnego”.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny /shutterstock.com
Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny /shutterstock.com

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »