Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami prawa nie każda działalność agroturystyczna wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak z zgodnie z ustawą o usługach turystycznych w większości przypadków konieczny jest wpis do ewidencji obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta.
REKLAMA
Zobacz: Gospodarstwo agroturystyczne
Sprawdź: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy
Rolnik zakładający gospodarstwo agroturystyczne
Zakładając gospodarstwo agroturystyczne mamy zamiar świadczyć usługi, a to w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej („SDG”) oznacza prowadzenie działalności gospodarczej.
Jednak zgonie z art. 3 SDG działalnością gospodarczą nie jest wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Definicje ustawowe:
- Działalność gospodarcza - zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 SDG).
- Przedsiębiorca – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 4 SDG).
- Rolnik - osoba fizyczna będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkała w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo (art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).
Jak wynika z powyższego działalność agroturystyczna rolników nie wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych taka działalność stanowi świadczenie usług hotelarskich i rolnik ma obowiązek zgłosić gospodarstwo do ewidencji obiektów hotelarskich (art. 38 w zw. z art. 39 tej ustawy).
Zobacz: Firma
Zobacz też: Finanse
Przedsiębiorca zakładający gospodarstwo agroturystyczne
Przedsiębiorca zakładający małe gospodarstwa agroturystyczne korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Aby artykuł miał zastosowanie muszą być spełnione łącznie 4 warunki:
- dochody są uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku (wyklucza to np. wynajem pokoi robotnikom sezonowym),
- dochody są uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,
- wynajmowane pokoje gościnne znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
- liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.
Jeśli przedsiębiorca nie spełnia powyższych wymogów konieczne jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG prowadzonej przez właściwy urząd miasta i rozliczenie podatku dochodowego według standardowych zasad.
Dotacje i premie
W ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziana jest pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich w postaci „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Dotacja daje możliwość uzyskania 100 000 PLN na swój własny biznes, jeżeli osoba wnioskująca:
- podlega ubezpieczeniu społecznemu u rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
- nie prowadziła działalności gospodarczej przez ostatnie 2 lata,
- pracuje w gospodarstwie rolnym o wielkości ekonomicznej nie większej niż 15 000 euro, które znajduje się na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko – wiejskiej w wyłączeniem miast powyżej 5 tysięcy mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców.
Kolejnym z działań, które realizowane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest „LEADER”, czyli wspierany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). Wnioskodawcami mogą być osoby:
- które nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu u rolników,
- zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców,
- które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r., poz. 460)
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. usługach turystycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1334)
- Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2260)
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 859)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.