REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?

Elżbieta Chojnowska
Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?/ fot. Fotolia
Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego w 2017 r. jest opłacalną formą zarobku. Warto wiedzieć, iż małe gospodarstwa zwolnione są z podatku dochodowego. Zachętą na rozpoczęcie takiej działalności są również liczne programy dotacji i premii.

Zgodnie z przepisami prawa nie każda działalność agroturystyczna wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak z zgodnie z ustawą o usługach turystycznych w większości przypadków konieczny jest wpis do ewidencji obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta.

REKLAMA

Zobacz: Gospodarstwo agroturystyczne

Sprawdź: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Rolnik zakładający gospodarstwo agroturystyczne

Zakładając gospodarstwo agroturystyczne mamy zamiar świadczyć usługi, a to w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej („SDG”) oznacza prowadzenie działalności gospodarczej.

Jednak zgonie z art. 3 SDG działalnością gospodarczą nie jest wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicje ustawowe:

  1. Działalność gospodarcza - zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 SDG).
  2. Przedsiębiorca – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 4 SDG).
  3. Rolnik - osoba fizyczna będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkała w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo (art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

Jak wynika z powyższego działalność agroturystyczna rolników nie wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych taka działalność stanowi świadczenie usług hotelarskich i rolnik ma obowiązek zgłosić gospodarstwo do ewidencji obiektów hotelarskich (art. 38 w zw. z art. 39 tej ustawy).

Zobacz: Firma

Zobacz też: Finanse

Przedsiębiorca zakładający gospodarstwo agroturystyczne

Przedsiębiorca zakładający małe gospodarstwa agroturystyczne korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby artykuł miał zastosowanie muszą być spełnione łącznie 4 warunki:

  • dochody są uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku (wyklucza to np. wynajem pokoi robotnikom sezonowym),
  • dochody są uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,
  • wynajmowane pokoje gościnne znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Jeśli przedsiębiorca nie spełnia powyższych wymogów konieczne jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG prowadzonej przez właściwy urząd miasta i rozliczenie podatku dochodowego według standardowych zasad.

Dotacje i premie

W ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziana jest pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich  w postaci „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Dotacja daje możliwość uzyskania 100 000 PLN na swój własny biznes, jeżeli osoba wnioskująca:

  • podlega ubezpieczeniu społecznemu u rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
  • nie prowadziła działalności gospodarczej przez ostatnie 2 lata,
  • pracuje w gospodarstwie rolnym o wielkości ekonomicznej nie większej niż 15 000 euro, które znajduje się na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko – wiejskiej w wyłączeniem miast powyżej 5 tysięcy mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców.

Kolejnym z działań, które realizowane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest „LEADER”, czyli wspierany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). Wnioskodawcami mogą być osoby:

  • które nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu u rolników,
  • zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców,
  • które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r., poz. 460)
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. usługach turystycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1334)
  3. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2260)
  4. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 859)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA