REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla przedsiębiorców mieszkających na wsi i w małych miasteczkach

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Dotacje dla przedsiębiorczych mieszkańców wsi i małych miast.
Dotacje dla przedsiębiorczych mieszkańców wsi i małych miast.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś osobą mieszkająca na wsi lub w małej miejscowości i planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą. A może masz już niewielką firmę i chciałbyś ją rozwinąć. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 5 maja uruchamia dotacje w sam raz dla Ciebie – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013).

Dla kogo:

REKLAMA

O dotacje w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw może ubiegać się osoba fizyczna, która:
1. podejmuje lub wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą jako mikroprzedsiębiorca.
2. jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej
3. jest pełnoletnia i nie ukończyła 60 roku życia.
4. nie podlega przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie.
5. podmiot podejmujący lub wykonujący działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, ma miejsce zamieszkania w miejscowości należącej do gminy:
• wiejskiej lub
• miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców lub
• miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

6. w przypadku innych podmiotów - miejsce zamieszkania w miejscowości należącej do gminy:
• wiejskiej lub
• miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców lub
• miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Zobacz: Fundusze przedakcesyjne i co się działo do 2006 r. - czyli miłe dobrego początki środków unijnych

Ile:

Wysokość dotacji uzależniona jest od tworzonych w ramach projektu (operacji) miejsc pracy. Maksymalnie można uzyskać nawet 300 tys. złotych z zastrzeżeniem, że wysokość dotacji nie może przekraczać :

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 100 tys. zł – jeżeli projekt przewiduje utworzenie od 1 do 2 miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne i jest to uzasadnione zakresem rzeczowym operacji
• 100 tys. - 200 tys. zł – jeżeli plan przewiduje utworzenie 3 do 4 miejsc pracy
• 200 tys. - 300 tys. zł - jeżeli plan przewiduje utworzenie co najmniej 5 miejsc pracy.


Na co:

REKLAMA

Do kosztów kwalifikowanych, czyli kosztów które można dofinansować w ramach dotacji zalicza się koszty:

1.  budowy, przebudowy lub remontu połączonego modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki
2. nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki
3. zagospodarowania terenu
4. zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu
5. zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub wykonywanej działalności gospodarczej
6. zakupu środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie z kierowcą, z tym, że w przypadku zakupu pojazdów samochodowych, naczep lub przyczep będą to koszty w wysokości nie przekraczającej:
a) trzykrotności pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych operacji – w przypadku działalności gospodarczej wykonywanej w zakresie świadczenia wyłącznie usług transportowych
b) równowartości pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych operacji – w przypadku działalności gospodarczej w zakresie innym niż usługi transportowe
- rat zapłaconych z tytułu umowy leasingu, nie przekraczające ceny netto nabycia maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia, sprzętu oraz samochodów jeżeli przeniesienie własności tych rzeczy na beneficjenta nastąpi w okresie realizacji operacji, nie później jednak niż do dnia złożenia wniosku o płatność ostateczną.

W ramach dotacji można także sfinansować koszty:
- przygotowania dokumentacji technicznej operacji (projektu)
- opłat za patenty lub licencje
- sprawowanie nadzoru inwestorskiego lub autorskiego oraz związane z kierowaniem robotami budowlanymi w wysokości nie przekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowanych.

Zobacz: Dokument ujawniający we franczyzie

Pomoc finansowa w ramach tego działania nie obejmuje:
- podatku od towarów i usług (VAT)
- nabycia nieruchomości
- nabycia rzeczy używanych

Gdzie szukać informacji:

Szczegółowe informacje, wzory wniosku i załączników zawarte są na stronach internetowych ARiMR: www.arimr.gov.pl oraz na stronach Ministerstwa Rolnictwa: www.minrol.gov.pl w dziale PROW 2007-3013.

Kinga Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA