| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Czy działacza związkowego należy skierować na badania profilaktyczne?

Czy działacza związkowego należy skierować na badania profilaktyczne?

Pracownik zatrudniony na stanowisku montera został szefem organizacji związkowej. Czy w przypadku wyboru pracownika na przewodniczącego organizacji, a następnie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy, istnieje konieczność skierowania go na okresowe badania profilaktyczne, których ważność upływa w trakcie jego kadencji, skoro nie będzie wykonywał umówionej pracy?

Powinni Państwo skierować pracownika na badania profilaktyczne w czasie pełnienia przez niego funkcji związkowej. W skierowaniu trzeba zaznaczyć stanowisko, jakie pełni w czasie przeprowadzania badań, czyli przewodniczącego organizacji związkowej.

Przepisy ustawy o związkach zawodowych przewidują możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Jeden pracownik może liczyć na całkowite zwolnienie z obowiązków świadczenia pracy w sytuacji, gdy związek zawodowy liczy od 150 do 500 członków – zatrudnionych w danym zakładzie pracy (art. 31 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych). Zwolnienie od pracy może być udzielone, w zależności od wniosku zakładowej organizacji związkowej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub bezpłatnie. Pracodawca nie może odmówić zwolnienia od pracy wskazanego przedstawiciela zakładowej organizacji związkowej.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Pracownik wybrany na przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy nie musi świadczyć pracy. Jednak zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie zwalnia go z innych obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Obowiązkiem każdego pracownika jest wykonywanie okresowych badań lekarskich. Dlatego Państwa pracownik, mimo że zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na czas pełnienia funkcji związkowej, powinien zostać skierowany na okresowe badania lekarskie.

Może się jednak okazać, że działacza związkowego trzeba będzie skierować na badania lekarskie wcześniej. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają bowiem pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Można uznać, że objęcie funkcji przewodniczącego i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy będzie się wiązało z przeniesieniem na inne stanowisko pracy. W przypadku Państwa pracownika pełnienie funkcji związkowej z pewnością będzie skutkowało pracą przy komputerze, która nie jest pracą szkodliwą, ale jest pracą uciążliwą dla zdrowia. Ponadto podczas pełnienia funkcji przewodniczącego na pewno wystąpi inny czynnik uciążliwy dla zdrowia – stres. W takim przypadku zasadne będzie skierowanie pracownika na wstępne badanie profilaktyczne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy działacza związkowego należy skierować na badania profilaktyczne

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę badań profilaktycznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK