REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie - korzyści dla przedsiębiorców

Kierowanie pracowników na wstępne badania lekarskie - korzyści dla przedsiębiorców
Kierowanie pracowników na wstępne badania lekarskie - korzyści dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy umożliwiające zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę. Wprowadzone rozwiązanie powinno przynieść korzyści przedsiębiorcom.

Zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia zniknął obowiązek kierowania każdego nowego pracownika na obowiązkowe badania lekarskie. Wcześniej każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę musiał udać się na badania wstępne – zwolnione były tylko te osoby, które podejmowały pracę u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w ciągu 30 dni od wygaśnięcia poprzedniej umowy. Dzięki zmianom wprowadzonym w Kodeksie Pracy, od kwietnia również osoby zatrudniane w nowym miejscu nie będą musiały udawać się na badania, jeśli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie pod warunkiem, iż warunki pracy na nowym stanowisku nie różnią się od tych w poprzednim miejscu pracy, a od zakończenia poprzedniej pracy minął nie więcej niż miesiąc. To dobra wiadomość dla pracodawców. - Nowelizacja przyczyni się do optymalizacji kosztów pracodawców, którzy zobowiązani są opłacać w całości koszty badań lekarskich, a także inne koszty z nimi związane – mówi Dorota Olczak, doradca w zakresie optymalizacji składek na ubezpieczenia społeczne w firmie Inventage Polska.

REKLAMA

Zobacz: Sytuacja na rynku pracy 2015 r.

Wstępne badania lekarskie

REKLAMA

Jak czytamy w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, obowiązek objęcia pracowników profilaktyczną opieką zdrowotną spoczywa na pracodawcach. Art. 22 ustawy precyzuje, że pracodawca ponosi również koszty związane z badaniami profilaktycznymi pracownika.

Aby przestrzegać przepisów, pracodawca musi zadbać o kierowanie pracowników na badania wstępne, okresowe i kontrolne, przechowywanie orzeczeń lekarskich, czuwanie nad terminowością badań oraz egzekwowanie od pracowników ich wykonywania.

Redakcja poleca: Zasiłek pogrzebowy 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako że badania przeprowadzane są na ogół w czasie pracy, pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia na ten czas (pracownik zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia). Jeśli zaistnieje konieczność przejazdu na badania do innej miejscowości, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu na takich samych zasadach, na jakich rozliczane są podróże służbowe. Jeśli natomiast badania wykażą objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca powinien przenieść pracownika do innej pracy, nie narażającej go na działanie czynnika chorobotwórczego. W przypadku gdy przeniesienie to wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres maksymalnie 6 miesięcy. 

Zobacz również: Dofinansowanie dla pracodawców w księgach rachunkowych

- Istnieją również mniej oczywiste koszty związane z badaniami profilaktycznymi, np. koszt poszerzonych badań profilaktycznych zleconych przez lekarza, koszty ponownego badania przeprowadzonego na podstawie odwołania od orzeczenia lekarskiego, koszty okresowych badań lekarskich dla osób, z którymi rozwiązano umowę o pracę, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie jej takimi badaniami w związku z zatrudnianiem jej przez pracodawcę w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe. Nowe zapisy niewątpliwie wpłyną na obniżenie kosztów ponoszonych przez pracodawców zatrudniających nowych pracowników, nie tylko tych wynikających z pokrycia rachunku za samo badanie lekarskie, ale również kosztów pozostałych - prognozuje Dorota Olczak.

Zobacz: Czy elastyczny czas pracy przynosi korzyści?

Po stronie pracownika leży tylko obowiązek terminowego poddania się badaniom, który jednak bardzo ciężko jest wyegzekwować: pracownicy rzadko zdają sobie sprawę, iż niewykonanie badań stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i może skutkować utratą uprawnień do wykonywania pracy. - Zgodnie z art. 229 §4 Kodeksu Pracy pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy – mówi Dorota Olczak. Najlepszą metodą na zapobieganie tego typu sytuacjom jest pisemne informowanie pracowników o konieczności i terminie wykonania badań i o konsekwencjach wynikających z uchylania się od tego obowiązku. Jeśli to nie zadziała, można wykorzystać takie środki dyscyplinujące jak: niedopuszczenie pracownika do pracy, wymierzenie kary porządkowej, a w ostateczności rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 52 & 1 pkt. 3 z powodu utraty uprawnień. Podstawę prawną regulującą zasady medycyny pracy stanowi ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. 97, nr 96, poz. 593 ) i rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie Pracy.

Zobacz: Czy przedsiębiorca ma prawo do urlopu?

Źródło : Informacja prasowa Inventage Polska Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA