| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci przedsiębiorca a nie kierujący

Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci przedsiębiorca a nie kierujący

Według nowego prawa o ruchu drogowym, mandaty za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, mają płacić właściciele, a nie kierujący samochodem. Według ekspertów z Konfederacji Lewiatan nowelizacja jest na tyle wątpliwa, by odrzucić projekt, bowiem przedsiębiorcy będą niezasadnie karani.

Konfederacja Lewiatan jest zaniepokojona procedowaną w Sejmie nowelizacją ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która zakłada, że mandaty za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, mają płacić właściciele, a nie kierujący samochodem.

Zobacz: Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

- Taka regulacja spowoduje nie tylko zaniechanie poszukiwania sprawców, co oznacza, że nie zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale dodatkowo prowadzić będzie do zupełnie nieuzasadnionego karania przedsiębiorców - zwłaszcza właścicieli dużych flot pojazdów - mówi Bartosz Wyżykowski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Polecamy: Prawo jazdy 2015 - PDF

W ocenie Lewiatana, nowelizacja budzi wiele wątpliwości natury prawnej i praktycznej, stąd postulat, aby projekt został całkowicie odrzucony. Alternatywnie, aby zapewnić gwarancje praw przedsiębiorców należy umożliwić zarówno właścicielom, jak i posiadaczom samochodów, możliwość wskazania właściwemu organowi podmiotu użytkującego pojazd w czasie, w którym ujawnione zostało naruszenie, wyłączając w ten sposób odpowiedzialność właściciela lub posiadacza, który pojazdem nie kierował.

Zobacz też: Czy grzywnę i mandat przedsiębiorca zalicza w koszty?

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »