| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci przedsiębiorca a nie kierujący

Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci przedsiębiorca a nie kierujący

Według nowego prawa o ruchu drogowym, mandaty za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, mają płacić właściciele, a nie kierujący samochodem. Według ekspertów z Konfederacji Lewiatan nowelizacja jest na tyle wątpliwa, by odrzucić projekt, bowiem przedsiębiorcy będą niezasadnie karani.

Konfederacja Lewiatan jest zaniepokojona procedowaną w Sejmie nowelizacją ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która zakłada, że mandaty za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, mają płacić właściciele, a nie kierujący samochodem.

Zobacz: Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

- Taka regulacja spowoduje nie tylko zaniechanie poszukiwania sprawców, co oznacza, że nie zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale dodatkowo prowadzić będzie do zupełnie nieuzasadnionego karania przedsiębiorców - zwłaszcza właścicieli dużych flot pojazdów - mówi Bartosz Wyżykowski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Polecamy: Prawo jazdy 2015 - PDF

W ocenie Lewiatana, nowelizacja budzi wiele wątpliwości natury prawnej i praktycznej, stąd postulat, aby projekt został całkowicie odrzucony. Alternatywnie, aby zapewnić gwarancje praw przedsiębiorców należy umożliwić zarówno właścicielom, jak i posiadaczom samochodów, możliwość wskazania właściwemu organowi podmiotu użytkującego pojazd w czasie, w którym ujawnione zostało naruszenie, wyłączając w ten sposób odpowiedzialność właściciela lub posiadacza, który pojazdem nie kierował.

Zobacz też: Czy grzywnę i mandat przedsiębiorca zalicza w koszty?

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »