reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy

Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy

Polska firma świadczy usługi pozyskiwania personelu dla niemieckiej firmy. Osoby będą zatrudnione na terenie Niemiec oraz Austrii. W przypadku niektórych klientów świadczymy także usługę organizacji podróży do wskazanego przez klienta miejsca pracy. Za świadczoną usługę otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne. Gdzie należy opodatkować tę usługę i jak ją rozliczyć?

Świadczenie usług pozyskiwania personelu podlega opodatkowaniu w Niemczech. Polska firma powinna wykazywać usługi w poz. 11 i 12 deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz w części E. informacji podsumowującej VAT-UE. Usługi te powinny być przez polską firmę dokumentowane fakturami m.in. bez stawki i kwoty podatku oraz z wyrazami „odwrotne obciążenie”. Na fakturach powinny być wskazane numery VAT UE polskiej firmy oraz jej niemieckiego kontrahenta. Podobnie należy postąpić w przypadku świadczenia przez polską firmę usług organizacji podróży do wskazanego przez klienta miejsca pracy.

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Miejsce świadczenia

O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. art. 28a–28o ustawy o VAT oraz § 3 i 4 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia usług. Zasadą wynikającą z tych przepisów jest, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Zasada ta obowiązuje również przy świadczeniu usług pozyskiwania personelu.

Opodatkowaniu VAT w kraju podlegają tylko usługi, których miejsce świadczenia znajduje się w Polsce.

Z treści pytania Czytelnika nie wynika, aby miał zastosowanie jeden z wyjątków od wskazanej zasady. Chodzi tutaj w szczególności o art. 28b ust. 2 ustawy o VAT stanowiący, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Prowadzi to do wniosku, że skoro usługi pozyskiwania personelu są świadczone dla niemieckiej firmy, tj. podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Niemiec, to miejsce świadczenia usług znajduje się w Niemczech. Zatem ich świadczenie nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Zobacz serwis: Moja firma

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy

W artykule omówiono również problematykę rejestracji VAT UE.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy /fot. Fotolia
Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy /fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama