| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu?

Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu?

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Nasz pracownik będzie świadczył pracę przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie na rzecz pracodawcy użytkownika. Czy i ewentualnie kto jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zwrotu kosztów okularów korekcyjnych zleconych przez lekarza podczas wstępnych badań - my jako agencja pracy, w której ta osoba jest zatrudniona, czy pracodawca użytkownik?

Należy przyjąć, że obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych, a tym samym ich refundacji, spoczywa na pracodawcy, którym jest agencja pracy tymczasowej. Uwzględniając jednak brak bezpośredniego uregulowania tej kwestii w obowiązujących przepisach, należy uznać, że agencja pracy i pracodawca użytkownik mogą porozumieć się w tym zakresie i obowiązek ten może przejąć pracodawca użytkownik. Szczegóły w uzasadnieniu.

Powierzenie pracownikowi tymczasowemu pracy przy monitorze ekranowym może wiązać się m.in. z koniecznością zapewnienia tej osobie okularów korygujących wzrok. Pracownikiem, który ma do tego prawo, jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 w zw. z § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe). Wskazana definicja pracownika obejmuje każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, a zatem należy uznać, że dotyczy również pracowników tymczasowych. Oznacza to, że mają do nich zastosowanie przepisy dotyczące obowiązku zapewnienia okularów korygujących wzrok, w tym zwrotu kosztów za okulary zakupione przez takich pracowników we własnym zakresie.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Zapewnienie przez pracodawcę okularów korygujących wzrok nie wynika z samego faktu świadczenia przez pracownika pracy przed monitorem powyżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy. Niezbędne są bowiem wcześniejsze badania, w wyniku których lekarz wyda zalecenie pracy w okularach. Przepisy nie rozstrzygają jednak kwestii, kto - agencja pracy czy pracodawca użytkownik - ma obowiązek skierowania pracownika tymczasowego na badania profilaktyczne przed dopuszczeniem go do pracy. Należy przyjąć, że w przypadku braku takiego uzgodnienia obowiązek w tym zakresie będzie spoczywał na agencji pracy - jako formalnym pracodawcy. Agencja pracy oraz pracodawca użytkownik mogą też ustalić w pisemnym uzgodnieniu, że obowiązek ten będzie obciążał jedną lub drugą stronę. Prawa i obowiązki pracodawcy użytkownika oraz agencji pracy tymczasowej w zakresie nieuregulowanym w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych należy bowiem określić w pisemnych uzgodnieniach. W szczególności przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja pracy i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie m.in. zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy - w kwestiach nieuregulowanych bezpośrednio w przepisach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę finansowania zakupu okularów korygujących.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu? /fot. Fotolia
Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu? /fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »