Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W nowej działalności gospodarczej wartość początkową lokalu użytkowego, o którym mowa w pytaniu, należy ustalić w tej samej wysokości, jaką przyjął Pan na potrzeby prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Powinien Pan również kontynuować obecną metodę amortyzacji tego lokalu. Szczegóły – w uzasadnieniu.
REKLAMA
W przypadku zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego (art. 22g ust. 12 updof). Z art. 22g ust. 13 pkt 1 updof wynika, że zasadę przewidzianą w art. 22g ust. 12 updof stosuje się również w razie podjęcia działalności przez podatnika po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata – jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
Zobacz serwis: Moja firma
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że lokal użytkowy jest przez Pana amortyzowany w prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Działalność ta zostanie przez Pana zlikwidowana w maju 2017 r. Następnie ten sam środek trwały ma być przedmiotem amortyzacji w działalności gospodarczej, którą zamierza Pan rozpocząć od września 2017 r., czyli podjętej po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata. W związku z tym, ponieważ zostaną spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 22g ust. 13 updof, to wartość początkową tego środka trwałego w nowej działalności gospodarczej powinien Pan ustalić w wysokości wartości przyjętej przez Pana w dotychczasowej działalności gospodarczej oraz kontynuować stosowaną dotychczas metodę amortyzacji tego lokalu. Przy dokonywaniu amortyzacji tego środka trwałego powinien Pan również uwzględnić dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej
W artykule omówiono również przykład i interpretację indywidualną dotyczącą amortyzacji w działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.