REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej /fot. Fotolia
Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych mam wpisany lokal użytkowy, którego wartość początkowa wynosi 600 000 zł. Lokal jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem 2,5% rocznej stawki. W maju 2017 r. zamierzam zlikwidować tę działalność i wycofać lokal z ewidencji środków trwałych. Najprawdopodobniej od września 2017 r. rozpocznę nową działalność w zakresie najmu nieruchomości i chciałbym ponownie wykorzystywać lokal użytkowy. W jakiej wysokości powinienem ustalić jego wartość początkową?

REKLAMA

W nowej działalności gospodarczej wartość początkową lokalu użytkowego, o którym mowa w pytaniu, należy ustalić w tej samej wysokości, jaką przyjął Pan na potrzeby prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Powinien Pan również kontynuować obecną metodę amortyzacji tego lokalu. Szczegóły – w uzasadnieniu.

REKLAMA

W przypadku zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego (art. 22g ust. 12 updof). Z art. 22g ust. 13 pkt 1 updof wynika, że zasadę przewidzianą w art. 22g ust. 12 updof stosuje się również w razie podjęcia działalności przez podatnika po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata – jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Zobacz serwis: Moja firma

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że lokal użytkowy jest przez Pana amortyzowany w prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Działalność ta zostanie przez Pana zlikwidowana w maju 2017 r. Następnie ten sam środek trwały ma być przedmiotem amortyzacji w działalności gospodarczej, którą zamierza Pan rozpocząć od września 2017 r., czyli podjętej po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata. W związku z tym, ponieważ zostaną spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 22g ust. 13 updof, to wartość początkową tego środka trwałego w nowej działalności gospodarczej powinien Pan ustalić w wysokości wartości przyjętej przez Pana w dotychczasowej działalności gospodarczej oraz kontynuować stosowaną dotychczas metodę amortyzacji tego lokalu. Przy dokonywaniu amortyzacji tego środka trwałego powinien Pan również uwzględnić dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak amortyzować dotychczasowy środek trwały wykorzystywany w nowej działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule omówiono również przykład i interpretację indywidualną dotyczącą amortyzacji w działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA