REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nakaz zapłaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podpisana faktura sposobem na tańsze i szybsze postępowanie sądowe

Jednym z najpoważniejszych zmartwień przedsiębiorców są nieuregulowane należności i opóźniający się z płatnością kontrahenci. W niektórych przypadkach konieczne jest występowanie ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Tu jednak przeszkodą mogą okazać się wysokie opłaty sądowe i przedłużające się postępowanie. W tym artykule przedstawiam kilka sposobów jak przedsiębiorca może obniżyć zarówno koszty ewentualnego pozwu, jak również przyspieszyć samo załatwienie sprawy.

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym [WZÓR]

Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności to może również skorzystać z szybszego sposobu i złożyć pozew wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu?

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

REKLAMA

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą?

REKLAMA

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Jak prawidłowo wystawić weksel?

Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel?

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

Weksel jest to jedna z najefektywniejszych form zabezpieczenia wierzytelności i ochrony przed nieuczciwymi transakcjami. Wykorzystanie weksla w działalności pozwala na szybkie i relatywnie niedrogie zaspokojenie roszczenia przez wydanie nakazu zapłaty.

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy uzyskanie nakazu zapłaty należności przez dłużnika jest wystarczającą podstawą do wszczęcia egzekucji? Czy z nakazem zapłaty można się już wybrać do komornika? Do czego uprawnia wierzyciela uzyskany nakaz zapłaty?

Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Choć nakaz zapłaty jest wydawany na podstawie twierdzeń powoda, to w żadnym wypadku nie zamyka dłużnikowi drogi do obrony swoich interesów. Dlatego każdy, kto ma rację, powinien zawsze składać zarzuty lub sprzeciw. Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest korzystnym dla powoda sposobem dochodzenia roszczeń. Jakie warunki musi spełnić jednak jego roszczenie, by nadawało się do postępowania nakazowego?

Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty to uproszczony sposób dochodzenia roszczeń, głównie pieniężnych. Prawomocny nakaz zapłaty uprawnia stronę powodową do wszczęcia egzekucji.

Potrącenie wierzytelności spółki cywilnej

Wierzytelność spółki cywilnej nie może być przedmiotem potrącenia z wierzytelnością przysługującą dłużnikowi względem tylko jednego ze wspólników.

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?

Na co zwracają uwagę młodzi ludzie, szukający mieszkania? Zależy im na tym, żeby w krótkim czasie usamodzielnić się, a za kilka lat i tak będą chcieli zamienić lokal na większy albo sprzedać. Dlatego interesuje ich przede wszystkim cena, jak zauważają eksperci od nieruchomości.

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Są dwa rodzaje nakazów zapłaty, wydawanych przez sądy. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Żaden z tych nakazów zapłaty nie uprawnia do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jednakże na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można prowadzić postępowanie zabezpieczające.

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Jeśli majątek dłużnika rozsiany jest po całym kraju- często zdarza się, że egzekucję z poszczególnych składników majątku prowadzić będą różni komornicy. Każdy z nich musi dysponować odrębnym tytułem wykonawczym.

Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Postępowanie nakazowe

Postępowanie nakazowe stanowi jedno z postępowań odrębnych. Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie, a rozpoznanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym.

Na czym polega postępowanie upominawcze?

Postępowanie upominawcze stanowi jedno z postępowań odrębnych, uregulowanych w przepisach art. 497(1) i 505 kpc. Postępowanie to należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Postępowanie upominawcze zostało ograniczone w zasadzie do wydania nakazu zapłaty.

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Nakaz zapłaty (niezależnie od trybu) jest orzeczeniem sądowym- jeśli nie złożymy odwołania, uprawomocni się i na jego podstawie powód będzie mógł dochodzić swoich roszczeń u komornika. Mimo, że nie odbyła się rozprawa.

W jaki sposób wyliczać wpis od pozwu?

Wpis sądowy- jest opłatą jaką ponosi powód, za to, że sąd zajmie się jego sprawą. Jakkolwiek istnieje możliwość zwolnienia z kosztów (rzadko stosowana), a część spraw zwolniona jest z opłat (np. sprawy pracownicze- ale tylko pracowników- powodów) wpis jest krytyczny dla powodzenia powództwa.

Wpis przy nakazie zapłaty

Z uwagi na to, że postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd wydaje nakaz zapłaty jest tańsze (nie przeprowadza się rozprawy, nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym)- niższy powinien być również wpis- to jednak zależy od rodzaju postępowania.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Postępowanie nakazowe to szczególny rodzaj postępowania gospodarczego. Może być ono prowadzone tylko w kilku enumeratywnie wymienionych przypadkach. Postępowaniu nakazowemu kodeks postępowania cywilnego poświęca art. 484(1)- 497.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Postępowanie upominawcze przypomina nieco postępowanie nakazowe. Wydanie nakazu zapłaty również odbywa się na posiedzeniu niejawnym, natomiast pozwany o założeniu mu sprawy w sądzie dowiaduje się z chwilą doręczenia mu nakazu. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nakaz wydany w postępowaniu upominawczym to zdecydowanie słabszy oręż w rękach powoda.

Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Dysponując tytułem wykonawczym (wyrok, lub nakaz zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności), możemy sprawę skierować do komornika sądowego. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne z użyciem szczególnych środków prawnych, niedostępnych wierzycielowi.

REKLAMA