REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Składki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ułatwienia dla nowych firm

Powstaje coraz więcej nowych firm. Ulga na start i preferencyjne składki pozwalają dużo zaoszczędzić początkującym przedsiębiorcom.

Jak budować relacje biznesowe? Ważna jest otwartość i zadawanie pytań

Niektórym wydaje się, że skuteczność w kontaktach biznesowych jest uzależniona głównie od tego, jak dobrze opanowało się techniki perswazji, a czasem i manipulacji. Tymczasem w perspektywie długofalowej nie do przecenienia jest umiejętność stworzenia dobrej atmosfery w rozmowie. W jaki sposób zadbać o budowanie relacji z klientami i partnerami biznesowymi?

Mały ZUS już od stycznia 2019 roku - na czym polega oraz do kogo jest adresowany?

Mały ZUS to bardzo ważny temat dla małych przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę albo już ją prowadzą. Od 1 stycznia 2019 roku mają bowiem wejść w życie zmiany dotyczące m.in. zmniejszenia składki ZUS. Co zyskają przedsiębiorcy?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną. Rejestracja działalności jest bezpłatna, a prowadzenie firmy nie wymaga kapitału początkowego. Warto jednak pamiętać, że w trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.

REKLAMA

O czym należy pamiętać przy zakończeniu działalności gospodarczej

Przy zakończeniu działalności gospodarczej i wyrejestrowaniu firmy przedsiębiorca powinien pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach. Przedstawiamy o czym w szczególności powinien pomyśleć kończąc działalność.

Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie za siebie. Od 1 sierpnia 2018 r. stanę się dodatkowo wspólnikiem spółki jawnej. W jakiej wysokości, w opisanej sytuacji, muszę uiszczać składkę zdrowotną od sierpnia i z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinienem rozliczyć składki zusowskie na deklaracji ZUS DRA?

Jak i dlaczego zarejestrować znak towarowy

Rozpoczynam działalność gospodarczą - produkcję materiałów biurowych. Wymyśliłem nazwę i logo. Chcę być rozpoznawalny wśród klientów. Słyszałem, że powinienem zarejestrować znak towarowy, ale nie bardzo wiem, co nim jest: nazwa, logo, jakiś slogan? Czy rejestracja jest konieczna?

Działalność nierejestrowa od 2018 r. - zalety

Drobni usługodawcy mają szansę wyjść z szarej strefy. Działalność nierejestrowa powinna też zwiększyć przedsiębiorczość.

REKLAMA

Umiarkowany optymizm wśród mikroprzedsiębiorców

Najmniejsi polscy przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy) przejawiają umiarkowany optymizm związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z dobrej kondycji finansowej oraz przewidywanych wzrostów przychodów. Najmniejsi przedsiębiorcy odczuwają ogólną satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu, jednak negatywny wpływ na ich nastroje mają trudne warunki prowadzenia działalności.

Polacy założyli w Anglii ponad 60 tys. firm

Jak wynika z najnowszych statystyk przedstawionych podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska przez polską minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz – Polacy założyli w Wielkiej Brytanii ponad 60 tysięcy firm, co spowodowało, że Anglia stała się trzecim największym partnerem handlowym Polski. Dlaczego polski biznes ucieka zagranicę? Czy kierunek brytyjski to przypadek?

Handlowiec vs. klient – jak poradzić sobie z każdym typem kupującego?

Jeśli uważnie słuchasz rozmówcy, możesz się o nim sporo dowiedzieć – np. tego, w jaki sposób podejmuje decyzje czy też motywuje się do działania. Mogłoby się wydawać, że w biznesie taka „identyfikacja” pomocna jest tylko handlowcom, tymczasem przyda się także na innych stanowiskach. Jeśli na co dzień kontaktujesz się z klientami lub jesteś odpowiedzialny za przekazywanie innym informacji i chcesz robić to skuteczniej, naucz się rozpoznawać pewne wzorce patrzenia na świat.

Zmiana formy działalności - skutki w VAT

Funkcjonowanie przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej jest procesem nieustannych zmian, których celem jest co najmniej stabilna pozycja na rynku oraz dodatni rachunek ekonomiczny. Wraz z rozwojem firmy zmiany te mogą objąć również formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej. W związku ze wzrostem skali przedsiębiorstwa działalność prowadzona początkowo np. w formie jednoosobowej firmy czy spółki osobowej jest następnie przekształcana w spółkę prawa handlowego.

Jak rozliczać pracowników delegowanych w zakresie podatku i składek ZUS

Pracownikowi, który zostaje wysłany do pracy za granicę, nie przysługują takie należności, jak zwrot kosztów noclegów, diety czy ryczałty za lokalne przejazdy. Podlega on jako pracownik delegowany szczególnym zasadom w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby wypełnić obowiązki z tym związane, pracodawca musi prawidłowo ustalić właściwość państwa, w którym pracownik będzie ubezpieczony, oraz jego rezydencję podatkową.

Jak rozliczyć w pkpir skonto

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się według pkpir. Z jednym z unijnych kontrahentów uzgodniliśmy, że w przypadku wcześniejszej zapłaty udzielę mu skonta w wysokości 3%. Jest to kontrahent unijny, który nie chce przyjmować ode mnie faktur korygujących. Jak rozliczyć to zdarzenie w pkpir?

Konstytucja Biznesu: ułatwienia dla prowadzących działalność gospodarczą w 2018 r.

Regulacje o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które do tej pory zawarte były w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej zostały z dniem 30 kwietnia 2018 r. zastąpione ustawą z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Ustawa wprowadza wiele nowości, które w sposób bezpośredni wpływają na sytuację prawną osób prowadzących działalność gospodarczą.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Powstanie nowy państwowy fundusz celowy – Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Skąd będą pochodzić pieniądze na wparcie tego funduszu?

Konstytucja Biznesu 2018: możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji

30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu. Umożliwia ona prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji. To kolejny pakiet zmian w prawie przedsiębiorców w 2018 r.

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Zamierzam wprowadzić kilka środków trwałych do jednoosobowej działalności gospodarczej na oświadczenie. Środki trwałe zostały zakupione kilka miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na fakturę. Teraz, wprowadzając te środki do działalności na oświadczenie, mam wziąć pod uwagę cenę nabycia? Przyjmować kwoty netto czy brutto?

Konstytucja Biznesu 2018 wprowadziła działalność nierejestrowaną

Rosnące zainteresowanie Polaków gig economy, czyli pracą w oparciu o umowy krótkoterminowe i kontrakty, nie słabnie. Przed chętnymi do rozpoczęcia pracy na własną rękę nowe możliwości otwiera teraz Konstytucja Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 r. Będzie można spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy bez konieczności rejestracji firmy, w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.

Nowe prawo branży turystycznej od 1 lipca 2018 r.

Nowa ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, uchwalona w związku z nowymi regulacjami unijnymi, porusza między innymi kwestie warunków oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także za granicą. Jakich konkretnie zmian mogą spodziewać się od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy działający na rynku turystycznym? Ich istotę omawia Martyna Kielin z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - spółka partnerska - Kancelaria Radców Prawnych.

Zawieszenie działalności gospodarczej w 2018 r.

W 2018 r. wejdą w życie przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców wchodzącej w skład pakietu ustaw Konstytucja dla Biznesu. Uelastycznia ona instytucję zawieszenia działalności gospodarczej.

Konstytucja Biznesu 2018 a przedsiębiorcy zagraniczni

Konstytucja dla biznesu to pakiet pięciu ustaw reformujących prawo gospodarcze. Zmiany obejmą także przedsiębiorców zagranicznych. Ustawę podpisał już Prezydent RP.

Kwestionowanie przez ZUS wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę

Czy ZUS ma prawo do kwestionowania wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę i ustalania innej niż wynikająca z umowy o pracę wysokości podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne?

Rozwój technologii a nowe możliwości dla właścicieli firm

W ostatnich latach, jak wynika z raportu opublikowanego przez PARP, nie słabnie zainteresowanie Polaków zakładaniem własnych firm. Mimo że tendencja jest wzrostowa w tym zakresie, okazuje się, że średnio po roku obecności na rynku te nowe firmy upadają. Co wpływa na niepowodzenie firmy i czy w dobie nowoczesnych technologii istnieją narzędzia, które ułatwiają prowadzenie biznesu?

Na jakich zasadach pracodawca finansujący posiłki swoim zatrudnionym może skorzystać ze zwolnienia składkowego

Obowiązek opłacania składek ZUS od wartości posiłków zapewnionych pracownikom jest uzależniony m.in. od tego, czy do zapewnienia posiłków zobowiązują pracodawcę przepisy bhp, czy udziela on tego świadczenia bez ciążącego na nim obowiązku. W wielu przypadkach konieczne jest ustalenie wartości pieniężnej udostępnianych posiłków, ponieważ zwolnienie ze składek obowiązuje tylko do określonej kwoty.

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

Obniżenie składki wypadkowej od 1 kwietnia 2018 r.

26 stycznia 2018 r. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. W większości przypadków wysokość składki ulegnie obniżeniu.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek przesyłania JPK_VAT

Czy podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą ma obowiązek przekazywania JPK_VAT? W jakich przypadkach?

Sejm uchwalił Konstytucję Biznesu

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą Sejm uchwalił w piątek.

Konstytucja Biznesu 2018: Prawo przedsiębiorców uchwalone przez Sejm

Prawo przedsiębiorców to najważniejsza ustawa z pakietu Konstytucji Biznesu. Jakie ważne zmiany przewiduje?

Spis z natury na dzień rozpoczęcia działalności

Jeśli zakładasz firmę i będziesz prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, to niezbędne jest sporządzenie i ujęcie w księdze spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotyczy to również przedsiębiorców będących wspólnikami spółek.

W 2018 r. wzrosną składki dla przedsiębiorców

Najnowsze dane GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. ub.r. dostarczają ostatnich brakujących informacji niezbędnych do ustalenia wysokości składek, jakie będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą za 2018 rok. 

Nowe zasady finansowania składek za nianie

Od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie zmiany dotyczące finansowania przez budżet państwa (za pośrednictwem ZUS) składek za nianie opiekujące się dziećmi w wieku do lat 3 na podstawie tzw. umów uaktywniających. Na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach rozliczane będą umowy zawarte do 31 grudnia 2017 r. Nowe przepisy będą się odnosić do umów podpisanych, począwszy od 1 stycznia 2018 r.

Biznes nie jest sentymentalny. Czy Dublin całkowicie przejmie londyńskie firmy?

Na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy wybierają kraje, gdzie panuje niewielki poziom biurokracji, przejrzyste prawodawstwo, niskie podatki oraz korzystne warunki dla rozwoju firmy – wynika z badania, przeprowadzonego przez Admiral Tax. Dla kilkudziesięciu banków, ubezpieczycieli i firm, świadczących obecnie usługi finansowe w Wielkiej Brytanii takim państwem jest Irlandia i to tutaj planują swoją działalność.

Wyższe stawki karty podatkowej w 2018 roku

20 stycznia 2018 roku mija termin, w którym podatnicy mogą zmienić formą opodatkowania Jedną z możliwości jest zastosowanie karty podatkowej. Kiedy to rozwiązanie będzie opłacalne i kto może z niego skorzystać? Znamy już stawki karty podatkowej na 2018 rok.

Zniesienie limitu składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała w poniedziałek poprawkę wprowadzenie ustawy o zniesienie limitu składek na ZUS od stycznia 2019 r.

Obniżone składki ZUS dla małej działalności gospodarczej od 2019 r.

W wywiadzie dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej może trafić pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia. Przedsiębiorcy mogliby zatem płacić obniżone składki od początku 2019 r.

Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy od marca 2018 roku

Od 1 marca 2018 r. ma zacząć obowiązywać większość przepisów (pozostałe od 1 lipca 2018 r.) określających funkcjonowanie Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy (w skrócie: PIP). Ma to być prowadzony przez ministra gospodarki system teleinformatycznego, za pośrednictwem którego będzie można online zrealizować wiele różnych procedur i formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Punkt ten zapewnić ma również dostęp online do informacji o sposobie realizacji ww. procedur i formalności.

50 uproszczeń dla biznesu od 2018 r.

W 2018 roku wprowadzona zostanie kolejna, duża paczka nowelizacji przepisów pod nazwą „50 uproszczeń dla biznesu”. Nowe uproszenia dotyczą przepisów w prawie podatkowym i gospodarczym. O ile projekt podyktowany jest faktycznymi problemami firm, przedsiębiorców może niepokoić ilość zmian wdrażanych obecnie w prawie, które rewolucjonizują prowadzenie biznesu.

Składki na FP i FGŚP - kiedy płatnik składek zwolniony jest z ich opłacania

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciąża płatnika składek. Płatnik zobowiązany jest do ich opłacania za tych ubezpieczonych, którzy z danego tytułu podlegają równocześnie obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, i nie ukończyli 55 lat (w przypadku kobiet) albo 60 lat (w przypadku mężczyzn). Jednak zdarzają się inne sytuacje, w których obowiązek opłacenia składek na te fundusze jest również wyłączony.

Zachęty podatkowe dla przedsiębiorców od 2018 r.

Resort finansów zapewnia, że stale pracuje nad tym, żeby warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce były coraz lepsze. W związku z tym wprowadzane są m.in. nowe zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Część z nich już zaczęła obowiązywać, a kolejne pojawią się w 2018 r. Jakie to zachęty i jakie korzyści będą z nich mieli przedsiębiorcy?

Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet w 2018 r?

Aby założyć własną, jednoosobową działalność gospodarczą należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić nie tylko w urzędzie, ale także przez Internet.

Niedopłata składek ZUS lub opóźniona realizacja zapłaty

Co płatnik składek powinien zrobić, gdy stwierdzi niedopłatę składek bądź opóźnioną realizację zapłaty? Przedstawiamy bieżące wyjaśnienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze odkładane w ramach PPK będą stanowić oszczędności obywateli

Pieniądze odkładane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą należały do obywateli - powiedział w czwartek dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Firma w mieszkaniu - czy wydatki na czynsz i media mogą być kosztem podatkowym?

Wiceminister finansów zastępca szefa KAS Paweł Cybulski stwierdził, że wydatki na czynsz mogą być kosztem, jeśli ma to związek z działalnością gospodarczą.

Zmiany - sposób na przetrwanie i szansa na sukces. Jak wprowadzić je w firmie?

Większość ludzi podchodzi do zmian w sposób sceptyczny. Zauważył to już Józef Ignacy Kraszewski, pisząc: „Ludzie boją się zmian, nawet na lepsze”, potwierdzają to także współczesne badania. Wszystko dlatego, że nasz mózg w większości przypadków woli „chodzić utartymi ścieżkami” zamiast dostarczać sobie dodatkowego wysiłku. Jeśli jednak byśmy się nie zmieniali, to już dawno byśmy wyginęli. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biznesu. Jak więc skutecznie wprowadzać zmiany w firmie i czy można się do tego przygotować?

Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na: ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych), będzie można zapłacić jednym przelewem – na jeden rachunek w ZUS.

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o transporcie drogowym

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że w projekcie ustaw o transporcie drogowym oraz czasie pracy kierowców znajduje się wiele nieprecyzyjnych oraz nieuzasadnionych regulacji. Jakie negatywne skutki może wywołać uchwalenie tych projektów?

Zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek od 2018 r.

Resort finansów chce zwolnić z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy (bądź zaliczki od dochodów osiągniętych przez kilka następujących po sobie okresów rozliczeniowych), gdy nie przekracza ona 1000 zł. Zmiana ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez małych przedsiębiorców. Nowe regulacje, które znajdą się w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT, mają wejść w życie od 2018 r.

Ograniczenie barier w prowadzeniu działalności innowacyjnej w 2018 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, który przedłożył minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jakie zmiany mogą już niebawem wejść w życie?

REKLAMA