REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej

Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej /Fot. Fotolia
Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie za siebie. Od 1 sierpnia 2018 r. stanę się dodatkowo wspólnikiem spółki jawnej. W jakiej wysokości, w opisanej sytuacji, muszę uiszczać składkę zdrowotną od sierpnia i z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinienem rozliczyć składki zusowskie na deklaracji ZUS DRA?

REKLAMA

Jeżeli będzie Pan uzyskiwał przychody z obu rodzajów działalności pozarolniczej, wówczas składka zdrowotna od sierpnia 2018 r. musi być odprowadzana w wysokości 639,89 zł miesięcznie, czyli w kwocie stanowiącej 9% podwójnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (9% x 3554,93 zł x 2). Składki zusowskie za okres po lipcu br. powinny być wykazywane na deklaracjach ZUS DRA z zastosowaniem kodu tytułu ubezpieczenia właściwego dla tego rodzaju aktywności biznesowej, od której opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły - w uzasadnieniu.

REKLAMA

W zakresie ubezpieczeń zusowskich wspólnicy spółki jawnej są traktowani jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Gdy dana osoba prowadzi równocześnie działalność gospodarczą oraz inną aktywność biznesową w charakterze wspólnika spółki osobowej (np. jawnej), wówczas dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. W takich okolicznościach przedsiębiorca obejmowany jest ubezpieczeniami społecznymi tylko z jednego, wybranego przez siebie rodzaju pozarolniczej działalności (art. 9 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Z tytułu prowadzenia innych pozostałych rodzajów działalności przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zobacz: Prawo dla firm

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli ubezpieczony wykonujący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka zdrowotna jest należna osobno od każdego z nich. Tak stanowi art. 82 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej ustawa zdrowotna). Przy czym warto przypomnieć, że składka na to ubezpieczenie jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że pełną wysokość składki zdrowotnej należy opłacać odrębnie od każdego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Rodzajami działalności są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. działalność gospodarcza prowadzona w formie:
 • spółki cywilnej,
 • jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki jawnej,
 • spółki komandytowej,
 • spółki partnerskiej;
 1. wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta;
 2. wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
 3. wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 4. inna niż wskazana wyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych

- art. 82 ust.5 ustawy zdrowotnej.

Podsumowując, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący równolegle wspólnikiem spółki jawnej oraz uzyskujący przychody z obydwu tytułów:

 • podlega ubezpieczeniom społecznym z jednego wybranego przez siebie rodzaju ww. działalności;
 • musi opłacać składkę zdrowotną od obu wspomnianych tytułów ubezpieczeniowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać składkę zdrowotną przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności gospodarczej

W artykule przedstawiono również wzór wypełnionej części druku ZUS DRA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA