Jakie skutki powoduje przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę
REKLAMA
REKLAMA
Przejęcie przedsiębiorstwa lub jego części przez innego pracodawcę nie jest zależne ani od woli pracowników, ani od zgody przedstawicielstw pracowniczych. Z mocy prawa nowy pracodawca staje się automatycznie stroną stosunku pracy w dniu ustalonym jako termin przejęcia.
REKLAMA
Pracownik jedynie w okresie 2 miesięcy od daty będącej terminem przejęcia może za 7-dniowym uprzedzeniem rozwiązać stosunek pracy (art. 231 § 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie jest traktowane jak rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem pracodawcy.
Informacja dla pracowników o przejęciu zakładu
Pracodawcy (dotychczasowy i nowy) w pierwszej kolejności mają obowiązek poinformowania pracowników o planowanym przejęciu zakładu pracy. Obecny pracodawca oraz podmiot przejmujący przedsiębiorstwo lub jego część są zobligowani do poinformowania przejmowanych pracowników w formie pisemnej o istotnych dla nich szczegółach planowanego przejęcia (art. 231 § 3 Kodeksu pracy).
Takie zawiadomienie powinno zawierać:
- przewidywany termin przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę,
- przyczyny przejścia zakładu pracy lub jego części,
- ekonomiczne, prawne oraz socjalne skutki takiego przejścia dla pracowników,
- zamierzone działania pracodawcy zmierzające do zmiany warunków pracy i płacy pracowników oraz możliwości ich przekwalifikowania.
Taka informacja powinna trafić do pracowników nie później niż 30 dni przed planowanym terminem przejęcia zakładu lub jego części.
Pracodawcy, u których działają zakładowe organizacje związkowe, są zobligowani do poinformowania w formie pisemnej działających w ich zakładach związków zawodowych o terminie, przyczynach i skutkach planowanego przejęcia zakładu pracy lub jego części (art. 261 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Obowiązek ten dotyczy obu stron - zarówno obecnego, jak i przyszłego pracodawcy - i powinien być zrealizowany minimum 30 dni przed planowanym przejęciem zakładu pracy lub jego części.
Następnie związki zawodowe informują zrzeszonych w nich pracowników o terminie i zaplanowanych założeniach przejęcia zakładu pracy.
REKLAMA
Jeżeli któryś z pracodawców w ramach planowanego przejęcia zamierza dokonać zmiany warunków zatrudnienia, jest zobowiązany do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w terminie 30 dni od dnia przekazania informacji o planowanych zmianach (art. 261 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych). Jeżeli jednak pracodawcy nie uda się wypracować wspólnego stanowiska z organizacją związkową, może samodzielnie podjąć działania związane ze zmianą warunków zatrudnienia, mając również na uwadze ustalenia, które zapadły w toku negocjacji prowadzonych z zakładowymi organizacjami związkowymi.
W sytuacji gdy w jednym z zakładów działają związki zawodowe, a w drugim nie, każdy z pracodawców stosuje taką samą procedurę informacyjną, z tym że w jednym przypadku skierowaną do związków zawodowych, a w drugim bezpośrednio do pracowników.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie skutki powoduje przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę
W artykule omówiono również obowiązki wobec ZUS a przejęcie zakładu pracy oraz dokumentację związaną ze stosunkiem pracy a przejęcie zakładu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.