REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe stawki karty podatkowej w 2018 roku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wyższe stawki karty podatkowej w 2018 roku
Wyższe stawki karty podatkowej w 2018 roku

REKLAMA

REKLAMA

20 stycznia 2018 roku mija termin, w którym podatnicy mogą zmienić formą opodatkowania Jedną z możliwości jest zastosowanie karty podatkowej. Kiedy to rozwiązanie będzie opłacalne i kto może z niego skorzystać? Znamy już stawki karty podatkowej na 2018 rok.

W przeciwieństwie do skali podatkowej, podatku liniowego czy ryczałtu, w przypadku karty podatkowej podatnicy wpłacają na konto skarbówki odgórnie ustaloną kwotę, która nie odzwierciedla uzyskanych przychodów. Kwoty te zależą od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników czy liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. W związku z powyższym naczelnik urzędu skarbowego ustala dla każdej firmy indywidualne stawki. Oto przykładowe stawki zgodne z Obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 listopada 2017 roku.

REKLAMA

  • Ślusarz wykonujący usługi w miejscowości liczącej nie więcej niż 5000 mieszkańców zapłaci 371 miesięcznie. Jeśli zaś pracuje w mieście liczącym więcej niż 50 tys. mieszkańców miesięczna opłata wyniesie 477 zł.
  • Mechanik maszyn i urządzeń rolniczych w zależności od miejsca wykonywania zawodu i liczby zatrudnianych pracowników miesięcznie zapłaci nie mniej niż 184 złote i nie więcej niż 869 złotych.
  • Zatrudniający 3 pracowników zegarmistrz pracujący w miejscowości liczącej nie mniej niż 5000 i nie więcej niż 50 tys. mieszkańców zapłaci 687 złotych. Jeśli nie zatrudnia innych pracowników opłata wyniesie 224 złote.
  • Zakład stolarski z 3 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 1268 złotych
  • Zakład krawiecki z więcej niż 5 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 869 zł
  • Kominiarz z 2 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości do 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 620 zł
  • fryzjer męski bez pracowników wykonujący usługi w małej miejscowości do 5 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 122 zł
  • kosmetyczka wykonująca samodzielnie usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc tylko 164 zł 
  • Lakiernik wraz z pomocnikiem pracujący w mieście powyżej 50.tys mieszkańców zapłaci miesięcznie 567 złotych.

Lista prawie 100 zawodów z wykazem stawek karty podatkowej dostępna jest w Obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów. Należy pamiętać , że kwota podatku jest ostatecznie zaniżona o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie stawek karty podatkowej

Nie każdy może wybrać ten rodzaj opodatkowania

Możliwość rozliczania się kartą podatkową jest ograniczona do ściśle określonych rodzajów działalności. Chodzi głównie o zawody rzemieślnicze opisane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Decydując się na ten rodzaj opodatkowania należy uprzednio sprawdzić limity zatrudnieniadla poszczególnych rodzajów usług . W praktyce z tej formy płacenia podatków korzystają przedsiębiorcy zatrudniający maksymalnie 5 osób. Są to małe sklepy spożywcze, zakłady rzemieślnicze, warsztaty, weterynarze, lekarze, dentyści czy zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Warto nadmienić, że podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-16 do 20 stycznia

REKLAMA

20 stycznia 2018 roku to ostateczna data wyboru opodatkowania. By wnioskować o kartę podatkową, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-16. Podmioty, które wcześniej nie rozliczały się w tej formie, muszą złożyć dwa formularze: PIT-16 i PIT-16A. Pierwszy z nich, skierowany do urzędu skarbowego stanowi wniosek o zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, a PIT-16A jest deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne odliczanej od podatku u osób już rozliczających się według karty podatkowej. Po złożeniu deklaracji, urzędnicy poinformują podatnika o wysokości podatku oraz terminie jego zapłaty. Ta musi być dokonywana każdego miesiąca, nie ma możliwości kwartalnych wpłat na podatek dochodowy.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest przewidywalność stawek i brak konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych czy składania zeznań podatkowych. Wymagana jest tylko ewidencja zatrudnienia. Nie ma natomiast możliwości skorzystania z preferencji podatkowych jak np. wspólnego opodatkowania z małżonkiem czy dzieckiem.

Podstawa prawna: 
Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2018 r.

Katarzyna Witwicka

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA