REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i dlaczego zarejestrować znak towarowy

Jak i dlaczego zarejestrować znak towarowy /Fot. Fotolia
Jak i dlaczego zarejestrować znak towarowy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynam działalność gospodarczą - produkcję materiałów biurowych. Wymyśliłem nazwę i logo. Chcę być rozpoznawalny wśród klientów. Słyszałem, że powinienem zarejestrować znak towarowy, ale nie bardzo wiem, co nim jest: nazwa, logo, jakiś slogan? Czy rejestracja jest konieczna?

Rejestracja znaku towarowego jest dobrowolna. Jest jednak korzystna dla tego, kto zamierza ze znaku towarowego korzystać i czerpać z niego zyski. Znak towarowy to nic innego jak oznaczenie towaru wiążące jego pochodzenie z danym przedsiębiorcą. Aby znak towarowy korzystał z ochrony prawnej, należy go zgłosić w Urzędzie Patentowym.

REKLAMA

REKLAMA

Znak towarowy zwiększa wartość rynkową i renomę firmy. Pozwala budować zaufanie nie tylko wśród klientów, lecz także potencjalnych partnerów lub inwestorów. Stąd o znak towarowy należy dbać szczególnie, a jego odpowiednie zabezpieczenie stanowi w rzeczywistości istotną inwestycję.

Jedną z podstawowych funkcji znaku towarowego jest odróżnianie towarów pod względem ich pochodzenia. Znak towarowy ma bezpośrednio odnosić się do towaru lub usługi określonego przedsiębiorcy. Ma wskazywać na jego pochodzenie od konkretnego przedsiębiorcy. Ma w końcu budować skojarzenia pomiędzy towarem a przedsiębiorcą tak, aby konsument, kierując się tymi skojarzeniami, mógł dokonać wyboru towaru pochodzącego od tego, a nie innego przedsiębiorcy (por. wyrok NSA w Warszawie z 17 listopada 2016 r., sygn. akt II GSK 872/15).

Jak jeszcze bardziej zwiększyć wartość rynkową firmy, uatrakcyjnić markę w oczach odbiorców, spopularyzować ją i uwiarygodnić? Należy zarejestrować znak towarowy. W ten sposób nie tylko uzyskuje się wspomniane korzyści, ale też wyłączność na jego używanie. Zarejestrowanie znaku i uzyskanie prawa ochronnego pozwala zmniejszyć ryzyko naruszeń, a jeśli już do nich dojdzie - ułatwi dochodzenie roszczeń.

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znak towarowy to rysunek, wyraz, ale i melodia

REKLAMA

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, jeśli spełnia przy tym dwie przesłanki. Po pierwsze może to być tylko takie oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny. Po wtóre zaś oznaczenie to musi nadawać się do odróżniania towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów i usług innych przedsiębiorstw. Oznaczenie musi zatem spełniać wymogi samodzielności, jednolitości i nadawania się do postrzegania za pomocą zmysłów. Innymi słowy, znak towarowy musi być możliwy do zauważenia (por. wyrok SN z 22 lutego 2007 r., sygn. akt III CSK 300/06).

Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy (np. "jingle" pojawiający się w reklamie firmy). Znakiem towarowym może być nawet kolor oraz kombinacja kolorów (por. wyrok SN z 2 lutego 2017 r., sygn. akt I CSK 778/15). Przykładowo firma Orange Brand Services Ltd świadcząca w Polsce usługi telefonii komórkowej, chroni w Polsce jeden z odcieni koloru pomarańczowego jako znak towarowy (R-271601).

Znak towarowy to nie tylko rysunek czy grafika. To także kształt, forma przestrzenna, w tym również towaru lub opakowania. Przykładowo za znak towarowy w Urzędzie Patentowym uznano np. kształt wyrobu (np. batonika), opakowań, wzór ubioru personelu i nietypowy kształt stacji benzynowej. Nie ma przy tym wymogu posiadania przez dane opakowanie wyjątkowych walorów estetycznych, niezwykłego kształtu, bogatej szaty graficznej czy też szczególnej kompozycji napisów. Wprost przeciwnie, ochronie podlegać mogą również opakowania proste w swojej formie. Muszą tylko mieć siłę wyróżniania towaru i tworzenia u klientów odpowiednich skojarzeń pomiędzy np. opakowaniem a producentem (sprzedawcą) towaru (por. wyrok SA w Białymstoku z 26 maja 2015 r., sygn. akt I ACa 1028/14).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak i dlaczego zarejestrować znak towarowy

W artykule przedstawiono również wyjaśnienie co robić, gdy urząd odmówi udzielenia ochrony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA