REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

REKLAMA

Według danych "Światowego Raportu na temat Przedsiębiorczości" 71% Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Niestety Polska plasuje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości 'luki przedsiębiorczości', czyli różnicy pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek w Polsce.

“Olbrzymie pokłady przedsiębiorczości, jakie w nas drzemią są w dużej mierze niewykorzystane. Osobiście wierzę, że przedsiębiorczość to konsekwentny krok dla każdej kreatywnego człowieka i wierzę, że takim osobom warto pomagać przezwyciężać obawy związane z biurokracją, uczyć i pokazywać dobre praktyki. Wszyscy na tym zyskujemy jako społeczeństwo, dlatego na bazie wiedzy i własnych doświadczeń staramy się edukować i pomagać zaczynającym biznes” - mówi Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca Admiral Tax.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak powstał poradnik "Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes", stworzony przez ekspertów Admiral Tax. Publikacja prowadzi początkującego właściciela firmy od zagadnień związanych z planowaniem działalności, wyborem odpowiedniej formy prowadzenia biznesu czy tworzenia biznes planu. Kompleksowo poruszane są kwestie dotyczące finansów, zatrudniania pracowników i obciążeń przyszłego przedsiębiorcy, czyli to czego potencjalni właściciele firm obawiają się najbardziej. Poradnik zawiera także praktyczne wskazówki jak unikać najczęściej popełnianych błędów oraz na co zwrócić uwagę rozwijając własny biznes.

 

“Dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą, wierząc, że Polacy poprawią swoją pozycję w rankingu przedsiębiorczych narodów.” - dodaje Agnieszka Moryc.

Poradnik można pobrać całkowicie bezpłatnie za jednym kliknięciem - w tym miejscu

Poniżej fragment poradnika:

REKLAMA

Rozpoczynając działalność jednym z większych kamieni milowych jest moment w którym zatrudniamy pierwszego pracownika. Zobowiązania wynikające z tytułu pensji oraz podatków dla państwa odstraszają wielu przedsiębiorców, którzy tkwią przez to w pułapce braku rozwoju.

Do celów porównawczych zakładamy miesięczną pensję pracownika w wysokości 6000 PLN w Polsce i €1500 w Irlandii. W analizie pomijamy koszty życia i lokalizację – zakładamy, że pracownik może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Pracownik zatrudniony w Polsce, z kwoty brutto 6000 PLN otrzyma co miesiąc na rękę 4247,43 PLN (71% kwoty brutto). Resztę tej sumy w ciągu roku pochłonie ZUS (9871,20 PLN), składka zdrowotna (5590,92 PLN) oraz zaliczka na podatek dochodowy (5568 PLN).

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry


W Irlandii, zarabiając miesięczną pensję €1,500 brutto (w przeliczeniu przyjmując około 6,000 PLN), pracownik otrzyma na rękę 5,807 PLN (97% kwoty brutto), po opłaceniu rocznie 2,315 PLN na USC.

Zatrudniając osobę w Polsce na 6000 PLN brutto pracodawca wyda rocznie 86839,20 PLN, podczas gdy pracownik otrzyma na rękę w ciągu roku 50969,16 PLN.

Osoba zatrudniona w Irlandii za równowartość 6,000 PLN, będzie kosztować pracodawcę rocznie 75,060 PLN, a otrzyma na rękę w ciągu roku równowartość 69685 PLN. To jest aż 37% więcej netto niż w Polsce! Co więcej pracodawca zatrudniający pracownika w Irlandii oszczędza rocznie prawie 12000 PLN, w stosunku do swojego polskiego odpowiednika.

Każdy z krajów na świecie ma swój system ubezpieczeń społecznych, jednak ogólne zasady obejmują:

  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego, uzależnione od wniesionego wkładu do lokalnego funduszu ubezpieczeniowego,
  • pomoc socjalną, gdy ubezpieczenie społeczne nie wystarcza,
  • emeryturę wypłacaną zwykle z funduszy państwowych agencji, często powiązaną z innymi funduszami emerytalnymi,
  • opiekę zdrowotną obejmującą lekarstwa, pobyty w szpitalu oraz zasiłki chorobowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne pracownik powinien odprowadzać w kraju, w którym pracuje. Warto pamiętać, że to pracodawca jest płatnikiem składek.

Całą zawartość poradnika znajdziesz tym miejscu.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA