REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

REKLAMA

Według danych "Światowego Raportu na temat Przedsiębiorczości" 71% Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Niestety Polska plasuje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości 'luki przedsiębiorczości', czyli różnicy pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek w Polsce.

“Olbrzymie pokłady przedsiębiorczości, jakie w nas drzemią są w dużej mierze niewykorzystane. Osobiście wierzę, że przedsiębiorczość to konsekwentny krok dla każdej kreatywnego człowieka i wierzę, że takim osobom warto pomagać przezwyciężać obawy związane z biurokracją, uczyć i pokazywać dobre praktyki. Wszyscy na tym zyskujemy jako społeczeństwo, dlatego na bazie wiedzy i własnych doświadczeń staramy się edukować i pomagać zaczynającym biznes” - mówi Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca Admiral Tax.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak powstał poradnik "Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes", stworzony przez ekspertów Admiral Tax. Publikacja prowadzi początkującego właściciela firmy od zagadnień związanych z planowaniem działalności, wyborem odpowiedniej formy prowadzenia biznesu czy tworzenia biznes planu. Kompleksowo poruszane są kwestie dotyczące finansów, zatrudniania pracowników i obciążeń przyszłego przedsiębiorcy, czyli to czego potencjalni właściciele firm obawiają się najbardziej. Poradnik zawiera także praktyczne wskazówki jak unikać najczęściej popełnianych błędów oraz na co zwrócić uwagę rozwijając własny biznes.

 

“Dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą, wierząc, że Polacy poprawią swoją pozycję w rankingu przedsiębiorczych narodów.” - dodaje Agnieszka Moryc.

Poradnik można pobrać całkowicie bezpłatnie za jednym kliknięciem - w tym miejscu

Poniżej fragment poradnika:

REKLAMA

Rozpoczynając działalność jednym z większych kamieni milowych jest moment w którym zatrudniamy pierwszego pracownika. Zobowiązania wynikające z tytułu pensji oraz podatków dla państwa odstraszają wielu przedsiębiorców, którzy tkwią przez to w pułapce braku rozwoju.

Do celów porównawczych zakładamy miesięczną pensję pracownika w wysokości 6000 PLN w Polsce i €1500 w Irlandii. W analizie pomijamy koszty życia i lokalizację – zakładamy, że pracownik może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Pracownik zatrudniony w Polsce, z kwoty brutto 6000 PLN otrzyma co miesiąc na rękę 4247,43 PLN (71% kwoty brutto). Resztę tej sumy w ciągu roku pochłonie ZUS (9871,20 PLN), składka zdrowotna (5590,92 PLN) oraz zaliczka na podatek dochodowy (5568 PLN).

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry


W Irlandii, zarabiając miesięczną pensję €1,500 brutto (w przeliczeniu przyjmując około 6,000 PLN), pracownik otrzyma na rękę 5,807 PLN (97% kwoty brutto), po opłaceniu rocznie 2,315 PLN na USC.

Zatrudniając osobę w Polsce na 6000 PLN brutto pracodawca wyda rocznie 86839,20 PLN, podczas gdy pracownik otrzyma na rękę w ciągu roku 50969,16 PLN.

Osoba zatrudniona w Irlandii za równowartość 6,000 PLN, będzie kosztować pracodawcę rocznie 75,060 PLN, a otrzyma na rękę w ciągu roku równowartość 69685 PLN. To jest aż 37% więcej netto niż w Polsce! Co więcej pracodawca zatrudniający pracownika w Irlandii oszczędza rocznie prawie 12000 PLN, w stosunku do swojego polskiego odpowiednika.

Każdy z krajów na świecie ma swój system ubezpieczeń społecznych, jednak ogólne zasady obejmują:

  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego, uzależnione od wniesionego wkładu do lokalnego funduszu ubezpieczeniowego,
  • pomoc socjalną, gdy ubezpieczenie społeczne nie wystarcza,
  • emeryturę wypłacaną zwykle z funduszy państwowych agencji, często powiązaną z innymi funduszami emerytalnymi,
  • opiekę zdrowotną obejmującą lekarstwa, pobyty w szpitalu oraz zasiłki chorobowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne pracownik powinien odprowadzać w kraju, w którym pracuje. Warto pamiętać, że to pracodawca jest płatnikiem składek.

Całą zawartość poradnika znajdziesz tym miejscu.

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA