Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Według danych "Światowego Raportu na temat Przedsiębiorczości" 71% Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Niestety Polska plasuje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości 'luki przedsiębiorczości', czyli różnicy pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek w Polsce.
“Olbrzymie pokłady przedsiębiorczości, jakie w nas drzemią są w dużej mierze niewykorzystane. Osobiście wierzę, że przedsiębiorczość to konsekwentny krok dla każdej kreatywnego człowieka i wierzę, że takim osobom warto pomagać przezwyciężać obawy związane z biurokracją, uczyć i pokazywać dobre praktyki. Wszyscy na tym zyskujemy jako społeczeństwo, dlatego na bazie wiedzy i własnych doświadczeń staramy się edukować i pomagać zaczynającym biznes” - mówi Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca Admiral Tax.
Tak powstał poradnik "Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes", stworzony przez ekspertów Admiral Tax. Publikacja prowadzi początkującego właściciela firmy od zagadnień związanych z planowaniem działalności, wyborem odpowiedniej formy prowadzenia biznesu czy tworzenia biznes planu. Kompleksowo poruszane są kwestie dotyczące finansów, zatrudniania pracowników i obciążeń przyszłego przedsiębiorcy, czyli to czego potencjalni właściciele firm obawiają się najbardziej. Poradnik zawiera także praktyczne wskazówki jak unikać najczęściej popełnianych błędów oraz na co zwrócić uwagę rozwijając własny biznes.
“Dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą, wierząc, że Polacy poprawią swoją pozycję w rankingu przedsiębiorczych narodów.” - dodaje Agnieszka Moryc.
Poradnik można pobrać całkowicie bezpłatnie za jednym kliknięciem - w tym miejscu
Poniżej fragment poradnika:
REKLAMA
Rozpoczynając działalność jednym z większych kamieni milowych jest moment w którym zatrudniamy pierwszego pracownika. Zobowiązania wynikające z tytułu pensji oraz podatków dla państwa odstraszają wielu przedsiębiorców, którzy tkwią przez to w pułapce braku rozwoju.
Do celów porównawczych zakładamy miesięczną pensję pracownika w wysokości 6000 PLN w Polsce i €1500 w Irlandii. W analizie pomijamy koszty życia i lokalizację – zakładamy, że pracownik może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.
Pracownik zatrudniony w Polsce, z kwoty brutto 6000 PLN otrzyma co miesiąc na rękę 4247,43 PLN (71% kwoty brutto). Resztę tej sumy w ciągu roku pochłonie ZUS (9871,20 PLN), składka zdrowotna (5590,92 PLN) oraz zaliczka na podatek dochodowy (5568 PLN).
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
W Irlandii, zarabiając miesięczną pensję €1,500 brutto (w przeliczeniu przyjmując około 6,000 PLN), pracownik otrzyma na rękę 5,807 PLN (97% kwoty brutto), po opłaceniu rocznie 2,315 PLN na USC.
Zatrudniając osobę w Polsce na 6000 PLN brutto pracodawca wyda rocznie 86839,20 PLN, podczas gdy pracownik otrzyma na rękę w ciągu roku 50969,16 PLN.
Osoba zatrudniona w Irlandii za równowartość 6,000 PLN, będzie kosztować pracodawcę rocznie 75,060 PLN, a otrzyma na rękę w ciągu roku równowartość 69685 PLN. To jest aż 37% więcej netto niż w Polsce! Co więcej pracodawca zatrudniający pracownika w Irlandii oszczędza rocznie prawie 12000 PLN, w stosunku do swojego polskiego odpowiednika.
Każdy z krajów na świecie ma swój system ubezpieczeń społecznych, jednak ogólne zasady obejmują:
- zasiłki z ubezpieczenia społecznego, uzależnione od wniesionego wkładu do lokalnego funduszu ubezpieczeniowego,
- pomoc socjalną, gdy ubezpieczenie społeczne nie wystarcza,
- emeryturę wypłacaną zwykle z funduszy państwowych agencji, często powiązaną z innymi funduszami emerytalnymi,
- opiekę zdrowotną obejmującą lekarstwa, pobyty w szpitalu oraz zasiłki chorobowe.
Składki na ubezpieczenia społeczne pracownik powinien odprowadzać w kraju, w którym pracuje. Warto pamiętać, że to pracodawca jest płatnikiem składek.
Całą zawartość poradnika znajdziesz tym miejscu.
REKLAMA
REKLAMA