REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne strefy ekonomiczne - zmiany od 2019 r.

Specjalne strefy ekonomiczne - zmiany od 2019 r. /Fot. Fotolia
Specjalne strefy ekonomiczne - zmiany od 2019 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowywana jest nowa formuła specjalnych stref ekonomicznych. Projekt już w lutym trafi na posiedzenie rządu. Więcej szczegółów odnośnie zmian w rozmowie PAP z minister Jadwigą Emilewicz.

PAP: Kiedy doczekamy się uchwalenia nowej formuły funkcjonowania SSE?

REKLAMA

J.E.: Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, która dzisiaj obowiązuje w Polsce, była przygotowana 25 lat temu. Wtedy naszym podstawowym problemem był wysoki poziom bezrobocia. Dzisiaj mamy najniższe bezrobocie od 1989 roku, a problemem są ręce do pracy. Poza tym kluczową zachętą państwa dla potencjalnych inwestorów była ulga podatkowa z tytułu liczby stworzonych miejsc pracy. Dzisiaj, jeśli mówimy o innowacyjności, już nie liczba miejsc pracy, ale ich jakość i wartość inwestycji są tym, co powinniśmy w specjalny sposób nagradzać.

Polecamy: Jak legalnie przechowywać dane osobowe 

A zatem proponowana ustawa wprowadza nowe kryteria dla potencjalnych inwestorów. Premiuje wysokość inwestycji, czyli inwestycje wysokonakładowe. Innowacyjność - lokowanie centrów B+R w Polsce. I wreszcie, po raz pierwszy, daje również punkty dla małych i średnich firm, po to, aby także one mogły lokować się w strefach, tworząc naturalną otulinę wokół dużych przedsiębiorstw, do których przede wszystkim kierowana jest ta zachęta. Zależy nam także na przyciąganiu inwestycji zagranicznych, zwłaszcza wtedy, kiedy są lokowane nie po to, aby korzystać z taniej siły roboczej, bo tej w Polsce dzisiaj jest coraz mniej, ale ze względu na jakość naszych pracowników.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mamy już dobre przykłady w tym zakresie - np. Dolinę Lotniczą na Podkarpaciu, gdzie widzimy, że wokół dużych, globalnych graczy - producentów silników samolotowych - mamy dzisiaj już ponad 200 polskich małych i średnich firm, które dostarczają komponenty dla globalnych firm na całym świecie. To jest wartość, która pozostaje w naszej gospodarce. Dzięki temu, nasi inżynierowie mogą naprawdę wypracowywać innowacyjne rozwiązania dla całego świata.

To najlepszy sposób na budowanie marki polskiej gospodarki i rozpoznawalności polskich inżynierów.

Specjalne strefy ekonomiczne mają więc dawać specjalne przywileje podatkowe wysokonakładowym inwestycjom w badania i rozwój. Inwestycjom, które budują długą sieć wartości. W lutym, projekt o SSE trafi na Radę Ministrów, jesteśmy już po akceptacji Komitetu Stałego Rady Ministrów. Mamy nadzieję, że w I kwartale br. zakończymy prace parlamentarne.

PAP: Kiedy te rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać?

J.E.: Zakładamy, że prace parlamentarne zakończymy do końca I kwartału tego roku. Wówczas nowe zasady weszłyby w życie od początku 2019 roku.

Zobacz: Prawo dla firm

PAP: Po ogłoszeniu propozycji nowej formuły SSE, padało bardzo dużo deklaracji, że w nowych strefach będzie zagwarantowana wysoka jakość miejsc pracy, czy to się potwierdzi?

J.E.: Jakość miejsc pracy jest jednym z kryteriów branych pod uwagę przez Komitet Inwestycyjny, który wydaje decyzje o przyznaniu miejsca w strefie. Będziemy więc zwracać uwagę na ten aspekt. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że Polska nie jest jednorodna. Pomimo 25 lat transformacji ustrojowej wciąż wiemy, że są takie obszary w naszym kraju - np. północno-wschodnie, gdzie każde miejsce pracy jest ciągle na wagę złota.

Te propozycje dają możliwość przyciągania atrakcyjnych inwestycji także w te miejsca, do których dziś inwestorzy nie przyjeżdżają.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA