| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną. Rejestracja działalności jest bezpłatna, a prowadzenie firmy nie wymaga kapitału początkowego. Warto jednak pamiętać, że w trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.

Zobacz: Jak założyć firmę przez telefon w 2019 r.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa (nastawiona na zysk), wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Jednoosobowa działalność gospodarcza charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, ponosi osobiste ryzyko i odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w trakcie jej prowadzenia. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą działa pod firmą, która zawiera jego imię i nazwisko.

Rejestracja w CEIDG

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W celu uzyskania wpisu konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1), który można złożyć drogą elektroniczną (wniosek online), osobiście albo przesłać listem poleconym do wybranego urzędu gminy lub miasta (art. 8 ustawy o CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG jest bezpłatny (art. 13 ustawy o CEIDG).
Od 2017 r. istnieje możliwość wypełnienia wniosku telefonicznie za pośrednictwem konsultanta.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Osoba fizyczna nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jeżeli jej przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła swojej działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 Prawo Przedsiębiorców).

  1. Wniosek online

Jeżeli osoba chcąca zarejestrować swoją działalność gospodarczą posiada podpis elektroniczny lub Profil Zaufany, wniosek o wpis do CEIDG może złożyć nie wychodząc z domu.

  1. Podpis elektroniczny

W tym celu należy zalogować się do systemu internetowego CEIDG, wypełnić wniosek online, a następnie podpisać go przy pomocy podpisu elektronicznego, Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Lista banków, które oferują taką możliwość dostępna jest na stronie https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.

  1. Podpis w urzędzie
    Wniosek online można wypełnić także w przypadku, gdy nie posiada się podpisu elektronicznego ani Profilu Zaufanego. W takiej sytuacji nie trzeba logować się do systemu (wniosek można wypełnić anonimowo), a po wypełnieniu wniosku online, konieczne jest udanie się do urzędu gminy (miasta) w celu osobistego złożenia podpisu. Konieczne jest podanie numeru wypełnionego wniosku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »