reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną. Rejestracja działalności jest bezpłatna, a prowadzenie firmy nie wymaga kapitału początkowego. Warto jednak pamiętać, że w trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.

Zobacz: Jak założyć firmę przez telefon w 2019 r.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa (nastawiona na zysk), wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Jednoosobowa działalność gospodarcza charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, ponosi osobiste ryzyko i odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w trakcie jej prowadzenia. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą działa pod firmą, która zawiera jego imię i nazwisko.

Rejestracja w CEIDG

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W celu uzyskania wpisu konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1), który można złożyć drogą elektroniczną (wniosek online), osobiście albo przesłać listem poleconym do wybranego urzędu gminy lub miasta (art. 8 ustawy o CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG jest bezpłatny (art. 13 ustawy o CEIDG).
Od 2017 r. istnieje możliwość wypełnienia wniosku telefonicznie za pośrednictwem konsultanta.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Osoba fizyczna nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jeżeli jej przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła swojej działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 Prawo Przedsiębiorców).

  1. Wniosek online

Jeżeli osoba chcąca zarejestrować swoją działalność gospodarczą posiada podpis elektroniczny lub Profil Zaufany, wniosek o wpis do CEIDG może złożyć nie wychodząc z domu.

  1. Podpis elektroniczny

W tym celu należy zalogować się do systemu internetowego CEIDG, wypełnić wniosek online, a następnie podpisać go przy pomocy podpisu elektronicznego, Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Lista banków, które oferują taką możliwość dostępna jest na stronie https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.

  1. Podpis w urzędzie
    Wniosek online można wypełnić także w przypadku, gdy nie posiada się podpisu elektronicznego ani Profilu Zaufanego. W takiej sytuacji nie trzeba logować się do systemu (wniosek można wypełnić anonimowo), a po wypełnieniu wniosku online, konieczne jest udanie się do urzędu gminy (miasta) w celu osobistego złożenia podpisu. Konieczne jest podanie numeru wypełnionego wniosku.

Wniosek „tradycyjny”

Wniosek o wpis do CEIDG może także zostać wypełniony i złożony w wybranym urzędzie gminy (miasta).
Wypełniony i podpisany wniosek można też wysłać listem poleconym na adres urzędu, jednak konieczne jest jego notarialne poświadczenie.

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama