Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Jak założyć firmę przez telefon w 2019 r.
REKLAMA
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa (nastawiona na zysk), wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Jednoosobowa działalność gospodarcza charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, ponosi osobiste ryzyko i odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w trakcie jej prowadzenia. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą działa pod firmą, która zawiera jego imię i nazwisko.
Rejestracja w CEIDG
Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W celu uzyskania wpisu konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1), który można złożyć drogą elektroniczną (wniosek online), osobiście albo przesłać listem poleconym do wybranego urzędu gminy lub miasta (art. 8 ustawy o CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG jest bezpłatny (art. 13 ustawy o CEIDG).
Od 2017 r. istnieje możliwość wypełnienia wniosku telefonicznie za pośrednictwem konsultanta.
Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny
Osoba fizyczna nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jeżeli jej przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła swojej działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 Prawo Przedsiębiorców).
- Wniosek online
Jeżeli osoba chcąca zarejestrować swoją działalność gospodarczą posiada podpis elektroniczny lub Profil Zaufany, wniosek o wpis do CEIDG może złożyć nie wychodząc z domu.
- Podpis elektroniczny
W tym celu należy zalogować się do systemu internetowego CEIDG, wypełnić wniosek online, a następnie podpisać go przy pomocy podpisu elektronicznego, Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Lista banków, które oferują taką możliwość dostępna jest na stronie https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.
- Podpis w urzędzie
Wniosek online można wypełnić także w przypadku, gdy nie posiada się podpisu elektronicznego ani Profilu Zaufanego. W takiej sytuacji nie trzeba logować się do systemu (wniosek można wypełnić anonimowo), a po wypełnieniu wniosku online, konieczne jest udanie się do urzędu gminy (miasta) w celu osobistego złożenia podpisu. Konieczne jest podanie numeru wypełnionego wniosku.
Wniosek „tradycyjny”
Wniosek o wpis do CEIDG może także zostać wypełniony i złożony w wybranym urzędzie gminy (miasta).
Wypełniony i podpisany wniosek można też wysłać listem poleconym na adres urzędu, jednak konieczne jest jego notarialne poświadczenie.
Zobacz: Prawo dla firm
Wypełnienie wniosku
We wniosku należy podać:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy,
- numer PESEL, a w przypadku jego braku - datę urodzenia,
- adres do doręczeń oraz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej (jeżeli takowy posiada),
- datę rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, która może być późniejsza niż dzień złożenia wniosku,
- przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (Kody PKD dostępne są na stronie https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd),
- Nazwę firmy, która składa się z dwóch części i musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy (np. „usługi fryzjerskie Joanna Kowalska”),
Przy okazji wypełniania wniosku należy wybrać formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Jeśli w chwili składania wniosku o wpis do CEIDG osoba fizyczna nie posiadała numeru NIP, zostanie on jej nadany już po rejestracji.
Jeżeli wniosek jest poprawny, wpis dokonywany jest najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku do CEIDG (art. 10 ustawy o CEIDG). Z chwilą uzyskania wpisu w CEIDG osoba, która złożyła wniosek staje się przedsiębiorcą.
Po uzyskaniu wpisu do CEIDG osoba fizyczna ma możliwość niepodjęcia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o nierozpoczęciu działalności, a wpis do CEIDG nie będzie widoczny (art. 14 ustawy o CEIDG).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. 2018 poz. 647)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.