REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, NIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS pomoże zadłużonym przedsiębiorcom

Od sierpnia 2016 r. w każdym z oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na zadłużonych przedsiębiorców będą czekali specjalni doradcy, których zadaniem będzie przeprowadzenie ich przez całą procedurę formalną, by zawrzeć układ ratalny z ZUS. Doradca wraz z przedsiębiorcą ma analizować dokumenty finansowe firmy, pomóc wypełnić wniosek czy napisać uzasadnienie.

Nowe Prawo działalności gospodarczej

Rząd przyjął ustawę Prawo działalności gospodarczej, która całościowo określa zasady wykonywania działalności gospodarczej, m.in. została wprowadzona zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów.

Od 22 lipca przedsiębiorcy mogą zbadać kondycję swojej firmy

Od 22 lipca 2015 r. przedsiębiorcy mogą zbadać kondycję swojej firmy poprzez dostępnemu online narzędziu. Dzięki analizie badania przedsiębiorca otrzyma informację o tym czy jego sytuacja finansowa jest stabilna. W konsekwencji umożliwi to przedsiębiorcom uratowanie firmy przed poważnymi problemami, czy nawet upadłością.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny

Wniosek o wpis do CEIDG, składany zarówno w formie elektronicznej lub papierowej , jest bezpłatny. Ponadto wolne od opłat są wszystkie czynności związane z wnioskiem o wpis, zmianą we wpisie, zawieszeniem działalności gospodarczej czy jej zakończeniem.

REKLAMA

Zmiany w PIT i CIT. Koniec rajów podatkowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmienione przepisy mają zapewnić zgodność prawa krajowego z UE. Oznacza to koniec wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych. Zmiany dotyczą również zmniejszenia obciążeń administracyjnych.

15 zasad prowadzenia biznesu od 2016 r.

Od 2016 r. mają obowiązywać nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to efektem prac nad ustawą prawo o działalności gospodarczej. Nowe prawo ma wzmocnić podstawowe prawa przedsiębiorców oraz uporządkować relacje między przedsiębiorcami a organami administracji.

Przedsiębiorca nie zapłaci za zmiany w prawie drogowym

Projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, który zakładał, że to właściciel samochodu, a nie kierujący zapłaci mandat za przekroczenie prędkości, został odrzucony przez podkomisję. Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców branży leasingowej, wynajmu i transportowej.

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 to główny temat spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Program zakłada zwalczanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

REKLAMA

Nowa ordynacja podatkowa przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami

Zmiany w ustawie ordynacji podatkowej, m.in. rozstrzyganie wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika oraz wprowadzenie usługi asystenta podatnika, to niektóre z tematów rozmów wiceministrów finansów z przedsiębiorcami.

Współpraca biznesu z edukacją

Ministerstwo Gospodarki promuje współpracę przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi. Pozwoli to kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami rynku.

Dofinansowanie firm z ZUS-u na poprawę bhp i zdrowia pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym programie dofinansuje przedsiębiorców w działaniach poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Dofinansowanie przyznawane jest na wniosek i ma dotyczyć wszystkich firm, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.

Koniec wysokich zasiłków dla mam prowadzących firmy

Nowe prawo ma wprowadzić zmiany w sposobie obliczania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, by zlikwidować możliwość nadużyć polegających na deklarowaniu bardzo wysokich składek przez krótki czas, przez co otrzymywano wyższe świadczenia. Mamy prowadzące działalność gospodarczą protestują przeciwko zmianom w zasiłkach macierzyńskich.

Przedsiębiorca od 1 lipca odliczy połowę VAT od auta służbowego

Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody osobowe na potrzeby firmy, jak i w celu prywatnym będą mogli odliczyć połowę VAT zawartego w cenie paliwa do tych aut. Dla przedsiębiorcy oznacza to istotne ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że urlop ojcowski co do zasady przysługuje pracownikowi, to również osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, czyli za 14 dni. Ile wyniesie zasiłek w 2015 r.?

Kolizje między firmą, oznaczeniem przedsiębiorstwa i znakiem towarowym - cz. IV

Rozpoczynając działalność gospodarczą, bądź wprowadzając produkt na rynek należy zachować szczególną ostrożność sprawdzając, czy oznaczenia, które mają wyróżniać przedsiębiorcę i jego towary na rynku, nie są już wykorzystywane przez konkurentów. Pomiędzy firmą, oznaczeniem przedsiębiorstwa i znakiem towarowym niejednokrotnie występuje kolizja.

Zalety wywiadu gospodarczego

Wywiad gospodarczy pozwala zminimalizować ryzyko poniesienia strat finansowych na etapie pozyskiwania nowych kontrahentów. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców sprzedających swoje towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. W takiej sytuacji wywiad gospodarczy pozwoli sprawdzić czy kontrahent jest zadłużony, czy niewypłacalny.

Nowe przepisy o udostępnianiu informacji gospodarczych

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Projekt ma na celu wzmocnienie ochrony dłużnika, w szczególności konsumenta.

MG pracuje nad usprawnieniem prawa dla przedsiębiorców

Ustawy deregulacyjne, nowe Prawo działalności gospodarczej, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych - to niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w zakresie usystematyzowania prawa dla przedsiębiorców.

Książka „To Twoja Firma. 12 kroków do sukcesu” wśród bestsellerów Empiku

Minęło zaledwie kilka miesięcy od debiutu, a już książka „To Twoja Firma. 12 kroków do sukcesu” wskoczyła na podium najlepiej sprzedających się poradników biznesowo-ekonomicznych Empiku. Wydana przed wydawnictwo One Press publikacja, to kompleksowy przewodnik dla przedsiębiorcy, którego autorami są doświadczeni eksperci, ludzie świata biznesu oraz znani dziennikarze. Patronat medialny nad książką objął portal Infor.pl

Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Nowe prawo dla działalności gospodarczej ma stanowić kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”.

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu dopuszczalne jest w ściśle określonych sytuacjach. W przypadku, gdy wobec przedsiębiorcy orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej, zostanie wydana decyzja administracyjna o wykreśleniu z CEIDG.

10 nowych ustaw gospodarczych do końca kadencji rządu

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała uchwalenie 10 nowych ustaw gospodarczych do końca kadencji rządu. W najbliższym czasie zostaną ujawnione informacje, czego będą dotyczyły.

Konferencja Start-up z przyszłością: „Róbmy biznes, nie start-up”

– Start-up to nie jest zabawa na rachunek inwestora. O sukcesie zawsze świadczy umiejętność wdrożenia wizji w życie – usłyszeli przyszli biznesmeni podczas konferencji „Start-up z przyszłością” zorganizowanej przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

Darowizna żywności a VAT

Darowizna żywności oraz jej skutki podatkowe, budzi duże zainteresowanie przedsiębiorców. Prawidłowe zarządzanie żywnością przez firmy pozwoliłoby na dokonanie darowizny żywności zanim straci swoją przydatność i to bez konieczności zapłaty podatku z tego tytułu.

Unijny projekt e-Sens dla firm

Unijny projekt e-Sens ma ułatwić polskim przedsiębiorcom realizację usług w innym kraju UE. Ponadto przedsiębiorca łatwiej rozpocznie działalność w innym państwie. Ułatwienia mają również dotyczyć służby zdrowia, sądownictwa, zamówień publicznych.

Firma na drodze do zmian. Jak wyjść zza zakrętu na prostą?

Kto stoi w miejscu, ten cofa się w rozwoju. Dzisiejsza szybko zmieniająca się rzeczywistość wymusza stałe podążanie do przodu. Podobnie jest z działalnością biznesową. Jeśli firma nie śledzi rynkowych sygnałów i nie reaguje na dynamikę zmian, może trafić w ślepy zaułek. Przeprowadzanie transformacji organizacyjnej to jednak niełatwe zadanie. Sprawdź, jak to zrobić, aby odnieść sukces.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym - mniej biurokracji dla firm

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie ma ułatwić przedsiębiorcom wykonywanie działalności gospodarczej, związanej z obrotem towarami obłożonymi akcyzą. Projekt zakłada m.in. zniesienie części obowiązków biurokratycznych. We wtorek - 26 czerwca 2015 r. zajmie się tym rząd.

PE zaostrza walkę z praniem brudnych pieniędzy

Parlament Europejski uchwalił przepisy zaostrzające walkę z praniem brudnych pieniędzy. W tym celu, w krajach UE powstaną specjalne rejestry właścicieli firm, a banki, kasyna, księgowi czy prawnicy będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Mniej niż 6 proc. firm będzie obchodziło 10 urodziny

W Polsce w latach 2005-2014 powstało 1 618 299 firm. Według statystyk w ciągu dwunastu miesięcy od rejestracji firmy likwiduje się aż 52 % działalności gospodarczych. Po dziesięciu latach od rejestracji na rynku działa jedynie 5,89 proc. firm. Dlaczego firmy są zamykane, a przetrwają tylko najlepsi?

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Europejski portal e-Sprawiedliwość jest dużym ułatwieniem dla obywateli, przedsiębiorców, prawników w zakresie uzyskania informacji prawnych np. wyszukanie przepisu, sądu, prawnika. Ponadto przedsiębiorcom ma ułatwić sprawdzenie kondycji kontrahenta. Portal dostępny jest w 23 językach.

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi

Kluby sejmowe zapowiedziały poparcie dla noweli ustawy dotyczącej usuwania skutków powodzi, która zakłada m.in., że przedsiębiorca, który poniósł szkody w wyniku powodzi będzie mógł umownie kształtować harmonogram spłat pożyczki udzielonej na naprawę szkód.

Niższe koszty prowadzenia rachunkowości przez małe firmy

Rządowy projekt noweli ustawy o rachunkowości zakłada obniżenie kosztów prowadzenia rachunkowości przez małe firmy. Według danych GUS z zaproponowanych uproszczeń będzie mogło skorzystać ponad 40 tys. jednostek i pozwoli zaoszczędzić firmom ponad 61 mln. zł.

Założenia nowej "konstytucji" dla przedsiębiorców

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy Prawo o działalności gospodarczej. Nowa "konstytucja" dla przedsiębiorców ma określać zbiór praw i gwarancji, m.in. wolność podejmowania działalności gospodarczej, zasada „Co nie jest prawem zabronione - jest dozwolone”, przyjazna interpretacja przepisów czy domniemanie uczciwości przedsiębiorcy.

E-doręczenia ułatwią firmom dochodzenie należności w UE

Polska dołączyła do pilotażu systemu e-CODEX, który ma m.in. wyeliminować tradycyjne i zarazem czasochłonne doręczenia do sądów w innych krajach UE. Teraz polscy przedsiębiorcy będą mogli dochodzić swoich należności wobec unijnych kontrahentów przez internet.

Kończą się prace nad nowym prawem restrukturyzacyjnym

Nowe prawo restrukturyzacyjne ma zapewnić przedsiębiorcom skorzystanie z procedur restrukturyzacyjnych, które pozwolą im opanować problemy z płynnością i uniknąć likwidacji. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej części przedsiębiorców, które mają obowiązywać od 1 września 2015 r.

Rząd rozpatrzy pojekt praw karty dla przedsiębiorców

Uchwalenie Prawa działalności gospodarczej ma wzmocnić prawa i gwarancje dla przedsiębiorców. Do nowego prawa ma być wprowadzonych 15 zasad prowadzenia biznesu, w tym zasada "domniemania uczciwości przedsiębiorcy", zgodnie z którą wszelkie niejasności i błędy interpretacyjne powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce

Najwyższe wskaźniki rynkowe i wzrostu w sektorze przedsiębiorstw szacuje się w województwie mazowieckim. Wyniki tego regionu od wielu lat utrzymują się na wysokim poziomie, tj. na pierwszym miejscu w skali kraju. Najważniejsze czynniki rozwoju dotyczą wysokiej dynamiki zmian liczby przedsiębiorstw, wielkości przedsiębiorstw oraz zakresu działania. Wskaźnik dla tego regionu jest około dwukrotnie wyższy od średniej krajowej.

Krajowy Program Reform stawia na biznes

Działania zaplanowane na lata 2015-2016 mają wesprzeć polski biznes oraz realizować cele strategii „Europa 2020” w zakresie zatrudnienia, nakładów na badania i rozwój, energii i klimatu, edukacji oraz przeciwdziałania ubóstwu.

Odwrócony Vat od 1 lipca 2015 r.

Odwrotne obciążenie VAT na telefony, laptopy, tablety i konsole do gier ma obowiązywać od 1 lipca 2015 r. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek sporządzania krajowych informacji podsumowujących. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

KNF chce mieć prawo do wykreślania z listy ostrzeżeń publicznych

Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła z postulatem do MF o zmianę przepisów, co do możliwości wykreślania podmiotów z listy ostrzeżeń publicznych w przypadkach: odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego, umorzenia postępowania albo wyroku uniewinniającego.

Składanie wniosków o płatności bezpośrednie do 15 czerwca

Projekt ustawy ws płatności bezpośrednich zakłada wydłużenie składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2015 r, tj. do 15 czerwca. Dzięki temu więcej rolników będzie miało szansę na skorzystanie z dopłat. Komisja poparła projekt, który w środę został skierowany do drugiego czytania.

Nowa ustawa ma pomóc w rozwoju polskiej gospodarki

Prezydencki projekt ustawy zakłada zwiększenie zakresu działalności badawczo - rozwojowej, co ma pozytywnie wpłynąć na kondycję polskich przedsiębiorstw. W tym celu ma być znowelizowanych dziewięć ustaw, m.in. z zakresu nauki oraz przedsiębiorczości.

Powstanie specjalny program do walki z przestępczością "białych kołnierzyków"

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną, powstał projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Program ma na celu ograniczenie przestępczości gospodarczej, która jak twierdzi MSW - systematycznie wzrasta.

Dodatkowa pomoc dla rolników poszkodowanych przez dziki

Rząd zmienił we wtorek rozporządzenie ws realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co umożliwi udzielenie dodatkowej pomocy rolnikom z województwa podlaskiego, których uprawy zostały w ubiegłym roku zniszczone przez dziki. Jest na to 6,1 mln zł.

Firma na próbę – jak założyć ?

Dla wielu początkujących przedsiębiorców, marzących o własnej działalności gospodarczej, największą przeszkodą w jej rozpoczęciu wydają się być koszty związane z ubezpieczeniem. Możliwość ominięcia tych kosztów daje przedsiębiorcom założenie tzw. „Firmy na próbę”.

Intercyza a prowadzenie własnej firmy

Panuje przekonanie, że kiedy prowadzi się biznes, obowiązkowo trzeba podpisać intercyzę. Ten pogląd nadaje się do quizu „prawda czy mit?” A prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, na jakim etapie związku podejmujemy decyzję, jaki jest charakter działalności i związane z nią ryzyko, jak duży jest nasz majątek. Dzisiaj krótko na temat tego, że wspólność majątkowa nie zawsze jest taka zła.

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ma za zadanie przede wszystkim ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie. Warto wiedzieć jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG.

Jak zwiększyć wskaźnik konwersji na rynku mobilnym?

Z każdym kolejnym miesiącem, coraz więcej użytkowników decyduje się na zakupy w oparciu o to, co ujrzeli na swoich smartfonach. Jak sprawić, aby ten trend stał się udziałem także i Twojego biznesu?

Nowe Prawo działalności gospodarczej uprzywilejowuje firmy kosztem konsumentów

Projekt nowego Prawa działalności gospodarczej, które w zamyśle Ministerstwa Gospodarki ma stanowić konstytucję dla przedsiębiorców, wprowadza rozwiązania zagrażające ochronie praw konsumentów - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w opinii, do której dotarł PAP.

2015 rok będzie dobry dla polskiej gospodarki

Zakupy konsumentów będą siłą napędową polskiej gospodarki w 2015 roku – uważa Stanisław Kluza, ekonomista z SGH i były minister finansów. Wciąż jeszcze wysokie bezrobocie powinno spadać, a inflacja sięgnie najwyżej 1,5 proc.

REKLAMA