| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MG pracuje nad usprawnieniem prawa dla przedsiębiorców

MG pracuje nad usprawnieniem prawa dla przedsiębiorców

Ustawy deregulacyjne, nowe Prawo działalności gospodarczej, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych - to niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w zakresie usystematyzowania prawa dla przedsiębiorców.

Działania podejmowane przez Ministerstwo Gospodarki w zakresie usprawnienia prawa dla przedsiębiorców prowadzone są w oparciu o prowadzoną systematycznie przez MG analizę obowiązujących przepisów oraz we współpracy z przedstawicielami przedsiębiorców i partnerami społecznymi. - Odpowiadają one na konkretne, zidentyfikowane w praktyce obrotu gospodarczego bariery prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Zobacz: Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci przedsiębiorca a nie kierujący

MG podejmuje szereg inicjatyw których celem jest usystematyzowanie i uproszczenie otoczenia prawnego biznesu w Polsce. - Ustawy deregulacyjne, nowe Prawo działalności gospodarczej, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych czy współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości przy opracowaniu nowego prawa restrukturyzacyjnego to elementy kompleksowej strategii którą prowadzimy w tym obszarze – ocenia wicepremier.

Zobacz też: Nowe prawo budowlane korzystne dla przedsiębiorców i inwestorów

Przepisy opracowane w ramach PDG mają służyć wzmocnieniu praw przedsiębiorców. W sposób wyraźny zaakcentowane oraz usystematyzowane zostaną podstawowe zasady dotyczące wykonywania działalności gospodarczej, stanowiące katalog podstawowych praw przedsiębiorcy.

W ramach obowiązującej od 1 stycznia 2015 r. ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej wprowadzonych zostało około 40 ułatwień w prowadzeniu firmy. MG szacuje, że zaproponowane w niej rozwiązania przyniosą przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 0,9 mld zł rocznie.

Zobacz: Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Z kolei nowe przepisy w obszarze ustawy o upowszechnianiu polubownych metod rozwiązywania sporów mają przede wszystkim podnieść świadomości przedsiębiorców, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego. Takie rozwiązanie umożliwia też zakończenie konfliktu w tańszy, szybszy i mniej sformalizowany sposób.

Wśród innych istotnych inicjatyw zrealizowanych przez MG w tym obszarze wicepremier Piechociński wymienia m.in. ustawę z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, opracowanie i przekazanie Ministrowi Finansów rekomendacji do zmiany ordynacji podatkowej czy rozwijanie roli konsultacji publicznych w stanowieniu prawa.

- Przede wszystkim koncentrujemy się na tym, aby nasze działania w obszarze prawa dla przedsiębiorców odpowiadały na realne problemy polskich przedsiębiorców podkreśla wicepremier. – To gwarantuje, że wprowadzone zmiany trwale przyczynią się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce dodaje.

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »