| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce

Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce

Najwyższe wskaźniki rynkowe i wzrostu w sektorze przedsiębiorstw szacuje się w województwie mazowieckim. Wyniki tego regionu od wielu lat utrzymują się na wysokim poziomie, tj. na pierwszym miejscu w skali kraju. Najważniejsze czynniki rozwoju dotyczą wysokiej dynamiki zmian liczby przedsiębiorstw, wielkości przedsiębiorstw oraz zakresu działania. Wskaźnik dla tego regionu jest około dwukrotnie wyższy od średniej krajowej.

W okresie 2011-2012 wzrost wskaźnika przedsiębiorczości (dane PARP) ocenia się na 5,4%, w latach 2010-2012 na 4,5%. Wysokie miejsce zajmuje Pomorze oraz Wielkopolska (III miejsce), Śląsk (IV). Najniższe wyniki oceniono w regionie Warmii i Mazur oraz Lubelskim i Podkarpackim. W tych regionach wskaźniki przedsiębiorczości to tylko 1/3 średniej krajowej.

Przedsiębiorczość od wielu lat jest znacznie zależna od ogólnych warunków gospodarowania mi.in.  – stopień rozwoju, dynamika rozwoju oraz stanu finansów osób prywatnych i innych firm. Poziom wzrostu PKB w UE w ostatnich latach ocenia się na 0,4%, w Polsce średnia z ostatnich czterech lat to 3,2%. Poziom nierówności od 2012 r. spada. Polska znajduje się wśród krajów o średniej dynamice rozwoju w Europie i Unii Europejskiej. Utrzymuje się znaczne rozwarstwienie w zakresie sektorów oraz branż w Polsce i Europie. Nadal widać znaczne różnice w zakresie regionów, obszarów gospodarczych – w zakresie budowania i rozwoju, dynamiki rynku, rynku regionalnego. Ważnym wskaźnikiem gospodarki i przedsiębiorczości jest poziom umiędzynarodowienia, współpracy i partnerstwa w Europie oraz i obszarach gospodarowania. Zmiany, rozwój w skali międzynarodowej wymaga dalszych działań, prac i inwestycji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ważnym wskaźnikiem dla przedsiębiorstw jest zakres funkcjonowania sektora finansów. Obecnie utrzymuje się wysoki poziom stabilizacji w tym zakresie, od dawna utrzymują się stałe stopy procentowe na rynku lokat, inwestycji oraz kredytów. Poziom obciążeń kosztem pieniądza czy wahania wartości pieniądza są niskie.

W wielu regionach kraju utrzymuje się wysoka zależność przedsiębiorstw od warunków handlowych oraz handlu. Znaczny rozwój handlu w Europie wpływa na wzrost kosztów działalności rynkowej i handlowej. Wysoki poziom konkurencji oraz różnorodności znacznie ogranicza działalność w tym zakresie. Rynek handlowy jest obciążony nadmiarem produktów, ofert oraz reklam. Wysoki poziom wymiany międzynarodowej w zakresie handlu utrzymuje się, powoduje dalszy rozwój konkurencji.

Zobacz: Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

Przedsiębiorczość w Polsce funkcjonuje, rozwija się w sektorze MSP. Około 72% PKB jest tworzone przez ten sektor. Oceniając udział MSP w dochodach sektora firm widać znaczny udział (52% w ostatnich czterech latach). Utrzymuje się wysoki udział mikro firm. Wartość dodana sektora MSP w Polsce to około 51%, w Europie 57%.

Dalszy rozwój rynku firm oraz przedsiębiorstw zależy od zakresu i rozwoju handlu, współpracy międzynarodowej oraz warunków wewnętrznych w kraju oraz w regionach gospodarczych. Dalszy rozwój MSP oraz mikro firm zależy od zakresu, rodzaju konkurencji regionalnej, krajowej oraz europejskiej.

Zobacz również: Zarządzanie majątkiem w przedsiębiorstwach

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »