REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce./fot. Fotolia
Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce./fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Najwyższe wskaźniki rynkowe i wzrostu w sektorze przedsiębiorstw szacuje się w województwie mazowieckim. Wyniki tego regionu od wielu lat utrzymują się na wysokim poziomie, tj. na pierwszym miejscu w skali kraju. Najważniejsze czynniki rozwoju dotyczą wysokiej dynamiki zmian liczby przedsiębiorstw, wielkości przedsiębiorstw oraz zakresu działania. Wskaźnik dla tego regionu jest około dwukrotnie wyższy od średniej krajowej.

REKLAMA

W okresie 2011-2012 wzrost wskaźnika przedsiębiorczości (dane PARP) ocenia się na 5,4%, w latach 2010-2012 na 4,5%. Wysokie miejsce zajmuje Pomorze oraz Wielkopolska (III miejsce), Śląsk (IV). Najniższe wyniki oceniono w regionie Warmii i Mazur oraz Lubelskim i Podkarpackim. W tych regionach wskaźniki przedsiębiorczości to tylko 1/3 średniej krajowej.

REKLAMA

Przedsiębiorczość od wielu lat jest znacznie zależna od ogólnych warunków gospodarowania mi.in.  – stopień rozwoju, dynamika rozwoju oraz stanu finansów osób prywatnych i innych firm. Poziom wzrostu PKB w UE w ostatnich latach ocenia się na 0,4%, w Polsce średnia z ostatnich czterech lat to 3,2%. Poziom nierówności od 2012 r. spada. Polska znajduje się wśród krajów o średniej dynamice rozwoju w Europie i Unii Europejskiej. Utrzymuje się znaczne rozwarstwienie w zakresie sektorów oraz branż w Polsce i Europie. Nadal widać znaczne różnice w zakresie regionów, obszarów gospodarczych – w zakresie budowania i rozwoju, dynamiki rynku, rynku regionalnego. Ważnym wskaźnikiem gospodarki i przedsiębiorczości jest poziom umiędzynarodowienia, współpracy i partnerstwa w Europie oraz i obszarach gospodarowania. Zmiany, rozwój w skali międzynarodowej wymaga dalszych działań, prac i inwestycji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ważnym wskaźnikiem dla przedsiębiorstw jest zakres funkcjonowania sektora finansów. Obecnie utrzymuje się wysoki poziom stabilizacji w tym zakresie, od dawna utrzymują się stałe stopy procentowe na rynku lokat, inwestycji oraz kredytów. Poziom obciążeń kosztem pieniądza czy wahania wartości pieniądza są niskie.

W wielu regionach kraju utrzymuje się wysoka zależność przedsiębiorstw od warunków handlowych oraz handlu. Znaczny rozwój handlu w Europie wpływa na wzrost kosztów działalności rynkowej i handlowej. Wysoki poziom konkurencji oraz różnorodności znacznie ogranicza działalność w tym zakresie. Rynek handlowy jest obciążony nadmiarem produktów, ofert oraz reklam. Wysoki poziom wymiany międzynarodowej w zakresie handlu utrzymuje się, powoduje dalszy rozwój konkurencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce funkcjonuje, rozwija się w sektorze MSP. Około 72% PKB jest tworzone przez ten sektor. Oceniając udział MSP w dochodach sektora firm widać znaczny udział (52% w ostatnich czterech latach). Utrzymuje się wysoki udział mikro firm. Wartość dodana sektora MSP w Polsce to około 51%, w Europie 57%.

Dalszy rozwój rynku firm oraz przedsiębiorstw zależy od zakresu i rozwoju handlu, współpracy międzynarodowej oraz warunków wewnętrznych w kraju oraz w regionach gospodarczych. Dalszy rozwój MSP oraz mikro firm zależy od zakresu, rodzaju konkurencji regionalnej, krajowej oraz europejskiej.

Zobacz również: Zarządzanie majątkiem w przedsiębiorstwach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA