Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W okresie 2011-2012 wzrost wskaźnika przedsiębiorczości (dane PARP) ocenia się na 5,4%, w latach 2010-2012 na 4,5%. Wysokie miejsce zajmuje Pomorze oraz Wielkopolska (III miejsce), Śląsk (IV). Najniższe wyniki oceniono w regionie Warmii i Mazur oraz Lubelskim i Podkarpackim. W tych regionach wskaźniki przedsiębiorczości to tylko 1/3 średniej krajowej.
REKLAMA
Przedsiębiorczość od wielu lat jest znacznie zależna od ogólnych warunków gospodarowania mi.in. – stopień rozwoju, dynamika rozwoju oraz stanu finansów osób prywatnych i innych firm. Poziom wzrostu PKB w UE w ostatnich latach ocenia się na 0,4%, w Polsce średnia z ostatnich czterech lat to 3,2%. Poziom nierówności od 2012 r. spada. Polska znajduje się wśród krajów o średniej dynamice rozwoju w Europie i Unii Europejskiej. Utrzymuje się znaczne rozwarstwienie w zakresie sektorów oraz branż w Polsce i Europie. Nadal widać znaczne różnice w zakresie regionów, obszarów gospodarczych – w zakresie budowania i rozwoju, dynamiki rynku, rynku regionalnego. Ważnym wskaźnikiem gospodarki i przedsiębiorczości jest poziom umiędzynarodowienia, współpracy i partnerstwa w Europie oraz i obszarach gospodarowania. Zmiany, rozwój w skali międzynarodowej wymaga dalszych działań, prac i inwestycji.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Ważnym wskaźnikiem dla przedsiębiorstw jest zakres funkcjonowania sektora finansów. Obecnie utrzymuje się wysoki poziom stabilizacji w tym zakresie, od dawna utrzymują się stałe stopy procentowe na rynku lokat, inwestycji oraz kredytów. Poziom obciążeń kosztem pieniądza czy wahania wartości pieniądza są niskie.
W wielu regionach kraju utrzymuje się wysoka zależność przedsiębiorstw od warunków handlowych oraz handlu. Znaczny rozwój handlu w Europie wpływa na wzrost kosztów działalności rynkowej i handlowej. Wysoki poziom konkurencji oraz różnorodności znacznie ogranicza działalność w tym zakresie. Rynek handlowy jest obciążony nadmiarem produktów, ofert oraz reklam. Wysoki poziom wymiany międzynarodowej w zakresie handlu utrzymuje się, powoduje dalszy rozwój konkurencji.
Zobacz: Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie
REKLAMA
Przedsiębiorczość w Polsce funkcjonuje, rozwija się w sektorze MSP. Około 72% PKB jest tworzone przez ten sektor. Oceniając udział MSP w dochodach sektora firm widać znaczny udział (52% w ostatnich czterech latach). Utrzymuje się wysoki udział mikro firm. Wartość dodana sektora MSP w Polsce to około 51%, w Europie 57%.
Dalszy rozwój rynku firm oraz przedsiębiorstw zależy od zakresu i rozwoju handlu, współpracy międzynarodowej oraz warunków wewnętrznych w kraju oraz w regionach gospodarczych. Dalszy rozwój MSP oraz mikro firm zależy od zakresu, rodzaju konkurencji regionalnej, krajowej oraz europejskiej.
Zobacz również: Zarządzanie majątkiem w przedsiębiorstwach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.