REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym - mniej biurokracji dla firm

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym - mniej biurokracji dla firm
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym - mniej biurokracji dla firm
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie ma ułatwić przedsiębiorcom wykonywanie działalności gospodarczej, związanej z obrotem towarami obłożonymi akcyzą. Projekt zakłada m.in. zniesienie części obowiązków biurokratycznych. We wtorek - 26 czerwca 2015 r. zajmie się tym rząd.

Według resortu finansów, który przygotował zmiany, ich celem jest "uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych, które dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych".

REKLAMA

Propozycje te, uważa MF, przyczynią się do ułatwienia przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej, związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. "Ograniczenie obciążeń zmniejszy koszty dopełniania procedur administracyjnych, a tym samym koszty wykonywanej działalności" - wskazało Ministerstwo Finansów.

Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Resort podkreślił, że proponowane rozwiązania upraszają procedury związane z pobieraniem akcyzy. Doprecyzowują także przepisy dotyczące wyrobów energetycznych, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie. Część regulacji dotyczy podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami tytoniowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przewidywane zmiany są oczekiwane przez podatników, gdyż w dużej części stanowią realizację postulatów kierowanych do Ministerstwa Finansów przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu wyrobami akcyzowymi" - podkreśliło Ministerstwo Finansów.

Polecamy: Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 - PDF

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie możliwości wyboru przez podatnika właściwego organu podatkowego, gdy czynności prawne objęte akcyzą występują na obszarze dwóch lub więcej organów podatkowych. Zniesiony ma zostać odrębny druk INF - informacja o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym.

Zgodnie z projektem zwolnienie od akcyzy, przysługujące zakładowi energochłonnemu, przysługiwać ma firmom rozpoczynającym działalność gospodarczą i prowadzącym ją z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub wyrobów gazowych. Doprecyzowane ma zostać pojęcie systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej. Doprecyzowane mają też zostać regulacje dotyczące wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, np. poprzez określenie katalogu przypadków stosowania takiej stawki.

Zobacz: Czy potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu można uzyskać online?

Projekt MF rozszerza możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych przy wywozie alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach. Zmianie mają także ulec przepisy dotyczące zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Zmniejszone mają być minimalne wysokości obrotu oraz wielkość powierzchni magazynowej dla podmiotów prowadzących działalność w formie usługowych składów podatkowych typu magazynowego.

Ministerstwo zaproponowało w projekcie wydłużenie terminu do nałożenia otrzymanych znaków akcyzy, do zwrotu niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy oraz wydłużenie okresu ważności znaków akcyzy w przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy.

Zobacz serwis: Umowy

Rozszerzony ma zostać zakres przypadków, w których dopuszcza się przemieszczanie na terytorium kraju w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów oznaczonych znakami akcyzy pomiędzy składami podatkowymi.

Projekt przewiduje uproszczenie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych oraz zmiany dotyczące sposobu stosowania zabezpieczeń akcyzowych. Zakłada też zwolnienie zabezpieczenia generalnego z obciążenia praktycznie w każdym urzędzie celnym, w którym naczelnik będzie mógł stwierdzić, że obciążenie zostało zapłacone.

Funkcjonariusze celni nie będą także musieli być obecni podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą, zwróconych w wyniku reklamacji.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

REKLAMA

Szereg zmian dotyczy przepisów z zakresu podatku akcyzowego i kontroli, które mają na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Wśród nich przewidziano m.in. umożliwienie wnoszenia zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej, czy wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia

akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego. Ponadto wprowadzony ma zostać jeden wniosek o wydanie zezwolenia o urzędowe sprawdzenie oraz termin na przystąpienie do inwentaryzacji.

Podatek akcyzowy został wprowadzony w III RP wraz z VAT w 1993 roku. To podatek nakładany na towary o wysokiej stopie zysku przy niskich kosztach (np. energia) albo na towary, których spożycie należy ograniczać (alkohol, papierosy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA