REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do czego potrzebni są nam księgowi?

Zacznijmy prowokacyjnie: Czy przedsiębiorstwa istnieją po to, żeby księgowi mieli pracę? A może księgowi są zatrudnieni w firmach po to, żeby prawidłowo wyliczać podatki jakie firma ma odprowadzić do Skarbu Państwa? Zapewne na pierwsze pytanie nikt nie odpowie twierdząco i słusznie. Na drugie pytanie odpowiedź twierdząca też nie będzie poprawna, choć czasami wydaje mi się, że w wielu firmach właśnie tego od księgowych wymagają przede wszystkim, a to przecież duży błąd.

Nowe prawa dla kupujacych przez internet z półrocznym opóźnieniem

Z półrocznym opóźnieniem zaczną w Polsce obowiązywać nowe przepisy o prawach konsumenta kupującego m.in. w sieci. Zgodnie z dyrektywą powinny one wejść w życie w połowie czerwca, jednak odpowiednią ustawę dopiero podpisał prezydent. Nowe przepisy w ocenie ekspertów mają przyczynić się do rozwoju handlu w internecie. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy będą mieli większą jasność, co i po jakiej cenie zamawiają, będą też mogli łatwiej reklamować towar. Dla przedsiębiorców początkowo będzie to oznaczało konieczność przystosowania się do nowych wymogów, ale w konsekwencji wzajemne relacje sklepów i klientów będą łatwiejsze.

Długi weekend osłabia gospodarkę

Długi weekend trwa, tymczasem specjaliści od rynku pracy mówią, że zbyt dużo wolnych od pracy dni ma wpływ na straty dla rodzimej gospodarki. Każdy taki dzień kosztuje naszą gospodarkę kilka miliardów złotych niewytworzonego PKB.

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

Aktualnie prowadzone są prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. Zmiany w ustawie mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z o.o. oraz uelastycznić jej strukturę majątkową. Nowe przepisy wywrą wpływ także na inne ustawy, w tym podatkowe oraz o rachunkowości, których przepisy będą dostosowane pod nowe regulacje.

REKLAMA

Spis natury przy zmianie rodzaju działalności

Każdy przedsiębiorca ma prawo rozszerzyć oraz zmienić rodzaj prowadzonej działalności. Może to nastąpić np. poprzez sprzedaż innego rodzaju towarów, czy też dołożenie do oferty nowych usług. Pojawia się jednak dodatkowe pytanie - czy zmiana taka powoduje konieczność zgłoszenia i sporządzenia spisu z natury?

Rosną wynagrodzenia w firmach

Zarobki i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Co warto wiedzieć o eIDAS?

Parlamentu Europejski i Rada pracują nad rozporządzeniem w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Parlament Europejski dnia 3 kwietnia br. przyjął w pierwszym czytaniu projekt tego rozporządzenia, w skrócie zwanego właśnie eIDAS. Co warto o nim wiedzieć?

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

REKLAMA

Faktoring - kto może z niego skorzystać?

Faktoring jest dobrym rozwiązaniem na brak płynności finansowej. Wiele firm musi radzić sobie z zatorami płatniczymi, utrudniającymi bieżące funkcjonowanie i uniemożliwiającymi dalszy rozwój. Rozwiązaniem dla tych przedsiębiorstw jest faktoring, który jako metoda finansowania stale zyskuje na popularności. Powstaje jednak pytanie czy każda firma może skorzystać z tej usługi?

Jak zarobić na rejestracji domen internetowych?

Jednym ze sposobów osiągnięcia zarobku w sieci jest rejestracja domeny internetowej, którą w niedalekiej przyszłości będziemy mogli sprzedać z dużym zyskiem. Aby to zrobić należy wyczuć rynek, czyli przewidzieć zapotrzebowanie na daną domenę. Nazwa witryny powinna na przykład nawiązywać do wydarzeń, które mogą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości czy odnosić się do konkretnego rynku usług.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki firmy

Zatrudnianie pracowników wiąże się z nowymi obowiązkami dla małej firmy. Kiedy przedsiębiorstwo staje się pracodawcą obowiązuje je szereg przepisów, których musi przestrzegać oraz terminów, o których musi pamiętać. Co należy zrobić, kiedy firma staje się pracodawcą? Jakie ma obowiązki? Co z ZUS i podatkami?

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Zakładając własną firmę związaną z branżą odzieżową warto zastanowić się nad formą jej prowadzenia. Klienci coraz chętniej dokonują zakupów przez Internet, dlatego popularne staje się prowadzenie internetowych sklepów odzieżowych. W jaki sposób założyć sklep? Jakie koszty są związane z założeniem?

Usługi kosmetyczne a karta podatkowa

Gabinet kosmetyczny, w którym wykonywane są usługi z zakresu manicure i paznokci żelowych, może rozliczać się ze swojej działalności w formie karty podatkowej. W jaki sposób kosmetyczka może rozliczać dochody w formie karty?

Rozliczenie podatku od nieruchomości podczas zawieszenia firmy

Przedsiębiorca może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Pomimo zawieszenia ponosi on koszty związane z rozliczeniem rachunków oraz stałych zleceń. Najczęściej będzie to abonament telefoniczny oraz podatek od nieruchomości. Poniesione wydatki przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach.

Obowiązki dostawców i sprzedawców sprzętu AGD - etykietowanie

Przedsiębiorcy będący dostawcami lub sprzedawcami sprzętu AGD muszę spełniać określone przepisami obowiązki dotyczące etykietowania takiego rodzaju sprzętu. Jakie obowiązki muszą zostać spełnione przy etykietowaniu sprzętu AGD?

Konferencja dla przedsiębiorczych „Biznes Krok po Kroku” już 26 czerwca w Gdańsku

Konferencja dla młodych przedsiębiorców, którą po raz siódmy organizuje Fundacja „Twoja Inicjatywa!”, zawita 26 czerwca do Gdańska do Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego STARTER. Specjalnie dla przedsiębiorczych osób z trójmiasta powtórnie przyjadą prelegenci i praktycy z całej Polski. Będą opowiadać o tym, jak mądrze prowadzić swój biznes. Posłużą radą, pokażą przykłady. Poprzednie edycje, które miały miejsce w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu zgromadziły łącznie ponad tysiąc osób. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

Zmiana profilu działalności a spis z natury

Przedsiębiorcy zobowiązani są przeprowadzać tzw. spis z natury, który określi dokładnie wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa. Zmiana profilu działalności nie wiąże się z jej likwidacją. Czy wówczas trzeba przeprowadzać spis z natury?

Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes

Osoba prowadząca własną firmę, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy obowiązek ten będzie wynikał z umowy zlecenia?

Koszty uzyskania przychodu w 2015 r.

Koszty uzyskania przychodu stanowią podstawę do określenia wysokości dochodów. Jeżeli jednak koszty przekroczą sumę przychodów to różnica będzie stratą ze źródła przychodów. Jaka będzie wysokość kosztów w 2015 r.?

Firmy oczekują zmian w podatku od gier

Niektóre firmy zagraniczne chcą być obecne na polskim rynku hazardowym. Uważają, że konieczne są zmiany w ustawie hazardowej oraz zmiany w podatkach od gier. Korzystne byłoby wprowadzenie wspólnych europejskich przepisów, które zniosłyby wymogi rejestracji w poszczególnych krajach.

Przychody z praw autorskich w ramach firmy - jak rozliczać?

Rozliczanie autorskich praw majątkowych w ramach prowadzonej firmy od kilku lat sprawiało przedsiębiorcom problemy. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii rozbieżne stanowiska nie mogąc zdecydować się, jak zakwalifikować to źródło przychodów. Na szczęście niedawno Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w tej kwestii, kończąc ostatecznie wieloletnie spory. Warto wiedzieć, jak prawidłowo rozliczać tzw. twórcze przychody.

Termin złożenia zaświadczenia o podatku w KRUS

Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają czas do 31 maja na złożenie zaświadczenia o podatku z tytułu prowadzonej działalności do KRUS. Rolnik, który chce zachować prawo do opłacania składek i kontynuuje działalność w 2014 r., powinien do końca maja podać kwotę podatku za 2013 r., który nie może przekroczyć określonego limitu.

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Na 54. Posiedzeniu Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu kolejnego projektu ustawy - o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa. Przewiduje ona, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na takich samych zasadach, jak zobowiązania niezabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym.

Jak zarządzać płynnością finansową firmy?

Każda firma prowadzi działania zmierzające do osiągnięcia jak największych zysków z prowadzonych czynności. Najważniejszym czynnikiem odpowiedniego rozwoju i zaufania do firmy jest jej płynność finansowa. W jaki sposób zarządzać płynnością finansową?

Rekrutacja zewnętrzna a rekrutacja wewnętrzna - wady i zalety

Współcześni pracodawcy w celu dotarcia do idealnego kandydata korzystają z wielu różnych metod takich jak: publikacja ogłoszeń w mediach, system poleceń i rekomendacji, udział w targach pracy, organizowanie „kuźni talentów”, zlecenie rekrutacji agencjom doradztwa personalnego czy szeroko pojęte działania z zakresu employer brandingu. Oprócz tego istnieje jednak jeszcze jedna metoda zakładająca wykorzystanie zasobów ludzkich i drzemiącego w nich potencjału.

Optymalizacja działań w kanałach social media

Słowo „optymalizacja” kojarzy się wielu ludziom ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi i analizą danych. Okazuje się jednak, że sposoby optymalizacji działań marketingowych na podstawowym poziomie są całkiem łatwe. Wszystko polega na stopniowej poprawie uzyskiwanych wyników. Zastosowanie procesu optymalizacji wymaga racjonalnego spojrzenia na obecną sytuację i następnie - poprzez eksperymentowanie i analizę - opracowanie sposobów na to jak zastosować lepsze podejście.

Stawki karty podatkowej w 2015 r.

Kartą podatkową mogą być objęte tylko niektóre formy prowadzenia działalności. Minister Finansów każdego roku ogłasza w formie obwieszczenia wysokość stawek karty podatkowej na podstawie wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych. Jaka będzie wysokość stawek karty podatkowej w 2015 r.?

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy 2015 r.

W 2015 roku zostanie uszczelniony zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców. Projekt zmian w ustawie zakłada uszczelnienie luki umożliwiającej bezproblemowe uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego przez ciężarne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego równe dla wszystkich

W Senacie trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Nowelizacja przewiduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na takich samych zasadach, jak zobowiązania niezabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym.

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Osoby bezrobotne, które zamierzają prowadzić własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o jednorazowe środki na jej podjęcie z urzędu pracy. W jaki sposób uzyskać środki na własną działalność? O czym należy pamiętać?

Koniec obowiązku podawania adresu polskiego dystrybutora

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje on między innymi likwidację obowiązku oznaczania na towarze adresu polskiego dystrybutora.

Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców cieszy się domena .eu, która została uruchomiona 7 grudnia 2005 r. Początkowo była przeznaczona dla instytucji publicznych Unii Europejskiej, jednak już rok później rejestracja stała się dostępna dla każdego. Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Rewolucja w rozliczaniu podatków

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, która wprowadzi rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatków. Od 2015 r. dokumenty składane do fiskusa będą przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną.

Zasiłek macierzyński przedsiębiorczej mamy

Przyszła mama prowadząca własną działalność gospodarczą jest uprawniona do pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w chwili urodzenia dziecka podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W jakiej wysokości otrzyma zasiłek?

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Wakacje ubezpieczeniowe dla firm

Wprowadzenie „wakacji” ubezpieczeniowych oraz zmiany w zakresie „kredytu podatkowego” w pierwszym okresie po zarejestrowaniu i podjęciu działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w przepisach.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Jak wielu urzędników poniosło do tej pory odpowiedzialność za łamanie prawa?

Własna działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Początkujący przedsiębiorcy na początku swojej kariery stają przed dylematem: Czy warto rozpocząć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, czy spróbować swoich sił w spółce z o.o.? Obie formy działalności są przyszłościowe, jednak nie zawsze idealne. Jaką formę prawną wybrać? Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Odroczenie bądź rozłożenie podatku na raty - kiedy jest możliwe?

Terminowe odprowadzanie danin publicznych i podatków stanowi obowiązek każdego obywatela i przedsiębiorcy. Wszystko jest w porządku, jeśli określone daniny i podatki płacone są w prawidłowej wysokości i terminowo. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy na skutek różnych niesprzyjających okoliczności nie będziemy w stanie terminowo regulować należnych podatków. Warto wtedy wiedzieć, jak skutecznie wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty bądź o umorzenie podatku.

System zarządzania jakością – strategia firmy w systemie zarządzania jakością

Podstawowym zadaniem menedżera jest realizacja celów przedsiębiorstwa. Warto jednak zauważyć, że realizowane cele powinny przede wszystkim zapewnić możliwie jak najdłuższy czas funkcjonowania firmy na najwyższym poziomie. Przyciągnięcie nowych klientów oraz utrzymanie dotychczasowych staje się warunkiem przetrwania przedsiębiorstwa w otoczeniu konkurencyjnym.

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

Niższa stawka VAT i odmrożenie skali podatkowej - najwcześniej w 2016 r.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wcześniejszej niż w 2017 roku obniżki stawki VAT. Natomiast odmrożenie skali podatkowej będzie możliwe dopiero po wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu, czyli najwcześniej w 2016 roku.

MF przygotowało projekt zmian w podatkach

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w działaniach związanych z podatkami. Mają pomóc w zwiększeniu kontroli przestrzegania przepisów podatkowych oraz ulepszyć działanie administracji podatkowej.

Nastroje przedsiębiorców: najlepsze przed nami

Nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach są najlepsze od 2010 roku - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. W tym kwartale wskaźnik nastrojów KERNA wzrósł do minus 45,46 pkt. wobec minus 52,49 w minionym kwartale.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. IV

Jeśli klienci nie kupują dokonując przedpłaty albo nie płacą gotówką przy odbiorze towaru czy usługi, to znaczy, że dokonują transakcji z odroczonym terminem płatności. W takim przypadku, nieuchronnie, będzie dochodzić do opóźnień w płatnościach i trzeba mieć wypracowany system reagowania na ten stan rzeczy.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie nie wpłynie również na wysokość pozostałego do wykorzystania zasiłku. W jaki sposób wyliczany jest zasiłek dla przedsiębiorców?

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Zawarcie umowy przedwstępnej jest powszechne w obrocie gospodarczym. Umowę przedwstępną strony zawierają, jeśli z jakichś względów zawarcie umowy ostatecznej jest niemożliwe lub dla nich niedogodne. Może to być spowodowane np. niemożliwością dochowania należytej formy umowy lub koniecznością uzyskania zezwolenia organu administracji. Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG

Dane z CEIDG są udostępniane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG?

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa to skuteczny sposób na przekazanie swojej firmy na wypadek śmierci. Czym dokładnie jest zapis windykacyjny i w jaki sposób przekazać za jego pomocą przedsiębiorstwo?

Wprowadzanie towarów do Polski - będzie łatwiej

Przedsiębiorca wprowadzający na polski rynek towar - znajdujący się w już obrocie w Unii Europejskiej - nie będzie musiał zamieszczać na opakowaniu adresu polskiego dystrybutora. Takie rozwiązanie wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty przez Radę Ministrów.

REKLAMA