| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes

Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes

Osoba prowadząca własną firmę, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy obowiązek ten będzie wynikał z umowy zlecenia?

Zbieg tytułów ubezpieczenia

Na samym początku należy wyjaśnić, że gdy umowa-zlecenie nie jest wykonywana w ramach prowadzonej  działalności gospodarczej, a jej przedmiot nie pokrywa się z przedmiotem tej działalności mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia.

Istotne dla ustalenia czy umowa-zlecenie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma zakwalifikowanie przychodów z tej umowy dla celów podatkowych. W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, wykonująca jednocześnie umowę- zlecenia, osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów podatkowych), jak również przychody z wykonywanej umowy-zlecenia (z działalności wykonywanej osobiście), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W takiej sytuacji umowa zlecenie nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz Newsletter!

Z jakiego tytułu składki?

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą  na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli z tytułu wykonywania umowy zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoba ta może zostać dobrowolnie, na swój wniosek, objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia.

Należy zatem zauważyć, że a contrario, w przypadku, gdy podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia jest wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązuje zasada pierwszeństwa w czasie.

Zgodnie z tą zasadą obowiązek ubezpieczenia istnieje z tytułu, który powstał najwcześniej, z pozostałych tytułów ubezpieczenia osoba taka może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi dobrowolnie, z tym że możliwa jest zmiana tytułu ubezpieczenia, a więc osoba ta może wybrać, z którego tytułu będzie ubezpieczona (art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Składki ZUS 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »