| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes

Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes

Osoba prowadząca własną firmę, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy obowiązek ten będzie wynikał z umowy zlecenia?

Zbieg tytułów ubezpieczenia

Na samym początku należy wyjaśnić, że gdy umowa-zlecenie nie jest wykonywana w ramach prowadzonej  działalności gospodarczej, a jej przedmiot nie pokrywa się z przedmiotem tej działalności mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia.

Istotne dla ustalenia czy umowa-zlecenie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma zakwalifikowanie przychodów z tej umowy dla celów podatkowych. W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, wykonująca jednocześnie umowę- zlecenia, osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów podatkowych), jak również przychody z wykonywanej umowy-zlecenia (z działalności wykonywanej osobiście), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W takiej sytuacji umowa zlecenie nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz Newsletter!

Z jakiego tytułu składki?

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą  na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli z tytułu wykonywania umowy zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoba ta może zostać dobrowolnie, na swój wniosek, objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia.

Należy zatem zauważyć, że a contrario, w przypadku, gdy podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia jest wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązuje zasada pierwszeństwa w czasie.

Zgodnie z tą zasadą obowiązek ubezpieczenia istnieje z tytułu, który powstał najwcześniej, z pozostałych tytułów ubezpieczenia osoba taka może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi dobrowolnie, z tym że możliwa jest zmiana tytułu ubezpieczenia, a więc osoba ta może wybrać, z którego tytułu będzie ubezpieczona (art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Składki ZUS 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »