Zbieg tytułów ubezpieczenia: zlecenie i własny biznes
REKLAMA
REKLAMA
Zbieg tytułów ubezpieczenia
Na samym początku należy wyjaśnić, że gdy umowa-zlecenie nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jej przedmiot nie pokrywa się z przedmiotem tej działalności mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia.
REKLAMA
Istotne dla ustalenia czy umowa-zlecenie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma zakwalifikowanie przychodów z tej umowy dla celów podatkowych. W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, wykonująca jednocześnie umowę- zlecenia, osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów podatkowych), jak również przychody z wykonywanej umowy-zlecenia (z działalności wykonywanej osobiście), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.
W takiej sytuacji umowa zlecenie nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Zapisz się na nasz Newsletter!
Z jakiego tytułu składki?
REKLAMA
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli z tytułu wykonywania umowy zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoba ta może zostać dobrowolnie, na swój wniosek, objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia.
Należy zatem zauważyć, że a contrario, w przypadku, gdy podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia jest wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązuje zasada pierwszeństwa w czasie.
Zgodnie z tą zasadą obowiązek ubezpieczenia istnieje z tytułu, który powstał najwcześniej, z pozostałych tytułów ubezpieczenia osoba taka może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi dobrowolnie, z tym że możliwa jest zmiana tytułu ubezpieczenia, a więc osoba ta może wybrać, z którego tytułu będzie ubezpieczona (art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Wyższe składki ZUS w 2014 roku
Wysokość składki
Przez obowiązującą daną osobę najniższą podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność rozumie się odpowiednio:
REKLAMA
- 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy (w 2013 roku jest to kwota 2.227,80 zł ), natomiast w odniesieniu do składek należnych za okres do 31 grudnia 2008 r. – 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,
- 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku, osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (w 2013 r. jest to kwota 480,00 zł).
Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS
Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przepisy art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie mają zastosowania do osób, które:
1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.