REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody z praw autorskich w ramach firmy - jak rozliczać?

Firma. Fot. Fotolia
Firma. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie autorskich praw majątkowych w ramach prowadzonej firmy od kilku lat sprawiało przedsiębiorcom problemy. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii rozbieżne stanowiska nie mogąc zdecydować się, jak zakwalifikować to źródło przychodów. Na szczęście niedawno Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w tej kwestii, kończąc ostatecznie wieloletnie spory. Warto wiedzieć, jak prawidłowo rozliczać tzw. twórcze przychody.

Autor: Sebastian Bobrowski, InFakt.pl

REKLAMA

Którzy przedsiębiorcy sprzedają autorskie prawa majątkowe?

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wiążą się z koniecznością rozliczania przychodów z tytułu autorskich praw majątkowych. Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi lub wytwarzają towary o charakterze twórczym, wymagającym indywidualnego talentu lub umiejętności wykonawcy. Zazwyczaj sprzedaż takiego towaru lub usługi wiąże się z przekazaniem nabywcy praw autorskich zezwalających na korzystanie, czy rozpowszechnianie przekazanego dzieła.

 „Twórcze przychody” mogą osiągać m.in. jednoosobowi przedsiębiorcy będący:

- programistami,

- dziennikarzami,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- tłumaczami,

- architektami,

- naukowcami,

- grafikami,

- copywriterami,

- fotografami.

Powyższe zawody można również wykonywać w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście bez konieczności rejestracji firmy. Wtedy rozliczenia następują na podstawie umów o dzieło.

Posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej może jednak ułatwić nawiązywanie współpracy z innymi firmami, które nie zawsze chcą dokonywać rozliczeń za wykonawcę. Twórca-przedsiębiorca ma bowiem możliwość wystawiania faktur za wykonane dzieła, zaś nabywca nie ma wobec niego żadnych obowiązków, gdyż przedsiębiorca sam płaci swój podatek dochodowy i ew. składki ZUS.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Kontrowersyjne interpretacje organów podatkowych…

REKLAMA

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera żadnych unormowań, które wykluczałyby możliwość uzyskiwania przychodów z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej. Mimo tego w ciągu ostatnich kilku lat organy podatkowe wydały kilka postanowień i interpretacji podatkowych, w których zabraniały przedsiębiorcom wytwarzającym twórcze towary lub usługi rozliczania w ramach działalności przychodów uzyskiwanych z praw autorskich (m.in. wynagrodzeń, honorariów, opłat licencyjnych, tantiem).

Ich zdaniem powinny one być rozliczane jako przychody z praw majątkowych opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zakwalifikowanie autorskich zysków do tego źródła, oznacza że uzyskany przez twórcę przychód powinien być wykazywany w zeznaniu rocznym jako przychód z praw autorskich i innych praw.

Odtwarzanie muzyki w firmie. Co z prawami autorskimi?

Zapisz się na nasz newsletter

…i związane z nimi problemy

Taka interpretacja zrodziła szereg problemów. Przedsiębiorcy uzyskujący część przychodów o charakterze twórczym, a cześć przychodów o innym charakterze mieli problem z odpowiednim kluczem podziału takich przychodów i kwalifikacją kosztów podatkowych.

REKLAMA

Na przykład fotograf wykonujący zarówno fotografie artystyczne (o charakterze autorskim), jak i zwykłe zdjęcia nieobjęte prawami autorskimi (np. legitymacyjne, paszportowe), mógł mieć wątpliwości jak rozliczyć podatkowo zakupiony na potrzeby działalności sprzęt fotograficzny.

Nie było jasne, czy nabyty aparat stanowi koszt uzyskania przychodu związany ze źródłem jakim jest działalność gospodarcza, czy też nie. Takie rozwiązanie podatkowe było również kłopotliwe dla zamawiających autorskie dzieła, gdyż wiązało się ono z koniecznością odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy za wykonawcę.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Twórcy mogą rozliczać przychody w ramach firmy

Na szczęście w marcu br. Ministerstwo Finansów ostatecznie ukróciło kontrowersyjne praktyki organów podatkowych jednoznacznie rozstrzygając, że twórcy uzyskujący przychody autorskie mogą rozliczać je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Tak więc obecnie twórca prowadzący jednoosobową firmę:

- Ma możliwość wyboru sposobu opodatkowania swojej działalności, na takich samych zasadach jak inni przedsiębiorcy. Może m.in. rozliczać się według skali podatkowej na poziomie 18% lub 32% lub płacić podatek liniowy.

- Może zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów wszelkie wydatki związane z wytwarzanymi usługami lub towarami o autorskim charakterze (m.in. wydatki na sprzęt komputerowy, oprogramowanie, lokal, materiały biurowe itp.).

- Nie musi korygować deklaracji rocznych PIT za ubiegłe lata, w przypadku gdy zaliczał przychody z autorskich praw majątkowych do przychodów z działalności gospodarczej. Korekt nie muszą dokonywać również klienci twórcy, którzy kupowali od niego utwory.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło także, że do przychodów uzyskiwanych z majątkowych praw autorskich w ramach firmy, nie mają zastosowania zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów (koszty te dotyczą rozliczeń na podstawie umowy o dzieło zawartej pomiędzy klientem, a twórcą jako osoba fizyczną).

Sebastian Bobrowski, InFakt.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA

    Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

    Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

    Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

    W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

    Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

    Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

    Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

    Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

    REKLAMA

    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    REKLAMA