Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu banki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące banki.
Bankowość korporacyjna kontra pandemia. Czy banki mają apetyt na ryzyko? [VIDEO]
Aktualizacja: 11.12.2020
Bankowość korporacyjna i pandemia. Czy w erze postcovidowej banki zmienią podejście do ryzyka i kredytowania firm? Rozmawiamy z Tomaszem Styczyńskim, prezesem Banku Pekao S.A. »
Prognoza dla bankowości - co zmieniła pandemia COVID-19?
Aktualizacja: 26.08.2020
Ekonomiści wskazują, że aby utrzymać płynność finansową po kryzysie związanym z koronawirusem, banki będą musiały przeprowadzić zmiany w kluczowych obszarach. Przyspieszyć ma proces cyfryzacji i rozwój technologiczny, szczególnie w kwestii wykorzystania architektury mikroserwisów, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zmianie ma ulec podejście do zarządzania aktywami, inwestycjami oraz polityki kredytowej. Banki mają też zwiększać konkurencyjność względem coraz bardziej innowacyjnych fintechów, challenger i neo banków. »
Jak nie zmarnować dobrego kryzysu? Transformacja sektora bankowego
Aktualizacja: 17.08.2020
Mniejsze zyski banków? To już się dzieje. Spadek marży odsetkowej wywołany obniżką stóp procentowych, wzrost odpisów na oczekiwane straty kredytowe oraz spadek przychodów z tytułu opłat i prowizji, spowodowany zmniejszonym popytem na usługi bankowe – to w ocenie NBP główne czynniki, które w nadchodzącym czasie wpłyną na spadek zyskowności sektora bankowego. »
Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu
Aktualizacja: 25.10.2018
Przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych (FinTech - Financial Technologies) takie jak banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje płatnicze, czy firmy inwestycyjne prześcigają się w tworzeniu narzędzi informatycznych, które pozwalają klientom na wygodne korzystanie z usług finansowych. Obecnie tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii chmur obliczeniowych (cloud computing) mogą rozwijać swoją działalność. »
Co zrobić, gdy pieniądze zostaną przelane na niewłaściwy rachunek
Aktualizacja: 19.03.2018
Dzięki bankowości elektronicznej możemy zrobić przelew samodzielnie, bez stania w kolejce i z małą prowizją. Trzeba jednak uważać, żeby swoboda i łatwość dokonania operacji nie były przyczyną brzemiennego w skutki błędu. Co się stanie, gdy zdarzy się błąd i pieniądze zostaną przelane na niewłaściwe konto? Odzyskanie ich będzie formalnością czy drogą przez mękę? »
Serwisy transakcyjne i działalność TPP w świetle Dyrektywy PSD II - warsztat
Aktualizacja: 10.01.2017
W dniach 15-16 lutego 2017 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie odbędzie się warsztat „Serwisy transakcyjne i działalność TPP w świetle dyrektywy PSD II” organizowany przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. »
Unijna dyrektywa „bail in”, czyli zamach na własność prywatną
Aktualizacja: 18.10.2016
Znane powiedzenie „mieć coś pewne jak w banku” wydaje się dziś być mocno nieaktualne, a to dzięki nowej, kontrowersyjnej dyrektywie Unii Europejskiej o nazwie "Bank Recovery and Resolution Directive" (BRRD), określanej potocznie jako dyrektywa „bail – in”. »
Gdzie i dlaczego warto trzymać pieniądze w zagranicznych bankach?
Aktualizacja: 23.08.2016
Swobodny przepływ kapitału, wynikający z przynależności do różnych międzynarodowych organizacji o charakterze gospodarczym (np. UE) lub podpisanych dwu – lub wielostronnych międzynarodowych umów handlowych, umożliwia nie tylko działalność gospodarczą o charakterze transgranicznym, ale także lokowanie oszczędności na zagranicznych kontach bankowych. »
Wielu Polaków nadal nie posiada rachunku bankowego
Aktualizacja: 22.07.2016
Z informacji zebranych przez Narodowy Bank Polski wynika, że 22 proc. Polaków nie posiada konta w banku. Największą grupę wśród nich stanowią osoby młode. Dlaczego rachunek bankowy jest im niepotrzebny? »
Zmiany w wysokości opłat sądowych przy okazji noweli prawa bankowego
Aktualizacja: 27.01.2016
Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy prawo bankowe i niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 27 listopada 2015 r., zmieniono m.in. ustawę prawo bankowe, uchylając m. in. artykuły 96-98 tego aktu. »
Podatek bankowy już obowiązuje
Aktualizacja: 03.02.2016
Od 1 lutego 2016 r. obowiązuje podatek bankowy. Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0,44 proc. od wartości aktywów. »
Ranking polskich banków pod względem jakości obsługi
Aktualizacja: 15.01.2016
Jak profesjonalnie prezentować produkty banku i finalizować transakcje, najlepiej wiedzą w Banku Millennium. Natomiast w ING Banku Śląskim umieją rozpoznawać potrzeby i dbać o odpowiednią interakcję, a w Deutsche Banku dobre wrażenie sprawia wygląd placówek oraz kompetencje doradców w zakresie oferty produktów dodatkowych. To wnioski płynące z badania INTERNATIONAL SERVICE CHECK, w którym tajemniczy klienci mierzyli jakość obsługi w polskich bankach. »
Podatek bankowy od lutego 2016 r.
Aktualizacja: 13.01.2016
Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych została przyjęta 29 grudnia 2015 przez Sejm i choć Senat wprowadził do ustawy kilkanaście poprawek wszystko wskazuje na to, że od lutego br. zacznie obowiązywać. Banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOKi i firmy pożyczkowe zostaną obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 procent wartości ich aktywów, ta nowa danina ma przynieść budżetowi państwa roczne wpływy na poziomie 55 mld zł potrzebne na sfinansowanie obiecanych przez rząd programów socjalnych. »
Ranking kont oszczędnościowych – listopad 2015
Aktualizacja: 17.11.2015
Jedni wolą wydawać pieniądze, inni natomiast chcą je oszczędzać. Gdzie zatem obecnie najlepiej ulokować swoje środki finansowe? Oto ranking najlepszych kont oszczędnościowych w miesiącu listopadzie 2015 r. »
Nowe propozycje dotyczące zarządzania ryzykiem finansowym
Aktualizacja: 09.06.2015
Projekt nowelizacji Prawa bankowego zakłada wzmocnienie struktury organizacyjnej instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych. Ponadto mają zostać wprowadzone nowe zasady zarządzania ryzykiem przez organy zarządzające instytucjami kredytowymi. We wtorek 9 czerwca 2015 r. rząd zajmie się projektem noweli. »
Leasing w firmie. Czy przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają?