REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kondycja polskich przedsiębiorców /fot. Fotolia
Kondycja polskich przedsiębiorców /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju w dniu wczorajszym opublikowało raport o przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z raportu wyniki gospodarcze można uznać za dobre. Odnotowano wzrost gospodarczy na poziomie 3,6% (jest to jeden z lepszych wyników Unii Europejskiej).

W raporcie szczegółowo przeanalizowano sytuację makroekonomiczną w Polsce w 2015 roku (w tym handel zagraniczny, rynek i koszty pracy), charakterystykę polskich przedsiębiorstw (obejmującą mi.in. sytuację ekonomiczno–finansową przedsiębiorstw, bariery w prowadzeniu przedsiębiorstw w ocenie samych przedsiębiorców). W raporcie uwzględniono także otoczenie instytucjonalne przedsiębiorstw, w tym ich finansowanie, funkcjonowanie sądownictwa, jak również współpracę w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz klastrów.

REKLAMA

Handel zagraniczny

Jak wynika z danych GUS eksport towarów w 2015 r. zwiększył się o 8,3% (do 179,6 mld EURO), zaś import o 5,2% (177,2 mld EURO). Oznacza to, że w zeszłym roku odnotowano nadwyżkę handlową w wysokości 2,3 mld EURO (w ujęciu złotowym wyniosła 9,9 mld PLN, w dolarowym 2,7 mld USD – to pierwsza taka nadwyżka od 1990 r.). Korzystniej kształtują się obroty handlowe z rynkami rozwiniętymi gospodarczo. W miarę szybki wzrost wywozu na rozwinięte gospodarczo rynki wynikał ze zwiększenia sprzedaży do UE. Przede wszystkim zwiększył się wywóz do: Hiszpanii (o 15,8%), Włoch (o 15,5%), Niderlandów (o 15,1%), Wielkiej Brytanii (o 14,5%), Rumunii (o 13,8%), Austrii (o 12,6%) i Niemiec (o 11,6%). Jeżeli chodzi o rynki pozaunijne to odnotowano spadek eksportu do Norwegii o 11,5% w 2015 r., z kolei do Kanady (o 17,8%), USA (o 11%) oraz Szwajcarii (o 14,6%) wywóz wzrósł. Zwiększył się także eksport do Egiptu (o ok. 70%), Meksyku (o blisko 60%), Singapuru (o ok. 27%), Turcji (o ok. 20%), a także Chin (o 8%). Spadki wywozu odnotowano do: Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 17%), Serbii (o ok. 6%), Brazylii (o ponad 9%) oraz Algierii (o ok. 40%). Sprzedaż eksportowa wzrosła we wszystkich grupach produktu poza mineralnymi. Najszybszy wzrost sprzedaży odnotowano dla wyrobów przemysłu lekkiego (o 17,4%).

Zobacz serwis: Moja firma

Rynek i koszty pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W 2015 r. wskaźnik zatrudnienia (czyli wskaźnik określający udział ludności pracującej w grupie wiekowej 20–64 w ogólnej liczbie ludności w tym wieku) wyniósł 67,8%. W porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 1,3%. Należy pamiętać, że zgodnie ze strategią „Europa 2020” cel, który powinniśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 3 lat to 71%. Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia w krajach Unii. Jak wynika z danych BAEL Eurostat dla grupy wiekowej 20 – 64 lata niższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano tylko w 8 państwach członkowskich, tj. w Belgii, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowacji oraz we Włoszech.

Na koniec 2015 r. bez pracy pozostawało 1.563,3 tyś. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,8%, czyli była o 1,6 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim (16,3%), najniższą w województwie wielkopolskim (6,2%).

Zwiększa się liczba osób wyjeżdżających zarobkowo za granicę. Polacy wyjeżdżają głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, popularne są również Irlandia, Holandia, Włochy i Norwegia. Co ciekawe w Norwegii jesteśmy najliczniejszą grupą imigracyjną.

W Polsce cudzoziemcy zatrudniani są głównie w województwie mazowieckim. Ich zatrudnienie koncentruje się głównie w m.st. Warszawa, w powiecie płońskim oraz grójeckim. W powiatach tych zarejestrowano łącznie prawie 40% wszystkich oświadczeń w Polsce.

W 2015 r. koszty pracy zwiększyły się o 3,5% . Mimo odnotowanych w latach 2004-2015 wzrostu kosztów pracy o 79 %, Polska nadal charakteryzuje się najniższymi kosztami pracy w UE. Słabiej opłacanych pracowników można znaleźć tylko w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Łotwie i na Węgrzech. Klin podatkowy w Polsce na tle państw Europy Środkowo – Wschodniej pozostaje nadal na dość niskim poziomie, jest też niższy od średniej dla OECD.

Zobacz serwis: Praca

Sytuacja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw

Liczba zarejestrowanych podmiotów w 2015 r. wzrosła o 65 tyś. W stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej zarejestrowanych podmiotów jest w sekcji handel oraz naprawa samochodów.

REKLAMA

Jak wynika z opublikowanego 19.10.2016 r. raportu Ministerstwa Rozwoju w zeszłym roku przychody z całokształtu działalności przedsiębiorstw wyniosły 3.088 mld zł. Dynamika przychodów w sektorze prywatnym wyprzedziła dynamikę kosztów. W sektorze publicznym wystąpiła sytuacja odwrotna. Reasumując wynik brutto w sektorze prywatnym wzrósł, w publicznym – obniżył się.

W zeszłym roku w przedsiębiorstwach pracowało 5.191 tyś osób. Liczba pracujących najszybciej zwiększyła się w województwie wielkopolskim oraz pomorskim, najwolniej na Śląsku oraz w województwie świętokrzyskim.

Funkcjonowanie sądownictwa

Sądownictwo ma spory wpływ na pewność obrotu gospodarczego. Dla przedsiębiorców najważniejsza jest szybkość, sprawność oraz efektywność sądów powszechnych. Ma to znaczenie m.in. w dochodzeniu roszczeń z umów. W ubiegłym roku wzrósł (w porównaniu do 2014 r.) wpływ spraw do sądów powszechnych. W 2015 r. wniesiono ponad 15,2 mln spraw. Do sądów powszechnych wpłynęło 1,7 mln. spraw gospodarczych. Jak wynika z rocznego raportu Ministerstwa Rozwoju sądy rejonowe, obarczone w 96% wpływem spraw gospodarczych w 2015 r., zanotowały wzrost wpływu tego typu spraw o 6,8 %. Największy wzrost został odnotowany w Sądzie Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych (o 14,8% w porównaniu do roku poprzedniego), zdecydowanie mniej spraw wpłynęło do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (o 33,4%).

Jak zapewnia w raporcie Ministerstwo Rozwoju trwają prace nad pakietem rozwiązań oczekiwanych przez przedsiębiorców. Propozycje te mają łączyć w sobie problematykę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej z zakresu kilku gałęzi oraz dziedzin prawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA