reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kondycja polskich przedsiębiorców

Kondycja polskich przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju w dniu wczorajszym opublikowało raport o przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z raportu wyniki gospodarcze można uznać za dobre. Odnotowano wzrost gospodarczy na poziomie 3,6% (jest to jeden z lepszych wyników Unii Europejskiej).

W raporcie szczegółowo przeanalizowano sytuację makroekonomiczną w Polsce w 2015 roku (w tym handel zagraniczny, rynek i koszty pracy), charakterystykę polskich przedsiębiorstw (obejmującą mi.in. sytuację ekonomiczno–finansową przedsiębiorstw, bariery w prowadzeniu przedsiębiorstw w ocenie samych przedsiębiorców). W raporcie uwzględniono także otoczenie instytucjonalne przedsiębiorstw, w tym ich finansowanie, funkcjonowanie sądownictwa, jak również współpracę w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz klastrów.

Handel zagraniczny

Jak wynika z danych GUS eksport towarów w 2015 r. zwiększył się o 8,3% (do 179,6 mld EURO), zaś import o 5,2% (177,2 mld EURO). Oznacza to, że w zeszłym roku odnotowano nadwyżkę handlową w wysokości 2,3 mld EURO (w ujęciu złotowym wyniosła 9,9 mld PLN, w dolarowym 2,7 mld USD – to pierwsza taka nadwyżka od 1990 r.). Korzystniej kształtują się obroty handlowe z rynkami rozwiniętymi gospodarczo. W miarę szybki wzrost wywozu na rozwinięte gospodarczo rynki wynikał ze zwiększenia sprzedaży do UE. Przede wszystkim zwiększył się wywóz do: Hiszpanii (o 15,8%), Włoch (o 15,5%), Niderlandów (o 15,1%), Wielkiej Brytanii (o 14,5%), Rumunii (o 13,8%), Austrii (o 12,6%) i Niemiec (o 11,6%). Jeżeli chodzi o rynki pozaunijne to odnotowano spadek eksportu do Norwegii o 11,5% w 2015 r., z kolei do Kanady (o 17,8%), USA (o 11%) oraz Szwajcarii (o 14,6%) wywóz wzrósł. Zwiększył się także eksport do Egiptu (o ok. 70%), Meksyku (o blisko 60%), Singapuru (o ok. 27%), Turcji (o ok. 20%), a także Chin (o 8%). Spadki wywozu odnotowano do: Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 17%), Serbii (o ok. 6%), Brazylii (o ponad 9%) oraz Algierii (o ok. 40%). Sprzedaż eksportowa wzrosła we wszystkich grupach produktu poza mineralnymi. Najszybszy wzrost sprzedaży odnotowano dla wyrobów przemysłu lekkiego (o 17,4%).

Zobacz serwis: Moja firma

Rynek i koszty pracy

W 2015 r. wskaźnik zatrudnienia (czyli wskaźnik określający udział ludności pracującej w grupie wiekowej 20–64 w ogólnej liczbie ludności w tym wieku) wyniósł 67,8%. W porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 1,3%. Należy pamiętać, że zgodnie ze strategią „Europa 2020” cel, który powinniśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 3 lat to 71%. Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia w krajach Unii. Jak wynika z danych BAEL Eurostat dla grupy wiekowej 20 – 64 lata niższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano tylko w 8 państwach członkowskich, tj. w Belgii, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowacji oraz we Włoszech.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kondycja polskich przedsiębiorców /fot. Fotolia
Kondycja polskich przedsiębiorców /fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama