Kondycja polskich przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
W raporcie szczegółowo przeanalizowano sytuację makroekonomiczną w Polsce w 2015 roku (w tym handel zagraniczny, rynek i koszty pracy), charakterystykę polskich przedsiębiorstw (obejmującą mi.in. sytuację ekonomiczno–finansową przedsiębiorstw, bariery w prowadzeniu przedsiębiorstw w ocenie samych przedsiębiorców). W raporcie uwzględniono także otoczenie instytucjonalne przedsiębiorstw, w tym ich finansowanie, funkcjonowanie sądownictwa, jak również współpracę w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz klastrów.
REKLAMA
Handel zagraniczny
Jak wynika z danych GUS eksport towarów w 2015 r. zwiększył się o 8,3% (do 179,6 mld EURO), zaś import o 5,2% (177,2 mld EURO). Oznacza to, że w zeszłym roku odnotowano nadwyżkę handlową w wysokości 2,3 mld EURO (w ujęciu złotowym wyniosła 9,9 mld PLN, w dolarowym 2,7 mld USD – to pierwsza taka nadwyżka od 1990 r.). Korzystniej kształtują się obroty handlowe z rynkami rozwiniętymi gospodarczo. W miarę szybki wzrost wywozu na rozwinięte gospodarczo rynki wynikał ze zwiększenia sprzedaży do UE. Przede wszystkim zwiększył się wywóz do: Hiszpanii (o 15,8%), Włoch (o 15,5%), Niderlandów (o 15,1%), Wielkiej Brytanii (o 14,5%), Rumunii (o 13,8%), Austrii (o 12,6%) i Niemiec (o 11,6%). Jeżeli chodzi o rynki pozaunijne to odnotowano spadek eksportu do Norwegii o 11,5% w 2015 r., z kolei do Kanady (o 17,8%), USA (o 11%) oraz Szwajcarii (o 14,6%) wywóz wzrósł. Zwiększył się także eksport do Egiptu (o ok. 70%), Meksyku (o blisko 60%), Singapuru (o ok. 27%), Turcji (o ok. 20%), a także Chin (o 8%). Spadki wywozu odnotowano do: Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 17%), Serbii (o ok. 6%), Brazylii (o ponad 9%) oraz Algierii (o ok. 40%). Sprzedaż eksportowa wzrosła we wszystkich grupach produktu poza mineralnymi. Najszybszy wzrost sprzedaży odnotowano dla wyrobów przemysłu lekkiego (o 17,4%).
Zobacz serwis: Moja firma
Rynek i koszty pracy
REKLAMA
W 2015 r. wskaźnik zatrudnienia (czyli wskaźnik określający udział ludności pracującej w grupie wiekowej 20–64 w ogólnej liczbie ludności w tym wieku) wyniósł 67,8%. W porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 1,3%. Należy pamiętać, że zgodnie ze strategią „Europa 2020” cel, który powinniśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 3 lat to 71%. Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia w krajach Unii. Jak wynika z danych BAEL Eurostat dla grupy wiekowej 20 – 64 lata niższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano tylko w 8 państwach członkowskich, tj. w Belgii, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowacji oraz we Włoszech.
Na koniec 2015 r. bez pracy pozostawało 1.563,3 tyś. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,8%, czyli była o 1,6 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim (16,3%), najniższą w województwie wielkopolskim (6,2%).
Zwiększa się liczba osób wyjeżdżających zarobkowo za granicę. Polacy wyjeżdżają głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, popularne są również Irlandia, Holandia, Włochy i Norwegia. Co ciekawe w Norwegii jesteśmy najliczniejszą grupą imigracyjną.
W Polsce cudzoziemcy zatrudniani są głównie w województwie mazowieckim. Ich zatrudnienie koncentruje się głównie w m.st. Warszawa, w powiecie płońskim oraz grójeckim. W powiatach tych zarejestrowano łącznie prawie 40% wszystkich oświadczeń w Polsce.
W 2015 r. koszty pracy zwiększyły się o 3,5% . Mimo odnotowanych w latach 2004-2015 wzrostu kosztów pracy o 79 %, Polska nadal charakteryzuje się najniższymi kosztami pracy w UE. Słabiej opłacanych pracowników można znaleźć tylko w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Łotwie i na Węgrzech. Klin podatkowy w Polsce na tle państw Europy Środkowo – Wschodniej pozostaje nadal na dość niskim poziomie, jest też niższy od średniej dla OECD.
Zobacz serwis: Praca
Sytuacja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw
Liczba zarejestrowanych podmiotów w 2015 r. wzrosła o 65 tyś. W stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej zarejestrowanych podmiotów jest w sekcji handel oraz naprawa samochodów.
REKLAMA
Jak wynika z opublikowanego 19.10.2016 r. raportu Ministerstwa Rozwoju w zeszłym roku przychody z całokształtu działalności przedsiębiorstw wyniosły 3.088 mld zł. Dynamika przychodów w sektorze prywatnym wyprzedziła dynamikę kosztów. W sektorze publicznym wystąpiła sytuacja odwrotna. Reasumując wynik brutto w sektorze prywatnym wzrósł, w publicznym – obniżył się.
W zeszłym roku w przedsiębiorstwach pracowało 5.191 tyś osób. Liczba pracujących najszybciej zwiększyła się w województwie wielkopolskim oraz pomorskim, najwolniej na Śląsku oraz w województwie świętokrzyskim.
Funkcjonowanie sądownictwa
Sądownictwo ma spory wpływ na pewność obrotu gospodarczego. Dla przedsiębiorców najważniejsza jest szybkość, sprawność oraz efektywność sądów powszechnych. Ma to znaczenie m.in. w dochodzeniu roszczeń z umów. W ubiegłym roku wzrósł (w porównaniu do 2014 r.) wpływ spraw do sądów powszechnych. W 2015 r. wniesiono ponad 15,2 mln spraw. Do sądów powszechnych wpłynęło 1,7 mln. spraw gospodarczych. Jak wynika z rocznego raportu Ministerstwa Rozwoju sądy rejonowe, obarczone w 96% wpływem spraw gospodarczych w 2015 r., zanotowały wzrost wpływu tego typu spraw o 6,8 %. Największy wzrost został odnotowany w Sądzie Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych (o 14,8% w porównaniu do roku poprzedniego), zdecydowanie mniej spraw wpłynęło do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (o 33,4%).
Jak zapewnia w raporcie Ministerstwo Rozwoju trwają prace nad pakietem rozwiązań oczekiwanych przez przedsiębiorców. Propozycje te mają łączyć w sobie problematykę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej z zakresu kilku gałęzi oraz dziedzin prawa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.