Kategorie

Kondycja polskich przedsiębiorców

Marta Pawłowska
Kondycja polskich przedsiębiorców /fot. Fotolia
Kondycja polskich przedsiębiorców /fot. Fotolia
Ministerstwo Rozwoju w dniu wczorajszym opublikowało raport o przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z raportu wyniki gospodarcze można uznać za dobre. Odnotowano wzrost gospodarczy na poziomie 3,6% (jest to jeden z lepszych wyników Unii Europejskiej).

W raporcie szczegółowo przeanalizowano sytuację makroekonomiczną w Polsce w 2015 roku (w tym handel zagraniczny, rynek i koszty pracy), charakterystykę polskich przedsiębiorstw (obejmującą mi.in. sytuację ekonomiczno–finansową przedsiębiorstw, bariery w prowadzeniu przedsiębiorstw w ocenie samych przedsiębiorców). W raporcie uwzględniono także otoczenie instytucjonalne przedsiębiorstw, w tym ich finansowanie, funkcjonowanie sądownictwa, jak również współpracę w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz klastrów.

Handel zagraniczny

Jak wynika z danych GUS eksport towarów w 2015 r. zwiększył się o 8,3% (do 179,6 mld EURO), zaś import o 5,2% (177,2 mld EURO). Oznacza to, że w zeszłym roku odnotowano nadwyżkę handlową w wysokości 2,3 mld EURO (w ujęciu złotowym wyniosła 9,9 mld PLN, w dolarowym 2,7 mld USD – to pierwsza taka nadwyżka od 1990 r.). Korzystniej kształtują się obroty handlowe z rynkami rozwiniętymi gospodarczo. W miarę szybki wzrost wywozu na rozwinięte gospodarczo rynki wynikał ze zwiększenia sprzedaży do UE. Przede wszystkim zwiększył się wywóz do: Hiszpanii (o 15,8%), Włoch (o 15,5%), Niderlandów (o 15,1%), Wielkiej Brytanii (o 14,5%), Rumunii (o 13,8%), Austrii (o 12,6%) i Niemiec (o 11,6%). Jeżeli chodzi o rynki pozaunijne to odnotowano spadek eksportu do Norwegii o 11,5% w 2015 r., z kolei do Kanady (o 17,8%), USA (o 11%) oraz Szwajcarii (o 14,6%) wywóz wzrósł. Zwiększył się także eksport do Egiptu (o ok. 70%), Meksyku (o blisko 60%), Singapuru (o ok. 27%), Turcji (o ok. 20%), a także Chin (o 8%). Spadki wywozu odnotowano do: Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 17%), Serbii (o ok. 6%), Brazylii (o ponad 9%) oraz Algierii (o ok. 40%). Sprzedaż eksportowa wzrosła we wszystkich grupach produktu poza mineralnymi. Najszybszy wzrost sprzedaży odnotowano dla wyrobów przemysłu lekkiego (o 17,4%).

Zobacz serwis: Moja firma

Rynek i koszty pracy

W 2015 r. wskaźnik zatrudnienia (czyli wskaźnik określający udział ludności pracującej w grupie wiekowej 20–64 w ogólnej liczbie ludności w tym wieku) wyniósł 67,8%. W porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 1,3%. Należy pamiętać, że zgodnie ze strategią „Europa 2020” cel, który powinniśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 3 lat to 71%. Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia w krajach Unii. Jak wynika z danych BAEL Eurostat dla grupy wiekowej 20 – 64 lata niższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano tylko w 8 państwach członkowskich, tj. w Belgii, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowacji oraz we Włoszech.

Na koniec 2015 r. bez pracy pozostawało 1.563,3 tyś. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,8%, czyli była o 1,6 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim (16,3%), najniższą w województwie wielkopolskim (6,2%).

Zwiększa się liczba osób wyjeżdżających zarobkowo za granicę. Polacy wyjeżdżają głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, popularne są również Irlandia, Holandia, Włochy i Norwegia. Co ciekawe w Norwegii jesteśmy najliczniejszą grupą imigracyjną.

W Polsce cudzoziemcy zatrudniani są głównie w województwie mazowieckim. Ich zatrudnienie koncentruje się głównie w m.st. Warszawa, w powiecie płońskim oraz grójeckim. W powiatach tych zarejestrowano łącznie prawie 40% wszystkich oświadczeń w Polsce.

W 2015 r. koszty pracy zwiększyły się o 3,5% . Mimo odnotowanych w latach 2004-2015 wzrostu kosztów pracy o 79 %, Polska nadal charakteryzuje się najniższymi kosztami pracy w UE. Słabiej opłacanych pracowników można znaleźć tylko w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Łotwie i na Węgrzech. Klin podatkowy w Polsce na tle państw Europy Środkowo – Wschodniej pozostaje nadal na dość niskim poziomie, jest też niższy od średniej dla OECD.

Zobacz serwis: Praca

Sytuacja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw

Liczba zarejestrowanych podmiotów w 2015 r. wzrosła o 65 tyś. W stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej zarejestrowanych podmiotów jest w sekcji handel oraz naprawa samochodów.

Jak wynika z opublikowanego 19.10.2016 r. raportu Ministerstwa Rozwoju w zeszłym roku przychody z całokształtu działalności przedsiębiorstw wyniosły 3.088 mld zł. Dynamika przychodów w sektorze prywatnym wyprzedziła dynamikę kosztów. W sektorze publicznym wystąpiła sytuacja odwrotna. Reasumując wynik brutto w sektorze prywatnym wzrósł, w publicznym – obniżył się.

W zeszłym roku w przedsiębiorstwach pracowało 5.191 tyś osób. Liczba pracujących najszybciej zwiększyła się w województwie wielkopolskim oraz pomorskim, najwolniej na Śląsku oraz w województwie świętokrzyskim.

Funkcjonowanie sądownictwa

Sądownictwo ma spory wpływ na pewność obrotu gospodarczego. Dla przedsiębiorców najważniejsza jest szybkość, sprawność oraz efektywność sądów powszechnych. Ma to znaczenie m.in. w dochodzeniu roszczeń z umów. W ubiegłym roku wzrósł (w porównaniu do 2014 r.) wpływ spraw do sądów powszechnych. W 2015 r. wniesiono ponad 15,2 mln spraw. Do sądów powszechnych wpłynęło 1,7 mln. spraw gospodarczych. Jak wynika z rocznego raportu Ministerstwa Rozwoju sądy rejonowe, obarczone w 96% wpływem spraw gospodarczych w 2015 r., zanotowały wzrost wpływu tego typu spraw o 6,8 %. Największy wzrost został odnotowany w Sądzie Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych (o 14,8% w porównaniu do roku poprzedniego), zdecydowanie mniej spraw wpłynęło do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (o 33,4%).

Jak zapewnia w raporcie Ministerstwo Rozwoju trwają prace nad pakietem rozwiązań oczekiwanych przez przedsiębiorców. Propozycje te mają łączyć w sobie problematykę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej z zakresu kilku gałęzi oraz dziedzin prawa.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...