| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kondycja polskich przedsiębiorców

Kondycja polskich przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju w dniu wczorajszym opublikowało raport o przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z raportu wyniki gospodarcze można uznać za dobre. Odnotowano wzrost gospodarczy na poziomie 3,6% (jest to jeden z lepszych wyników Unii Europejskiej).

W raporcie szczegółowo przeanalizowano sytuację makroekonomiczną w Polsce w 2015 roku (w tym handel zagraniczny, rynek i koszty pracy), charakterystykę polskich przedsiębiorstw (obejmującą mi.in. sytuację ekonomiczno–finansową przedsiębiorstw, bariery w prowadzeniu przedsiębiorstw w ocenie samych przedsiębiorców). W raporcie uwzględniono także otoczenie instytucjonalne przedsiębiorstw, w tym ich finansowanie, funkcjonowanie sądownictwa, jak również współpracę w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz klastrów.

Handel zagraniczny

Jak wynika z danych GUS eksport towarów w 2015 r. zwiększył się o 8,3% (do 179,6 mld EURO), zaś import o 5,2% (177,2 mld EURO). Oznacza to, że w zeszłym roku odnotowano nadwyżkę handlową w wysokości 2,3 mld EURO (w ujęciu złotowym wyniosła 9,9 mld PLN, w dolarowym 2,7 mld USD – to pierwsza taka nadwyżka od 1990 r.). Korzystniej kształtują się obroty handlowe z rynkami rozwiniętymi gospodarczo. W miarę szybki wzrost wywozu na rozwinięte gospodarczo rynki wynikał ze zwiększenia sprzedaży do UE. Przede wszystkim zwiększył się wywóz do: Hiszpanii (o 15,8%), Włoch (o 15,5%), Niderlandów (o 15,1%), Wielkiej Brytanii (o 14,5%), Rumunii (o 13,8%), Austrii (o 12,6%) i Niemiec (o 11,6%). Jeżeli chodzi o rynki pozaunijne to odnotowano spadek eksportu do Norwegii o 11,5% w 2015 r., z kolei do Kanady (o 17,8%), USA (o 11%) oraz Szwajcarii (o 14,6%) wywóz wzrósł. Zwiększył się także eksport do Egiptu (o ok. 70%), Meksyku (o blisko 60%), Singapuru (o ok. 27%), Turcji (o ok. 20%), a także Chin (o 8%). Spadki wywozu odnotowano do: Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 17%), Serbii (o ok. 6%), Brazylii (o ponad 9%) oraz Algierii (o ok. 40%). Sprzedaż eksportowa wzrosła we wszystkich grupach produktu poza mineralnymi. Najszybszy wzrost sprzedaży odnotowano dla wyrobów przemysłu lekkiego (o 17,4%).

Zobacz serwis: Moja firma

Rynek i koszty pracy

W 2015 r. wskaźnik zatrudnienia (czyli wskaźnik określający udział ludności pracującej w grupie wiekowej 20–64 w ogólnej liczbie ludności w tym wieku) wyniósł 67,8%. W porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o 1,3%. Należy pamiętać, że zgodnie ze strategią „Europa 2020” cel, który powinniśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 3 lat to 71%. Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia w krajach Unii. Jak wynika z danych BAEL Eurostat dla grupy wiekowej 20 – 64 lata niższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano tylko w 8 państwach członkowskich, tj. w Belgii, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowacji oraz we Włoszech.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »