| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

8 września 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. postępowania egzekucyjnego, umożliwiające szybszą egzekucję wierzytelności za sprawą elektronicznego zajęcia rachunku bankowego, a z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać także przepisy dotyczące elektronicznej licytacji.

Przyspieszenie procedur poprzez wyeliminowanie papierowej korespondencji uniemożliwi lub co najmniej utrudni dłużnikowi ukrycie majątku, z którego wierzyciel, po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, ma teraz realną szansę skutecznie zaspokoić swoje roszczenia.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 8 września 2016 r. skierowanie przez wierzyciela egzekucji do wierzytelności z tytułu rachunku bankowego dłużnika polegało na zajęciu rachunku bankowego dłużnika poprzez przesłanie przez komornika do banku, drogą pocztową (pocztą tradycyjną), zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej. Dodatkowo komornik, także tradycyjną drogą pocztową, listownie, zawiadamiał dłużnika o dokonanym zajęciu wierzytelności z jego rachunku bankowego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Według tej procedury blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika następowała dopiero z chwilą doręczenia zawiadomienia o zajęciu tego rachunku do banku, który prowadził rachunek dłużnika. Pomiędzy wystosowaniem przez komornika a fizycznym doręczeniem do banku dokumentu zawiadomienia o zajęciu rachunku dłużnika niejednokrotnie upływał znaczny (z punktu widzenia wierzyciela i samego dłużnika) czas (ok. 7–14 dni lub więcej). Umożliwiało to dłużnikowi ukrycie majątku (np. wypłacenie środków z rachunku). Jedynie bowiem z momentem doręczenia bankowi zawiadomienia po stronie banku powstawał obowiązek dokonywania wszelkich wpłat zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika – na rzecz komornika (na poczet prowadzonego z wniosku wierzyciela postępowania egzekucyjnego).

Zobacz serwis: Moja firma

Cała korespondencja egzekucyjna między komornikiem i bankiem oraz między bankiem i komornikiem jest prowadzona wyłącznie w sposób zinformatyzowany.

Od 8 września 2016 r. zasady egzekucji z rachunku bankowego dłużnika uległy diametralnej zmianie. Od tego dnia komornik może dokonać doręczeń do banku, a także bank do komornika, wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Oznacza to, że obecnie faktyczne wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego następuje automatycznie z momentem zajęcia rachunku bankowego dłużnika przez komornika w trybie teleinformatycznym (tj. za pomocą systemu teleinformatycznego).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: E-egzekucja – elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

W artykule omówiono również koszty dostępu do systemu teleinformatycznego i rodzaje pism podlegających obligatoryjnemu doręczeniu w systemie teleinformatycznym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »