REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

E-egzekucja – elektroniczne zajęcie rachunku bankowego. /fot. Fotolia
E-egzekucja – elektroniczne zajęcie rachunku bankowego. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

8 września 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. postępowania egzekucyjnego, umożliwiające szybszą egzekucję wierzytelności za sprawą elektronicznego zajęcia rachunku bankowego, a z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać także przepisy dotyczące elektronicznej licytacji.

Przyspieszenie procedur poprzez wyeliminowanie papierowej korespondencji uniemożliwi lub co najmniej utrudni dłużnikowi ukrycie majątku, z którego wierzyciel, po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, ma teraz realną szansę skutecznie zaspokoić swoje roszczenia.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 8 września 2016 r. skierowanie przez wierzyciela egzekucji do wierzytelności z tytułu rachunku bankowego dłużnika polegało na zajęciu rachunku bankowego dłużnika poprzez przesłanie przez komornika do banku, drogą pocztową (pocztą tradycyjną), zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej. Dodatkowo komornik, także tradycyjną drogą pocztową, listownie, zawiadamiał dłużnika o dokonanym zajęciu wierzytelności z jego rachunku bankowego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Według tej procedury blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika następowała dopiero z chwilą doręczenia zawiadomienia o zajęciu tego rachunku do banku, który prowadził rachunek dłużnika. Pomiędzy wystosowaniem przez komornika a fizycznym doręczeniem do banku dokumentu zawiadomienia o zajęciu rachunku dłużnika niejednokrotnie upływał znaczny (z punktu widzenia wierzyciela i samego dłużnika) czas (ok. 7–14 dni lub więcej). Umożliwiało to dłużnikowi ukrycie majątku (np. wypłacenie środków z rachunku). Jedynie bowiem z momentem doręczenia bankowi zawiadomienia po stronie banku powstawał obowiązek dokonywania wszelkich wpłat zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika – na rzecz komornika (na poczet prowadzonego z wniosku wierzyciela postępowania egzekucyjnego).

Zobacz serwis: Moja firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cała korespondencja egzekucyjna między komornikiem i bankiem oraz między bankiem i komornikiem jest prowadzona wyłącznie w sposób zinformatyzowany.

Od 8 września 2016 r. zasady egzekucji z rachunku bankowego dłużnika uległy diametralnej zmianie. Od tego dnia komornik może dokonać doręczeń do banku, a także bank do komornika, wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Oznacza to, że obecnie faktyczne wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego następuje automatycznie z momentem zajęcia rachunku bankowego dłużnika przez komornika w trybie teleinformatycznym (tj. za pomocą systemu teleinformatycznego).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: E-egzekucja – elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

W artykule omówiono również koszty dostępu do systemu teleinformatycznego i rodzaje pism podlegających obligatoryjnemu doręczeniu w systemie teleinformatycznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA