| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

8 września 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. postępowania egzekucyjnego, umożliwiające szybszą egzekucję wierzytelności za sprawą elektronicznego zajęcia rachunku bankowego, a z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać także przepisy dotyczące elektronicznej licytacji.

Przyspieszenie procedur poprzez wyeliminowanie papierowej korespondencji uniemożliwi lub co najmniej utrudni dłużnikowi ukrycie majątku, z którego wierzyciel, po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, ma teraz realną szansę skutecznie zaspokoić swoje roszczenia.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 8 września 2016 r. skierowanie przez wierzyciela egzekucji do wierzytelności z tytułu rachunku bankowego dłużnika polegało na zajęciu rachunku bankowego dłużnika poprzez przesłanie przez komornika do banku, drogą pocztową (pocztą tradycyjną), zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej. Dodatkowo komornik, także tradycyjną drogą pocztową, listownie, zawiadamiał dłużnika o dokonanym zajęciu wierzytelności z jego rachunku bankowego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Według tej procedury blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika następowała dopiero z chwilą doręczenia zawiadomienia o zajęciu tego rachunku do banku, który prowadził rachunek dłużnika. Pomiędzy wystosowaniem przez komornika a fizycznym doręczeniem do banku dokumentu zawiadomienia o zajęciu rachunku dłużnika niejednokrotnie upływał znaczny (z punktu widzenia wierzyciela i samego dłużnika) czas (ok. 7–14 dni lub więcej). Umożliwiało to dłużnikowi ukrycie majątku (np. wypłacenie środków z rachunku). Jedynie bowiem z momentem doręczenia bankowi zawiadomienia po stronie banku powstawał obowiązek dokonywania wszelkich wpłat zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika – na rzecz komornika (na poczet prowadzonego z wniosku wierzyciela postępowania egzekucyjnego).

Zobacz serwis: Moja firma

Cała korespondencja egzekucyjna między komornikiem i bankiem oraz między bankiem i komornikiem jest prowadzona wyłącznie w sposób zinformatyzowany.

Od 8 września 2016 r. zasady egzekucji z rachunku bankowego dłużnika uległy diametralnej zmianie. Od tego dnia komornik może dokonać doręczeń do banku, a także bank do komornika, wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Oznacza to, że obecnie faktyczne wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego następuje automatycznie z momentem zajęcia rachunku bankowego dłużnika przez komornika w trybie teleinformatycznym (tj. za pomocą systemu teleinformatycznego).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: E-egzekucja – elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

W artykule omówiono również koszty dostępu do systemu teleinformatycznego i rodzaje pism podlegających obligatoryjnemu doręczeniu w systemie teleinformatycznym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »