REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka banków na fundusz przymusowej restrukturyzacji

fundusz przymusowej restrukturyzacji
fundusz przymusowej restrukturyzacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada BFG ustaliła łączny poziom składek na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków w 2023 r. na 1,455 mld zł, składki na fundusz gwarancyjny banków nie zostaną pobrane – poinformował Bankowy Funduszu Gwarancyjny we wtorkowym komunikacie prasowym.

Poziom składek banków na BFG

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) 27 lutego 2023 r. ustaliła łączny poziom składek banków na BFG w 2023 r. na poziomie 1,455 mld zł, w tym 0 zł na fundusz gwarancyjny banków, wobec łącznie 2,195 mld zł w 2022 r. (i wobec 3,701 mld zł pierwotnie określonych w lutym 2022 r. - poinformował Bankowy Fundusz Gwarancyjny w komunikacie.

REKLAMA

Obniżenie docelowego poziomu środków 

REKLAMA

„Spadek ryzyka w sektorze bankowym pozwolił na obniżenie docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów, dzięki czemu z tego tytułu w 2023 r. banki nie zapłacą ani złotówki składki na fundusz gwarancyjny banków. Przez to ciężar składek wnoszonych na rzecz BFG w tym roku jest najniższy od 2014 r. Należy zaznaczyć, że pomimo obniżenia docelowy poziom środków systemu gwarantowania depozytów w bankach w Polsce pozostaje jednym z najwyższych w Europie” - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes BFG Piotr Tomaszewski.

Fundusz podał, że na koniec 2022 r. środki systemu gwarantowania depozytów w bankach stanowiły równowartość 1,77 proc. środków gwarantowanych w bankach. Taki poziom pozwolił BFG na rezygnację z pobierania środków na fundusz gwarancyjny. Z kolei składka na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków w 2023 r. wyniesie 1,455 mld zł, co oznacza, że została obniżona w stosunku do tej z 2022 r., kiedy wynosiła ona 1,693 mld zł.

„W związku z wszczęciem w dniu 30 września 2022 r. przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. i przeznaczeniem na ten cel środków z funduszy własnych BFG, w tym 6,28 mld zł ze środków zgromadzonych na funduszu przymusowej restrukturyzacji banków, wydłużeniu o 4 lata uległ termin na osiągnięcie poziomu docelowego (art. 296 ust. 5 ustawy o BFG), tj. do dnia 31 grudnia 2034 r. Dodatkowo odbudowa poziomu minimalnego, który został po raz pierwszy osiągnięty w trakcie 2022 r., powinna nastąpić w okresie nie dłuższym niż 6 lat” – wskazał BFG w komunikacie.

Sektor SKOK – suma składek 

W przypadku sektora SKOK, suma składek na fundusz gwarancyjny kas w 2022 r. wyniesie 21,80 mln zł wobec 18,1 mln zł w 2022 r., a składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji wyniosą 1,17 mln zł wobec 1,68 mln zł rok wcześniej. Łączne obciążenia kas wyniosą 22,97 mln zł wobec 19,78 mln zł w ubiegłym roku. (PAP)

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA