reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Unijna dyrektywa „bail in”, czyli zamach na własność prywatną

Unijna dyrektywa „bail in”, czyli zamach na własność prywatną

Znane powiedzenie „mieć coś pewne jak w banku” wydaje się dziś być mocno nieaktualne, a to dzięki nowej, kontrowersyjnej dyrektywie Unii Europejskiej o nazwie "Bank Recovery and Resolution Directive" (BRRD), określanej potocznie jako dyrektywa „bail – in”.

Władze Unii Europejskiej, zaniepokojone kryzysem, jaki w 2013 roku dotknął cypryjski system bankowy, podjęły działania zmierzające do zapobieżenia podobnej sytuacji w przyszłości. Ich efektem stała się właśnie uchwalona rok później dyrektywa "Bank Recovery and Resolution Directive", która powinna wejść w życie na terenie wszystkich państw Unii już w 2016 roku.

Nowe przepisy dają nowe uprawnienia bankom i instytucjom finansowym, które znalazły się w kłopotach grożących nawet ich upadłością. Największe kontrowersje budzi właśnie procedura „bail – in”, umożliwiająca pokrycie kosztów restrukturyzacji lub likwidacji banków ze środków ich klientów i akcjonariuszy, bez ich wiedzy i zgody! W praktyce oznacza to, że właściciele zgromadzonych na kontach oszczędności nie będą mogli w pełni nimi dysponować! W przypadku Polski, takie środki będą mogły zostać pozyskane jedynie z kont, na których ulokowane jest więcej niż 100 000 Euro.

Gdzie i dlaczego warto trzymać pieniądze w zagranicznych bankach?

Ranking polskich banków pod względem jakości obsługi

Co więcej, Unia Europejska zyska prawo do odwoływania zarządów i rad nadzorczych zagrożonych bankructwem banków, a następnie do mianowania w ich miejsce swoich ludzi! Stanowi to znaczące ograniczenie suwerenności instytucji krajowych, w gestii których leżały dotąd takie działania. Ale to jeszcze nie wszystko – jeżeli bowiem procedura „bail – in” okaże się nieskuteczna, to koszt upadłości lub restrukturyzacji poniosą inne banki (instytucje finansowe). Krótko mówiąc - mamy tu do czynienia z „janosikowym” w nowej odsłonie.

Chociaż cel dyrektywy "Bank Recovery and Resolution Directive" ma swoje ekonomiczne uzasadnienie - pokrycie kosztów upadłości lub restrukturyzacji banku ze środków jego klientów, a nie podatników - to powstaje pytanie, czy uświęca on środki? Prawo do własności prywatnej, jedno z najważniejszych w liberalnym, demokratycznym państwie, zostało mocno naruszone. Owszem, możliwe było dotychczas wywłaszczenie na istotne cele, ale tylko za godziwym odszkodowaniem, czego w przypadku „bail – in” nie ma! A to jeszcze nie wszystko; poczucie zagrożenia wobec zgromadzonych na koncie, własnych pieniędzy, może spowodować wycofywanie kapitału z banków podlegających pod unijną jurysdykcję, a co za tym idzie osłabienie ich kondycji i doprowadzenie do sytuacji, której chciano zapobiec.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Wejście w życie dyrektywy „bail – in” może mieć jeszcze jedną, ciekawą konsekwencję: otóż niedawny brexit, który tak mocno zaniepokoił szerokie grono przedsiębiorców, może się okazać skutecznym wyjściem awaryjnym dla posiadaczy kont bankowych. Co prawda Zjednoczone Królestwo nie może się poszczycić tak wysokim poziomem usług bankowych jak np. Monako, ale i tak, po jego odłączeniu się od struktur UE, założenie tam konta będzie lepszym wyjściem, niż dokonanie tego na terenie kraju zmuszonego do przestrzegania wszystkich, mniej lub bardziej korzystnych przepisów unijnych.

Autor: B.Fuchs, Dowson Holdings

www.dowson-holdings.com

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zdjęcia

Unijna dyrektywa „bail in”, czyli zamach na własność prywatną
Unijna dyrektywa „bail in”, czyli zamach na własność prywatną

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama