REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tarcza Antykryzysowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można zwołać walne zgormadzenie udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czasie epidemii

Czy po 6 czerwca 2020 r. można zwołać Walne Zgromadzenie Udziałowców Spółki z o.o. w liczbie 32 osób?

Kto płaci za dni, których pracownik nie wskazał we wniosku o zasiłek opiekuńczy

Pracownik wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy za cały kwiecień w związku z zamknięciem przedszkola na skutek epidemii COVID-19. We wniosku wskazał dni od poniedziałku do piątku za cały okres. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Czy pracodawca powinien zapłacić pracownikowi za dni, na które nie było wniosku tj. za soboty i niedziele skoro jest on przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa?

Osoba z ulgą na start może nie płacić składek tylko za dwa miesiące

Prowadzę działalność od stycznia 2020 r. Korzystam z ulgi na start. Nie występowałem wcześniej o zwolnienie ze składek, bo dowiedziałem się, że mi nie przysługuje. Podobno jednak teraz taka możliwość istnieje. Czy mogę zwrócić się o zwrot składki zdrowotnej za maj i kwiecień, którą już opłaciłem?

Jak wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

Przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, a także podmiot prowadzący działalność w zakresie pożytku publicznego mogą wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS z FGŚP. Warunkiem wystąpienia o ten rodzaj wsparcia jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej podmiotu ubiegającego się o pomoc wskutek zagrożenia epidemicznego, ograniczenie zatrudnienia oraz złożenie wniosku o dofinansowanie do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.

REKLAMA

Jak ustalić liczbę zatrudnionych niezbędną do skorzystania z rozwiązań z Tarczy antykryzysowej

W związku z możliwością skorzystania z ulgi w opłacaniu składek ZUS proszę o pomoc w interpretacji przepisu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia poniżej 49 pracowników, ale zgłasza i opłaca składki również za podopiecznych i łączna liczba osób zgłoszonych jest powyżej 49. Czy w związku z tym MOPS może skorzystać z ulgi w opłacaniu ZUS za miesiące marzec, kwiecień, maj?

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku po obniżeniu wymiaru czasu pracy na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Klient mojego biura rachunkowego zawarł 6 maja 2020 r. z przedstawicielami pracowników porozumienie o obniżeniu ich wymiaru etatu o 20% i jednocześnie wynagrodzenia (na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej). Porozumienie obowiązuje od 1 maja 2020 r. do 31 lipca 2020 r. Jedna z pracownic objęta porozumieniem przebywa od 1 maja 2020 r. na zasiłku chorobowym. Klient nie jest płatnikiem zasiłków, więc 4 maja 2020 r. wysłaliśmy do ZUS zaświadczenie płatnika składek (Z-3), podając wynagrodzenie pracownicy stanowiące podstawę wymiaru zasiłku za okres 12 miesięcy poprzedzających maj oraz wskazując pełny wymiar czasu pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy skorygować Z-3? Czy jeżeli inny pracownik przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim, to również przesyłamy do ZUS nowe zaświadczenie Z-3, wskazując zmiany w jego wynagrodzeniu i etacie od 1 maja 2020 r.? Czy przerwa w pobieraniu zasiłku od 1 maja 2020 r. powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku?

Jak zaksięgować dofinansowanie otrzymane w ramach tarczy antykryzysowej

Kwestia dotyczy dofinansowań do wynagrodzeń z FGŚP w ramach tarczy antykryzysowej z tytułu spadku obrotu i obniżenia wymiaru czasu pracy. Nasza spółka wystąpiła do UP z z takim wnioskiem o dofinansowanie. W związku z tym, jak zaewidencjonować otrzymanie takowego dofinansowania? Dofinansowanie nie stanowi przychodu, więc w momencie otrzymania dofinansowania należałoby skorygować, pomniejszyć koszt wynagrodzeń? Nie należy ujmować jego na kontach przychodów, tylko bezpośrednio z konta bankowego skorygować koszty?

Czy w związku z epidemią koronawirusa można zwolnić pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym

Czy w związku z epidemią koronawirusa można: - zwolnić pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym? - obniżyć wymiar czasu pracy? - skierować pracownika do pracy na innym stanowisku (ze stanowiska pomocy kuchennej na stanowisko sprzedawca)? Czy istnieją inne rozwiązania w sytuacji kiedy pracownik nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany powodujące zmianę warunków pracy i płacy a w restauracji zmniejszyła się ilość obowiązków, które może ten pracownik wykonywać?

REKLAMA

Czy o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej starają się wspólnicy spółki cywilnej czy spółka

Spółka cywilna ma dwóch wspólników. Czy o pożyczkę 5000 zł składa spółka cywilna czy każdy ze wspólników? Jeśli wspólnicy to co jest kryterium umorzenia pożyczki?

Czy zasiłek opiekuńczy płaci się za dni kalendarzowe czy robocze

Czy we wnioskach o zasiłek (w przypadku kilku wniosków na różne okresy) okres wykorzystywania zasiłku przez drugiego rodzica ma dotyczyć okresu wymienionego we wniosku czy całości wykorzystanego zasiłku przez drugiego rodzica?

Nowe rozwiązania osłonowe dla samorządów w tarczy antykryzysowej

Trzecia już nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 miała przynieść stosunkowo szerokie wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego. Tarcza antykryzysowa dla samorządów miała przyczynić się do poprawy pogarszającej się sytuacji finansowej, w ocenie samorządowców nie przynosi jednak rozwiązań pożądanych.

Czy do limitu osób uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS należy zaliczać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim

Czy do limitu 9 osób uprawniającego do skorzystania z pełnego umorzenia składek ZUS należy zaliczać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim?

Terminy załatwiania spraw cudzoziemców w związku z epidemią

Przepisy wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przesuwają terminy związane z załatwianiem spraw cudzoziemców dotyczących ich pobytu w Polsce. Ma to wpływ na długość pobytu cudzoziemców w Polsce, możliwość ich legalnej pracy oraz załatwianie spraw przez urzędy.

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeśli nie przepracował ani jednego dnia a pobierał zasiłek opiekuńczy

Pracownik zatrudniony w naszej firmie, który ma określone stałe miesięczne wynagrodzenie, miał zaplanowane w 04.2020 r. dni pracy od poniedziałku do piątku. Na wszystkie dni robocze w tym miesiącu złożył wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (wyłączając oczywiście święto: 13.04.2020 oraz weekendy, które to były dla pracownika dniami wolnymi). Czy oprócz zasiłku przysługującego mu za 21 dni musimy temu pracownikowi wypłacić również wynagrodzenie zasadnicze za dni wolne?

Czy istnieje ryzyko kar dla gmin w przypadku konieczności zwrotu niezapłaconych składek na ZUS w ramach tarczy antyrkyzysowej

Proszę o wyrażenie Państwa opinii na temat możliwości skorzystania przez gminy i jej jednostki organizacyjne ze zwolnienia z obowiązku zapłaty nieopłaconych należności na ubezpieczenie społeczne, w oparciu o regulacje tzw. tarczy antykryzysowej. Nasze wątpliwości powstają z uwagi na ryzyko wydania przez ZUS negatywnej decyzji, w wyniku której będziemy musieli uiścić zaległe składki wraz z odsetkami, oraz obawa, czy przekazanie składek do ZUS w pomniejszonej wysokości nie będzie stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Kiedy przysługuje dofinansowanie pensji pracowników w ramach tarczy antykryzysowej

W spółce z o.o. w marcu nastąpił spadek obrotów o 98% w stosunku do lutego (branża turystyczna). W marcu był przestój, pracownicy pracowali w takim systemie, że jedna osoba dyżurowała w biurze, każdego dnia inna. W marcu pracownicy otrzymali wynagrodzenia w takiej samej wysokości jak na umowie o pracę. Od kwietnia zawarte zostało porozumienie z pracownikami i obniżone zostało wynagrodzenie o 20%. Chciałam się dowiedzieć czy mogę przygotować dokumenty na dofinansowanie dla pracowników na utrzymanie miejsc pracy z FGŚP za miesiąc marzec 2020? Od 1 marca zatrudniona jest jeszcze jedna osoba  zgłoszona do ZUS i czy również ją obejmie dofinansowanie?

Czy pogorszenie warunków zatrudnienia na podstawie porozumienia pracodawcy i przedstawicieli pracowników wymaga wypowiedzeń zmieniających

Nasza firma zanotowała duży spadek obrotów w związku z epidemią koronawirusa. Dlatego obniżamy pracownikom wynagrodzenia i pozbawiamy ich prawa do dodatkowych 2 dni urlopu wypoczynkowego w drodze porozumienia z przedstawicielami pracowników (art. 15zf tarczy antykryzysowej). W jaki sposób powinniśmy poinformować pracowników o obniżeniu płacy i likwidacji prawa do dodatkowego urlopu? Czy obniżenie wynagrodzenia i pozbawienie pracowników dodatkowego urlopu w tym trybie wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Ochrona danych osobowych w czasie epidemii

Pracodawca może żądać od pracownika informacji o zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 (tzw. koronawirusem), a także innych danych związanych z przeciwdziałaniem chorobie COVID-19. Podstawę prawną zapewniają mu przepisy RODO. Wymagają jednak zagwarantowania tym danym bezpieczeństwa i poufności.

Zmiany wynikające z tarczy 3.0, ważne dla samorządu

Przesunięcie terminów na złożenie sprawozdań dla podmiotów gospodarujących odpadami. To główna zmiana wynikająca z projektu tarczy 3.0.

Zadania publiczne w czasie pandemii COVID-19

Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego i organizacja pozarządowa jako strony umowy na realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym powinny poinformować się wzajemnie o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy.

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 a rozliczenia podatkowe

Samorządowa spółka z o.o. realizująca zadania w zakresie sportu i rekreacji przekazała lokalnemu szpitalowi środki ochrony (rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji), które posiadała na stanie, a których nie wykorzystywała w związku z czasowym zamknięciem prowadzonych przez nią obiektów. Czy w związku z takim przekazaniem spółka może skorzystać ze szczególnych rozwiązań przewidzianych w przepisach tarczy antykryzysowej? Jak w takiej sytuacji rozliczyć VAT, biorąc pod uwagę fakt, że dokonując zakupu darowanych towarów, spółka odliczyła podatek naliczony?

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej i cywilnej za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w związku z epidemią

Przepisy wprowadzone w związku z epidemią COVID-19 zwalniają z odpowiedzialności karnej lub cywilnej za zaniechania lub działania, które w normalnej sytuacji stanowią naruszenie przepisów. Dotyczy to także przepisów o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, o zamówieniach publicznych oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Podmioty powiązane mogą nie otrzymać pomocy z PFR

Przedsiębiorcom trudniej będzie ubiegać się o pomoc w ramach tzw. tarczy finansowej. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przyznający pomoc w ramach tzw. tarczy finansowej zmienił informacje na temat kryteriów weryfikowania statusu firm. Ustalając status firmy na potrzeby określenia do jakiej kategorii przedsiębiorstw (mikro-, małe-, średnie – czy duże) należy, obecnie brać pod uwagę również wielkość przedsiębiorstw powiązanych. Może to oznaczać, że wiele przedsiębiorstw nie otrzyma tej pomocy.

Rozwiązania dla pracodawców w Tarczy antykryzysowej 2.0

Jak COVID-19 wpływa na sprawozdanie finansowe

Epidemia COVID-19 w Polsce przypadła na okres sporządzania rocznych sprawozdań finansowych przez jednostki stosujące przepisy ustawy o rachunkowości. Ze względu na wyjątkową sytuację, w jakiej znalazły się jednostki i ich kierownicy w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego, Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące przyjęcia przez jednostkę założenia dalszej kontynuacji działalności i wpływu na sporządzane sprawozdanie.

Jakie świadczenia przysługują za czas kwarantanny, izolacji i nadzoru epidemiologicznego z powodu COVID-19

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom ubezpieczonym nie tylko za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. Prawo do tego świadczenia mają też osoby, które nie mogą wykonywać pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny lub izolacji, a także nadzorowi epidemiologicznemu z powodu COVID-19. Natomiast ubezpieczeni, pod których opieką znajdują się osoby na kwarantannie lub w izolacji, mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy.

Jak wyliczyć wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z FGŚP

Tarcza antykryzysowa 3.0 – projektowane zmiany

Do Sejmu trafiła tzw. tarcza 3.0. Rozwiązania proponowane tą ustawą nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego jedynie sygnalizujemy, że wkrótce zostanie uchwalona kolejna wersja tarczy antykryzysowej. Przedstawiamy kilka wybranych zagadnień projektu, które mogą być istotne dla firm. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawimy po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Czy można zastosować stawkę 0%, sprzedając gminie laptopy, które zostaną przekazane szkołom

Tarcza antykryzysowa – rozliczenie VAT za okres wygaszenia umów najmu w galeriach handlowych

W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w galeriach handlowych umowy między wynajmującymi powierzchnię a najemcami uległy z mocy prawa wygaszeniu. Wynika to z zapisów tarczy antykryzysowej. Powstaje pytanie, czy za ten okres wynajmujący mimo wszystko powinni wystawić faktury i rozliczyć VAT oraz jak powinno wyglądać rozliczenie po odwieszeniu zakazu handlu.

Jakie skutki w VAT wywołuje obniżanie czy zwalnianie najemców z czynszu z powodu epidemii koronawirusa

Jeżeli wynajmujący zgodzi się na obniżenie, zwolnienie lub odroczenie płatności czynszu za najem, to aby skutek ten nastąpił, należy zawrzeć aneks do umowy. Nie jest korzystne podatkowo umarzanie czynszu, gdyż VAT i tak należy rozliczyć. Istnieje także ryzyko, że organy podatkowe uznają zwolnienie z czynszu za świadczenie na cele osobiste najemcy, w efekcie i tak trzeba będzie naliczyć VAT. Dlatego lepszym pomysłem jest czynsz za 1 zł. W zawartym aneksie należy dokładnie opisać przyczyny podjętych działań, aby po ustaniu epidemii nie zarzucono nam bezprawnej optymalizacji.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Jak biura podróży powinny opodatkować w VAT vouchery przekazywane w związku z pandemią koronawirusa

Tarcza antykryzysowa przewiduje specjalne rozwiązanie dla organizatorów imprez turystycznych. Z mocy prawa odroczono termin zwrotu klientowi pieniędzy w związku z odstąpieniem przez niego od umowy, gdy bezpośrednią przyczyną jest wybuch epidemii koronawirusa. Termin ten wynosi 180 dni. Przy czym istnieje możliwość rozliczenia się organizatora wyjazdu z klientem - za zgodą obu stron - z użyciem vouchera. Powstaje pytanie, jak rozliczyć w VAT taki voucher. Czy należy go potraktować jak bon jednego czy różnego przeznaczenia? Od tej kwalifikacji zależy sposób rozliczenia w zakresie VAT.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym

Przedstawiamy najważniejsze zmiany dla firm zawarte w Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w trakcie wideokonferencji

REKLAMA