reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Kto płaci za dni, których pracownik nie wskazał we wniosku o zasiłek opiekuńczy

Kto płaci za dni, których pracownik nie wskazał we wniosku o zasiłek opiekuńczy

Pracownik wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy za cały kwiecień w związku z zamknięciem przedszkola na skutek epidemii COVID-19. We wniosku wskazał dni od poniedziałku do piątku za cały okres. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Czy pracodawca powinien zapłacić pracownikowi za dni, na które nie było wniosku tj. za soboty i niedziele skoro jest on przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa?

PYTANIE

Pracownik wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy za cały kwiecień w związku z zamknięciem przedszkola  na skutek epidemii COVID-19. We wniosku wskazał dni od poniedziałku do piątku za cały okres. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Czy pracodawca powinien zapłacić pracownikowi za dni, na które nie było wniosku tj. za soboty i niedziele skoro jest on przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy dni, których pracownik nie wskazał jako zasiłkowe są dla niego wolne od pracy (soboty, niedziele, święta), nie przysługuje mu za nie wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie przysługuje bowiem, co do zasady, za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy). W tym przypadku nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia (pracownik nie przepracował ani jednego dnia), mimo, że ze sposobu pomniejszania pensji za dni niezdolności do pracy wynika wynagrodzenie.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Podstawa prawna:

  • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 645 z późn. zm.)

  • art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.)

  • § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

Bożena Goliszewska Chojdak

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

MecenasIT
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama