reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Podmioty powiązane mogą nie otrzymać pomocy z PFR

Podmioty powiązane mogą nie otrzymać pomocy z PFR

Przedsiębiorcom trudniej będzie ubiegać się o pomoc w ramach tzw. tarczy finansowej. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przyznający pomoc w ramach tzw. tarczy finansowej zmienił informacje na temat kryteriów weryfikowania statusu firm. Ustalając status firmy na potrzeby określenia do jakiej kategorii przedsiębiorstw (mikro-, małe-, średnie – czy duże) należy, obecnie brać pod uwagę również wielkość przedsiębiorstw powiązanych. Może to oznaczać, że wiele przedsiębiorstw nie otrzyma tej pomocy.

Zgodnie z prawem unijnym status firmy należy ustalać, biorąc pod uwagę również wielkość przedsiębiorstw powiązanych. W polskim prawie nie ma takiego wymogu. Tym samym firma, która jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu polskiej ustawy – może już nim nie być zgodnie z prawem unijnym. Z odpowiedzi opublikowanych 7 maja 2020 r.  przez PFR wynika, że jeśli firma działa  wspólnie z podmiotami powiązanymi lub posiada przedsiębiorstwa partnerskie, to wartość zatrudnienia, przychodów i sumy bilansowej ustala się doliczając dane przedsiębiorstw powiązanych lub partnerskich. Dane przedsiębiorstw, które podlegają sumowaniu należy ustalać na podstawie ksiąg rachunkowych lub danych pochodzących ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego. PFR zmienił tu swoje stanowisko. Na początku bowiem twierdzono, że status przedsiębiorcy określany jest na podstawie polskich przepisów.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

oprac. Sławomir Biliński

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama