reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w trakcie wideokonferencji

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w trakcie wideokonferencji

PYTANIE

Biuro naszej firmy jest obecnie zamknięte ze względu na epidemię koronawirusa. Chcemy wypowiedzieć umowę pracownikowi, który pracuje w trybie zdalnym w domu. Czy dopuszczalne będzie wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę ustnie w trakcie wideokonferencji i następnie przesłanie podpisanego przez pracodawcę dokumentu wypowiedzenia pocztą?

RADA

Wypowiedzenie umowy dokonane ustnie z wykorzystaniem komunikatorów elektronicznych jest prawnie skutecznym, ale wadliwym sposobem rozwiązania umowy o pracę. Rekomendowanym rozwiązaniem będzie wysłanie pracownikowi wiadomości e-mail, wraz z załącznikiem zawierającym wypowiedzenie umowy o pracę, podpisane z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

UZASADNIENIE

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Zasada ta obowiązuje także wobec pracowników pracujących w trybie zdalnym. Wyjątków od tej zasady nie przewidują też specustawy czy rozporządzenia wprowadzane w związku z obowiązującym stanem epidemii koronawirusa SARS CoV-2. Oznacza to, że pracodawca, który chce wypowiedzieć umowę o pracę osobie pracującej w trybie zdalnym, musi dochować wymogu pisemnego przekazania oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy. W praktyce istnieje możliwość dokonania takiej czynności bez bezpośredniego kontaktu z pracownikiem.

Wypowiedzenie za pośrednictwem operatora pocztowego. Dla zachowania pisemnej formy wypowiedzenia wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie (art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego). Zatem możliwe jest sporządzenie pisma zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie wymagań wynikających z Kodeksu pracy i przesłanie pracownikowi takiego pisma pocztą lub kurierem. Ważne w tej sytuacji jest doręczenie za pośrednictwem operatora za pomocą usługi „za potwierdzeniem odbioru przesyłki”. Tylko wówczas pracodawca będzie miał pewność co do tego, kiedy wypowiedzenie było skutecznie doręczone, a więc od jakiej daty liczyć okres wypowiedzenia.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Sebastian Kryczka

ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, były pracownik Państwowej Inspekcji Pracy, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz zagadnieniach kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, autor wielu komentarzy, artykułów i porad z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony danych osobowych

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama