REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać przedsiębiorcy w Grecji

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji od II kwartału 2008 r. będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków wspólnotowych, przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości i konkurencyjności greckich regionów. Jakie dokładnie środki można uzyskać?

Czy można zwolnić pracownika pracującego podczas zwolnienia lekarskiego

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. W tym czasie powinien poddać się zaleconej przez lekarza kuracji i powstrzymywać się od działań mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy. Czy można zwolnić pracownika, który podczas zwolnienia lekarskiego wykonuje inną pracę zarobkową?

Jak z powodzeniem wdrożyć system IT w firmie

Producenci systemów IT obiecują firmom duże korzyści po ich wdrożeniu. Jednocześnie w umowach zwalniają się z odpowiedzialności za wady swoich produktów.

Rada musi otrzymywać informacje od firmy

Pracodawca musi przekazać radzie pracowników informacje o kosztach zatrudnienia pracowników tymczasowych. Tak zdecydował sąd, do którego wpłynęła skarga, od członków rady.

REKLAMA

Rząd chce podwyższyć składkę zdrowotną już za dwa lata

W 2010 roku składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne ma wzrosnąć o 1 proc. Rząd nie zgodzi się jednak na pobieranie drobnych opłat od pacjentów za świadczenia zdrowotne.

Wzrosną odszkodowania za utratę zdrowia w pracy

Od przyszłego miesiąca o prawie 9 proc. wzrosną kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Sprawozdania będą bardziej użyteczne dla inwestorów

Wykazywane obecnie w sprawozdaniach firm dane szacunkowe często zniekształcają wynik finansowy. W celu wyeliminowania niedostatków podjęto prace nad nowym modelem międzynarodowej sprawozdawczości. Na podstawie przyszłych raportów spółek inwestorom łatwiej będzie podejmować istotne decyzje biznesowe.

Od sprzedanych samochodów trzeba zapłacić podatek

Nawet sporadycznie dokonywana sprzedaż sprowadzonych z zagranicy samochodów jest działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT - orzekł WSA w Rzeszowie.

REKLAMA

Będzie otwarta konkurencja w usługach komunalnych

Spółki komunalne będą musiały rywalizować z prywatnymi firmami o kontrakty publiczne.

Produkt krajowy brutto wzrósł w I kwartale ponad 5,5 proc.

Wyraźnie wyższa od oczekiwań dynamika produkcji w lutym może oznaczać, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kwartale będzie nieznaczne.

Ułatwienia dla małych firm przy transakcjach dotyczących zakupu nieruchomości

Instytucje leasingowe chcą przyciągnąć małe firmy finansując już niewielkie nieruchomości. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu ze względu na jego niski koszt i niewielki poziom wkładu własnego.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego

Prawo do godziwego wynagrodzenia jako podstawowe uprawnienie każdego pracownika przysługuje także pracownikowi młodocianemu.

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT?

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Samozatrudnieni skorzystają z urlopu wychowawczego

Resort pracy przygotował ustawę dającą prawo do zaprzestania prowadzenia działalności w okresie wychowywania dziecka. Budżet będzie opłacał składki emerytalne, rentowe i do NFZ za samozatrudnionych w okresie sprawowania opieki. Rodzice prowadzący firmy zyskają, jak pracownicy, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie.

Liczba kontroli będzie ograniczona

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przygotowuje projekt drugiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Fundusz Pracy zapłaci za szkolenia pracowników

Bezrobotni otrzymają miesięcznie ponad 1,1 tys. zł stypendium szkoleniowego. Natomiast koszty szkoleń pracowników pokryje Fundusz Pracy.

Firmy powinny aktualizować wycenę wyrobów gotowych

Jeżeli koszt wytworzenia zapasów wyrobów gotowych na dzień bilansowy jest wyższy od ceny sprzedaży netto, należy dokonać odpisu aktualizującego tych zapasów.

Tani import zwiększy konkurencję na polskim rynku

Osłabienie dolara oznacza tańszy import, ale też większe ryzyko spowolnienia światowej i polskiej gospodarki.

Produkcja nie zwolni

Nie widać spowolnienia dynamiki produkcji przemysłowej, która w lutym wzrosła o 11 proc. - wynika z prognoz GP.

Będą kolejki po e-podpis?

To będzie przełomowy rok dla stosowania podpisu elektronicznego w Polsce - zapowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa, jeden z wystawców tzw. bezpiecznych e-podpisów

Konta będą jawne dla sądu

Sąd i prokurator mają uzyskać w postępowaniu dostęp do rachunków bankowych przedsiębiorców. 

Relacje z meczów w pubach tylko z licencją

Właściciele pubów mogą pozwalać na oglądanie meczów piłkarskich swoim gościom tylko wtedy, gdy mają licencję od nadawcy sygnału. Umowa podpisana z ZAiKS-em nie wystarczy.

Skutki wypowiedzenia udziału przez wspólnika

Wspólnikowi występującemu ze spółki cywilnej zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania. Nie może on jednak żądać zwrotu rzeczy wniesionych do spółki na własność tytułem wkładu.

Czasowe oddelegowanie pracownika

Pracodawca może na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę.

Jakich darowizn mogą dokonywać podatnicy CIT

Podatnicy CIT mają możliwość dokonywania zmniejszania wysokości swoich obciążeń podatkowych poprzez dokonywanie pewnego typu wydatków. Podstawa opodatkowania może zostać obniżona poprzez odliczenie przekazanych darowizn. Kwestia ta wymaga jednak omówienia. Nie każde bowiem przekazanie stanowi podstawę odliczenia.

Projekt nowelizacji VAT nie jest oczekiwaną reformą

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawie o VAT uwzględnia część postulatów przedsiębiorców, ale nie jest to jeszcze oczekiwana głęboka reforma VAT - uważają eksperci z rady podatkowej PKPP Lewiatan.

Szejnfeld o swobodzie działalności gospodarczej

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej do 2 lat oraz rozszerzenie zakresu wiążących interpretacji podatkowych - zakłada projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W małych firmach praca w nadgodzinach bez limitów

Małe firmy nie będą musiały prowadzić ewidencji czasu pracy pracowników. Inspekcja pracy ostrzega, że trudniej będzie kontrolować pracodawców pod kątem łamania przez nich praw pracowników. Sądy pracy będą musiały rozstrzygać, ile dany pracownik przepracował m.in. w godzinach nadliczbowych.

Wierzyciele będą mogli żądać zabezpieczenia

Rządowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyznaje wierzycielom spółek akcyjnych prawo żądania i sądowego zabezpieczenia także roszczeń niewymagalnych.

Niewiele firm ma szanse na uzyskanie dopłaty

Stacje demontażu pojazdów mają czas tylko do 31 marca na złożenie wniosku o dopłatę na swoją działalność. Dopłatę mogą dostać te firmy, które nie przekroczą dopuszczalnej pomocy de minimis.

Spółki będą miały więcej obowiązków

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2008 rok spółki będą musiały ujawniać więcej informacji, np. o wynagrodzeniach płaconych biegłym.

Duże firmy od 500 pracowników

Za duże uważano by firmy zatrudniające przynajmniej 500 pracowników lub o rocznym obrocie co najmniej 100 mln euro. Propozycję zmian w prawie unijnym zgłosiła Francja.

Osobie niepełnosprawnej firma może kupić samochód

Z pieniędzy przeznaczonych na indywidualne programy rehabilitacji można sfinansować każdy wydatek, który przyczyni się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych niepełnosprawnych.

Wypadek przy pracy - co robić

W razie wypadku przy pracy pracodawca oprócz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy musi ustalić okoliczności i przyczyny wypadku.

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego.

Jak założyć firmę w Grecji

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Grecji płacą podatek w wysokości 25 proc. Mogą jednak korzystać z pewnych preferencji podatkowych, np. w postaci redukcji stawek CIT o 50 proc.

System podatkowy musi przyciągać biznes

Wypracowanie konkurencyjnego systemu podatkowego, przyciągnie do Polski nowych inwestorów. Konkurencyjny system nie oznacza tylko obniżania podatków. Potrzebne są rozwiązania kompleksowe i wielopłaszczyznowe.

Składki na programy emerytalne są kosztem

Opłacane przez pracodawców za pracowników składki podstawowe w ramach pracowniczych programów emerytalnych są kosztem.

Dane klientów przedsiębiorcy podlegają rejestracji

Umowy kupna-sprzedaży z klientami stanowi zbiór danych osobowych, który podlega zgłoszeniu do rejestracji głównego inspektora ochrony danych osobowych.

Wzrost rynku faktoringu

Polski rynek faktoringu rośnie rocznie o 20-30 proc. i nie zaszkodzi mu nawet ewentualne spowolnienie gospodarcze.

Rosną szanse na podwyżki stóp w marcu

Z prognoz GP wynika, że pensje w firmach wzrosły w lutym o 11,5 proc. w ujęciu rocznym. Przy takim wzroście płac zwiększyłoby się prawdopodobieństwo podwyżki stóp już w marcu.

Firmy coraz częściej korzystają z wynajmowanych aut

Przedsiębiorcy mają już praktycznie nieograniczone możliwości wynajmu samochodu. Auto można teraz wynająć na kilka dni, na kilka miesięcy czy nawet lat w ramach usługi dającej podobne korzyści podatkowe co leasing.

Rodzaj leasingu można dostosować do potrzeb

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.

Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma na dopłatę podatku

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku wynikającego z zeznania rocznego w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki te wynoszą obecnie 13,5 proc. w skali roku.

Kiedy pracodawca zobowiązany jest wypłacić odprawę emerytalną lub rentową

Pracownikowi, który nabywając prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, przechodzi na jedno z tych świadczeń, przysługuje w pewnych sytuacjach odprawa wypłacana przez jego pracodawcę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Czy wszyscy pracownicy mają prawo do takiej odprawy?

Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Dobre wieści dla 3,5 miliona przedsiębiorców. Jest szansa na zmianę dyskryminujących ich przepisów. Czy wreszcie prowadzący własny biznes doczekają się pełnego prawa do zasiłku opiekuńczego oraz prawa do urlopu wychowawczego i zawieszenia działalności?

Firmy będą mogły swobodnie powierzać prace wybranym podwykonawcom

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg, będzie mógł powierzyć wykonanie zamówienia wybranym przez siebie podwykonawcom.

Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które wprowadza możliwość skorzystania z ulg w spłacie podatków w ramach pomocy regionalnej.

Za szkolenie w weekend przysługuje dzień wolny

Kodeks pracy nie reguluje, w jaki sposób rozliczać szkolenia, na które firma wysyła pracownika poza godzinami pracy. Jeśli pracodawca wyda pracownikowi polecenie uczestnictwa w szkoleniu, zalicza się je do czasu pracy. Za dokształcanie zawodowe w weekend przysługuje dzień wolny od pracy lub wynagrodzenie.

REKLAMA