reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Słownik > Oferta

Oferta

Oferta - propozycja zawarcia umowy złożona drugiej stronie, jeśli są w niej zawarte postanowienia tej umowy.

Gdy oferent, tj. składający takie oświadczenie, nie oznaczył w niej terminu, w ciągu którego oczekuje odpowiedzi, to oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie.

Gdy została złożona w inny sposób, przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający mógł w zwykłym toku czynności, a więc nie podejmując w tym celu specjalnych zabiegów, otrzymać odpowiedź, wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.

Oferta drogą elektroniczna

Oferta może być wysłana drogą elektroniczną. Wtedy wiąże składającego, jeśli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.

Jeśli ofertę w postaci elektronicznej składa przedsiębiorca, jest on zobowiązany przed zawarciem umowy poinformować drugą stronę w sposób zrozumiały i jednoznaczny o:

- czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy,

- skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty,

- zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy,

- metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu, korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie,

- językach, w których umowa może być zawarta,

- kodeksach etycznych oraz ich dostępności w postaci elektronicznej.

Odwołanie oferty

Oferta może być odwołana. Między przedsiębiorcami jest to możliwe przed zawarciem umowy, gdy powiadomienie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią potwierdzenia jej przyjęcia.

Nie można jednak oferty odwołać, gdy określono w niej termin przyjęcia lub gdy wynika to z jej treści.

Odpowiedź przedsiębiorcy

Odpowiedź przedsiębiorcy na ofertę drugiego przedsiębiorcy z zastrzeżeniem zmian lub uzupełnień, które jednak nie zmieniają istotnie treści oferty, należy uznać za jej przyjęcie. Wtedy też strony wiąże umowa, jaką określono w ofercie, ale z uwzględnieniem zastrzeżeń.

W stosunkach między przedsiębiorcami możemy napotkać dorozumiane przyjęcie oferty. Ma to miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca otrzymał ofertę zawarcia umowy w ramach swej działalności od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych, i nie dał niezwłocznej odpowiedzi.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama