REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Złoto nowym hitem inwestycyjnym

Osoby, które mimo trudnej sytuacji na rynkach finansowych, wciąż posiadają nadwyżki kapitału, z pewnością stoją przed nie lada dylematem. Co zrobić z pieniędzmi? W tej sytuacji kuszące mogą wydać się perspektywy stojące przed rynkiem złota, które prezentuje się często jako klasę aktywów na ciężkie czasy. Zanim jednak ulegniemy marketingowym sloganom powinniśmy zrozumieć, jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w złoto.

Jak polski przedsiębiorca może odbyć staż w europejskiej firmie?

Polscy przedsiębiorcy mają okazję podpatrzeć jak działają europejskie firmy. Komisja Europejska zachęca właścicieli firm, zarówno początkujących jak i doświadczonych przedsiębiorców, do wzięcia udziału w Programie wymiany przedsiębiorców w Europie i odbycia półrocznego stażu w jednym z przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie UE.

Gdzie mogą szukać wsparcia finansowego innowacyjni przedsiębiorcy?

Prezentujemy listę istniejących możliwości pozyskania finansowania przez nowoczesnych przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne technologie.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce

Ekonomiści spodziewają się, że wynagrodzenia w Polsce mogły wzrosnąć w marcu o 3,7 proc. do średniej kwoty 3320 PLN, a zatrudnienie spadło o 0,8 proc.

REKLAMA

Pożyczka na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym

Mali i średni przedsiębiorcy zamierzający realizować innowacyjne inwestycje powinni zainteresować się pożyczką udzielaną przez PARP.

Czy wnoszenie aportów do spółek podlega opodatkowaniu VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło szczegółowych wyjaśnień w kwestii opodatkowania VAT czynności wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego. Podatnicy planujący wnoszenie takich wkładów do spółek powinni koniecznie zapoznać się ze stanowiskiem Ministerstwa.

W jaki sposób zmieniać przepisy wewnątrzzakładowe

Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza pracodawców do zmiany obowiązujących w zakładzie przepisów wewnętrznych, np. regulaminu wynagrodzeń czy pracy.

Sposoby wdrażania nowej technologii

Jak dostosować do własnych potrzeb nową technologię? Skąd ją transferować? Czy w ogóle warto to robić?

REKLAMA

Firmy wstrzymały zwolnienia i zamroziły płace

Prawie 60 proc. firm nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmian w liczbie zatrudnianych osób. 85 proc. pracodawców deklaruje zaś, że nie będzie obniżało stawek wynagrodzeń zasadniczych.

Osoby skazane nie dostaną środków z UE

Osoby skazane za przestępstwa przeciwko interesom finansowym Wspólnot Europejskich będą wykluczone z procedur przetargowych na środki unijne.

Jadalnia w zakładzie pracy

Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić im pomieszczenie do spożywania posiłków.

Komisja ustawodawcza za dalszą pracą nad projektami w sprawie opcji walutowych

Mimo zastrzeżeń co do zgodności z Konstytucją i prawem unijnym poselskich projektów dotyczących opcji walutowych, sejmowa Komisja Ustawodawcza zdecydowała w czwartek, że można nad nimi dalej pracować.

Ponad milion podpisów popierających przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów zebrano pod inicjatywą przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. W piątek większość z nich zostanie zawieziona do Warszawy i złożona w Sejmie.

ZBP: Liczba kredytów hipotecznych spadła o 42%

Recesji być może da się w Polsce uniknąć - powiedział w TVP1 minister finansów Jacek Rostkowski. W porównaniu do wypowiedzi sprzed kilku miesięcy zmiana tonu jest łatwo zauważalna.

Niezdecydowanie przy szczytach

Inwestorzy nie mogą się zdecydować, czy indeksy po dotarciu do ważnych poziomów będą nadal rosły, czy może należy bać się głębszej korekty. Na razie przybiera ona bardzo łagodny przebieg.

PAIiZ: Cała Polska może stać się wolną strefą ekonomiczną

Jeśli rząd przeprowadzi zapowiadane reformy, to cała Polska stanie się wolną strefą ekonomiczną - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiZ Iwona Chojnowska-Haponik.

Wspólna światowa waluta – czym zastąpić dolara?

Coraz więcej państw jest niezadowolonych z dolara, jako waluty, w której dokonuje się rozliczeń handlowych oraz przechowuje rezerwy walutowe. Coraz częściej mówi się o przejęciu tych funkcji przez euro lub o powstaniu wspólnej światowej waluty. Na czele tej grupy stoją Chiny.

Niepewne czasy szansą na zyski

Obserwowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen akcji odzwierciedlają stopniowo poprawiający się klimat inwestycyjny. Kilka wskaźników gospodarczych nastraja optymistycznie, lecz nie świadczą one jeszcze o końcu kryzysu gospodarczego.

PKB Chin wzrósł o 6,1 proc.

Chiński PKB wzrósł w I kwartale o 6,1 proc. - to najwolniejsze tempo wzrostu od 10 lat. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 6,2 proc., a w poprzednim kwartale było to 6,8 proc.

Coraz więcej firm przenosi działalność do internetu

Spowolnienie w gospodarce przyśpieszy proces przenoszenia usług do internetu. To dla firm tańszy sposób dotarcia do klientów. Przechodząc na biznes on-line, mogą zaoszczędzić do 40 proc.

Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Realizując projekty współfinansowane ze środków unijnych z puli na lata 2007-2013 przedsiębiorcy mają mniejsze możliwości pozyskania finansowania pomostowego.

Mniejsze koszty bez zwalniania ludzi

Ostatnie dwa lata udowodniły, jak trudno w razie potrzeby znaleźć fachowców i jak dużo kosztuje wyszkolenie nowego pracownika. Dlatego choć najprostszym sposobem na ograniczenie kosztów jest redukcja zatrudnienia, większość ekspertów przestrzega przed nieprzemyślanym zwalnianiem.

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?

Nowe zasady prowadzenia postępowania upadłościowego i naprawczego

 Od 2 maja 2009 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące zasady prowadzenia postępowania upadłościowego i naprawczego.

Ubezpieczenie w KRUS osób prowadzących działalność gospodarczą

 Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą kontynuować ubezpieczenie w KRUS, pod warunkiem że kwota graniczna podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za 2008 r. nie przekroczy 2835 zł.

Osoby szukające pracy będą miały prawo do dodatku za zmianę miejsca zamieszkania

Już od lipca może ruszyć wypłata jednorazowych dodatków relokacyjnych na pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub osiedlenia się w nowym miejscu zamieszkania.

Pakiet antykryzysowy jeszcze w kwietniu

Od wyniku rozmów związków i pracodawców zależy, czy pakiet antykryzysowy dot. przepisów prawa pracy będzie gotowy jeszcze w kwietniu - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Strona społeczna nie zgadza się jednak z wieloma wpisanymi do pakietu propozycjami rządu.

Dlaczego warto posiadać podpis elektroniczny

Wiele firm posiada już elektroniczny uniwersalny podpis kwalifikowany. Wykorzystywany jest on najczęściej do składania deklaracji elektronicznych i wystawiania elektronicznych faktur, ale nie tylko. Posiadanie podpisu elektronicznego jest wymagane również w elektronicznych kontaktach z ZUS (e-ZUS), Krajowym Rejestrem Sądowym (e-KRS), z urzędem statystycznym prowadzącym rejestr podmiotów gospodarczych (e-REGON).

Inwestorzy nie boją się złych danych

Większa część dnia na rynkach przebiegała w dość sennej atmosferze. Wyglądało to trochę na odpoczynek po wcześniejszych emocjach, trochę na wyczekiwanie na dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Gdy te się pojawiły, nie spowodowały wielkiego poruszenia, choć raczej powinny.

Bank pozwany

Nie ma zasad ustalania kursów walut, nie są podawane jasne i zrozumiałe powody, dla których bank może żądać dodatkowego zabezpieczenia – takie zarzuty stawiane są przez UOKiK w stosunku do banku Millennium i stosowanym przez niego umowom o kredyt hipoteczny.

Inflacja w Polsce, produkcja na Węgrzech i w USA

Kalendarium na środę pełne jest informacji, które mogą się wydawać istotne dla rynków, a które prawdopodobnie na nastroje inwestorów nie wpłyną.

Rodzina pomoże firmie w kryzysie

Przedsiębiorstwa rodzinne lepiej radzą sobie z objawami recesji od innych firm ze swojego segmentu: mniej jest wśród nich bankructw, nietrafionych inwestycji, zadłużania się ponad miarę i zwolnień pracowniczych.

W urzędach pracy zabrakło pieniędzy na dotacje na biznes

Niektóre urzędy pracy wstrzymały przyjmowanie wniosków od bezrobotnych ubiegających się o dotacje na rozpoczęcie własnego biznesu, bo nie mają już pieniędzy na ten cel.

Jakie są skutki wystąpienia przez jednego wspólnika z dwuosobowej spółki cywilnej

Spółka cywilna posiada tylko dwóch wspólników. Czy wystąpienie jednego z nich oznacza likwidację spółki? Drugi wspólnik chce dalej prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie, pod tym samym adresem, w formie działalności jednoosobowej. Czy w takiej sytuacji będzie konieczna jedynie zmiana nazwy firmy i spisanie aneksu do umowy spółki cywilnej?

Jak uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę

Prawidłowo dokonane rozwiązanie umowy o pracę pozwala pracodawcy uniknąć kosztów procesu, w sytuacji gdy pracownik odwoła się do sądu pracy.

Konto bankowe firmy

Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Od dziś można starać się o dofinansowanie przetwórstwa

Od 15 kwietnia przedsiębiorcy będą mogli starać się o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie, a rolnicy - o pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy poza rolnictwem - poinformowało we wtorek biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Firmy zdecydują jaką pomoc chcą otrzymać

Ministerstwo gospodarki chce, by firmy, które z powodu kryzysu wpadły w kłopoty finansowe, same decydowały o tym, jaki rodzaj pomocy od rządu otrzymają - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Mniejszy popyt na tańsze mieszkania

Nie ma dziś najmniejszej choćby przesłanki do tego, by spodziewać się wzrostu cen mieszkań, czy choćby zatrzymania spadku. Co jednak nie oznacza, że sytuacja kupujących będzie się poprawiać.

Ameryka znów psuje nastrój, ale nie wszystkim

Poświąteczny tydzień zaczął się dość ciekawie: w Europie - od umiarkowanego optymizmu o skali sięgającej prawie 1 proc., w Warszawie - od dość rzadko spotykanej różnicy między indeksami dużych firm oraz szerokiego rynku, a wskaźnikami małych i średnich spółek.

Inflacja, wynagrodzenia i wyniki kwartalne

W poniedziałek przed sesją w USA wyniki podaje bank Goldman Sachs i właściwie to na wyniki kwartalne amerykańskich spółek uwagę należy zwracać najbaczniejszą - od nich zależą teraz rynkowe nastroje.

Poświąteczne kłopoty

Przed świętami zazwyczaj jest mnóstwo wydatków, a sklepy, co raz kuszą niepowtarzalnymi okazjami. Niestety w tym roku byłym zmuszony skorzystać z kredytu, aby pokryć świąteczne koszty. Skorzystałem z szybkiego kredytu „w 15 minut”. Jednak po fakcie przejrzałem umowę o kredyt dokładniej i wyszło parę niekorzystnych dla mnie faktów. Na co powinien zwrócić uwagę potencjalny kredytobiorca w tego typu umowach?

Co grozi pracodawcy za odmowę wykonania wyroku sądu

Pracodawca, który uchyla się od dobrowolnego wykonania wyroku sądu pracy, naraża się na dodatkowe koszty związane z postępowaniem egzekucyjnym.

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.

Fundusz wypłaci pensje za znikające firmy

Pracownicy zatrudnieni przez pracodawców, którzy faktycznie zaprzestali działalności, otrzymają wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Sprzedawcy samochodów przenoszą salony za miasto

Dealerzy samochodowi sprzedają salony w centrach miast i inwestują w siedziby na ich obrzeżach.

Kontrola skarbowa

 Inspektor kontroli skarbowej po uprzednim zawiadomieniu wszczął w moim przedsiębiorstwie postępowanie kontrolne, a następnie w jego ramach w dniu 16 marca 2009 r. - kontrolę podatkową. Jestem małym przedsiębiorcą. Ile czasu może trwać kontrola w mojej firmie?

Moneyback

Moneyback – usługa polegająca zwrocie przez bank części pieniędzy wydawanych na zakupy.

Korzyści z posiadania karty kredytowej

Nim zapragniemy stać się posiadaczem karty, warto poznać ofertę banków i sprawdzić, które z dodatkowych funkcjonalności posiadać będzie nasza karta. Ponieważ nie ma karty idealnej mającej wszystkie funkcje, zastanówmy się na czym nam zależy.

Karta kredytowa – podstępna pułapka czy źródło wielu korzyści

Karta kredytowa stała się w ostatnich miesiącach jednym z najczęściej opisywanych produktów bankowych. Głównym powodem zainteresowania kartami kredytowymi nie była bynajmniej rewolucja w ofercie kart, a rosnące zadłużenie Polaków korzystających z „kredytówek”. Jak wynika z danych NBP, na koniec lutego b.r. zadłużenie na kartach kredytowych wynosiło aż 12,8 mld zł.

REKLAMA